Jak se doma připravit na štěně

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Vaše štěňátko a domov

 

Vybrali jste si štěňátko, řekli jste „nashledanou“ chovateli a zbývající bratříčkům a sestřičkám štěněte, taky jeho matce a míříte k domovu.

 

Doufejme, že kvůli vzrušující vyhlídce na to, že si přinesete Vašeho nového společníka domů, nezapomenete na některé důležité přípravy. Bude to pravděpodobně poprvé, kdy se Vaše štěně vzdálí od důvěrně známých pachů, zvuků a okolí a je to pro něj velice stresující. Proto několik dní před tím, než si jej přinesete domů, je potřeba se ujistit, že je vše připraveno stejně tak jako, když si přinesete domů miminko.

 

Pelíšek pro štěně

Za prvé je důležité uvážit, kde bude štěně spát. Mnoho štěňat dává přednost uzavřenému místu na spaní, které zároveň působí jako útočiště, pokud je štěňátko ve stresu. Můžete zvážit pořízení klece a dát do ní pelíšek nebo koš. Ujistěte se, že je pelíšek teplý, suchý, pohodlný a že není v průvanu a připravte čistou deku nebo pelíšek, aby se štěně cítilo příjemně. Nyní musíte rozhodnout, které místo bude pro štěně to nejlepší, ještě před tím než štěně zkusí spát na pohovce. (Konec konců je snadnější správně navykat štěně od začátku, než se snažit změnit špatné návyky.) Pokud používáte klec, je to perfektní místo kde může štěně trávit čas pryč od všeho, když je život příliš rušný. Když se štěně přesune na své útočiště, připomeňte rodině, aby jej nerušili. Ujistěte se, že je jeho pelíšek dostatečně daleko od Vaší postele, pokud možno i mimo ložnici. Odolejte pokušení vzít štěně k Vám do postele, i když je malinké, protože později je těžké odstranit tento návyk. Štěně potřebuje svůj prostor stejně jako vy.

 

Štěně v noci

Většina štěňat bude v novém domově zpočátku přes noc kňučet, obzvláště první týden. Štěně se bude cítit klidnější, když mu vytvoříte teplejší pelíšek. Zkuste mu dát do pelíšku láhev s teplou vodou, nebo plyšovou hračku určenou pro domácí mazlíčky.

 

Ostatní zvířata ve Vašem domě

Pokud máte doma dalšího mazlíčka, je důležité nejdříve nechat štěně prozkoumat nové prostředí a poté jej představit ostatním zvířatům v domácnosti. Seznamování provádějte postupně a pro jistotu buďte poblíž a dohlížejte na celý průběh. Když představujete štěně dětem, neměly by být příliš rozpustilé. Dohlédněte, aby respektovali malé stvoření a aby s ním nejednali jako s plyšovou hračkou. For more information see Socialisation.

 

Jak nechat štěně samotné?

Žádné štěně nebo pes, na tom nezáleží, by nemělo být samotné po příliš dlouhou dobu. U psů, kteří bývají dlouho osamocení, se může vyvinout úzkost a nemohou se vyrovnat s tím, že jsou odděleni od svých páníčků.

Proto naučte štěně tolerovat krátkou dobu Vaší nepřítomnosti; nechejte jej v pokoji, zavřete dveře a odejděte. Po několika minutách se vraťte, ale nevítejte jej. Když to několikrát zopakujete, prodlužte Vaši absenci na 30 minut. Ale pokud štěně znervózní a začne štěkat, vrčet nebo škrábat na dveře, měli byste zkrátit dobu Vaši nepřítomnosti.

Předtím než odejdete: Ještě než odejdete, jděte se štěnětem na procházku štěně nebo si s ním pohrajte, tak bude mít možnost se uklidnit. A krátce před odchodem mu dejte krmivo, s velkou pravděpodobností bude po jídle více unavené. Nechejte mu něco na kousání, abyste jej zabavili. Některá rostoucí štěňata budou klidnější díky známým zvukům, proto můžete nechat zapnuté rádio, nebo nahrát několik minut rodinné konverzace a pustit mu ji. Ale pokud je štěně znepokojené, když je samo i po krátkou dobu, zeptejte se na radu veterináře.

Související články

Související výrobky