Když necháte svého psa spát v posteli

Publikováno
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Rozhodnutí, zda svolíte, aby váš pes mohl být s vámi v posteli, není jednoduché. Na jedné straně nechcete, aby se v noci cítil osaměle. Na druhé straně ho však nechcete rozmazlovat. Jak by se měl milující páníček zachovat? První věc, kterou byste měli udělat, je uklidnit se a zamyslet se. Nechystáte se přeci zkazit svého psa. Ale také si nechcete zničit šanci na kvalitní spánek. V tomto článku naleznete několik dalších faktorů, které byste měli zvážit, když se rozhodujete, zda se svým psem spát či nikoliv.

Možnost volby

Dog lying on back in the bed while man sleeps next to himNeexistují žádná jasná a rychlá pravidla, která určí, zda byste měli či neměli sdílet svou postel se svým psem. Trenéři vycházející z teorie o psí dominanci odrazují od svolení, aby váš pes mohl spát s vámi v posteli, a to na základě toho, že jeho status povýšíte nad svůj vlastní. Naproti tomu deník Whole Dog Journal uvádí, že tato teorie byla zdiskreditována behavioralními studiemi. Nakonec, zda váš pes může či nemůže spát s vámi v posteli, záleží jen na tom, zda ho v posteli chcete a zda je dostatečně zralý na to, aby to zvládl.

Přestože je jen na vás rozhodnutí, zda vám bude vyhovovat spát se psem v posteli, jde však také o to, zda to váš pes zvládne. Vetstreet navrhuje zvážit hned několik základních kritérií:

  • Vydrží spát celou noc, aniž by potřeboval vyvenčit.
  • Dokáže zůstat ve své posteli nebo pelíšku, aniž by kňučel nebo plakal, že chce ven.
  • Není ani tak drobný, že byste mu mohli ublížit, ani tak obrovský, že by mohl ublížit on vám.

Nevýhody spaní se psem

Jakkoliv příjemné může být usínání s přitulným hřejivým štěnětem, může se vyskytnout hned několik komplikací, které by vás mohly přimět k přehodnocení.

  • Může vás při spánku rušit: Psi mají tendence být vrtkaví a jsou náchylní ke zvláštnímu chování ve spánku jako je chrápání, běh nebo škubání. Váš pes by vás mohl probudit uprostřed noci škrábáním, protahováním se nebo "kopáním" do přikrývky, dokud mu nebude pohodlnější. Dokonce i psi, kteří jsou schopni spát celou noc, se někdy probudí a vstanou, aby obhlídli dům nebo se šli napít vody, pokud jim to je umožněno. Psi mají také tendence si vybírat taková místa na posteli, na která byste se nejraději natáhli vy. To může způsobit situaci, kdy se náhodou protáhnete a kopnete tak do svého psa, nebo se přetočíte na místo, kde byste se cítili pohodlněji, ale toto místo už zabral váš pes.
  • Mohl by zhoršit vaše alergie: Přestože nejste alergičtí na srst domácíh mazlíčků, psi často sbírají a přenášejí dál alergeny jako je tráva a pyl. Pokud trpíte těmito alergiemi, mohl by být nápad pustit psa do své ložnice, natož do postele, docela špatný. Podobně jako je to u alergenů, je to i se psí srstí a línáním - neexistuje žádný hypoalergenní pes - takže vám nemusí být příjemné vstávat s pusou plnou psích chlupů nebo měnít ložní prádlo každý den. Toto všechno mějte na paměti, až se budete rozhodovat, zda svého psa pustit či nepustit do postele.

Couple lying in bed in background, while Yorkie in bed is in foreground

  • Nemusí to být dobré ani pro vaše manželství: BarkPost varuje, že svolení, aby váš pes mohl přijít v noci mezi vás a vašeho partnera, by mohlo narušit určitý druh intimity, která upevňuje manželství a vztahy. Dokonce někteří psi mohou začít žárlit a rozhodnou se "chránit" jednoho partnera před tím druhým, uvádí Whole Dog Journal. Pokud váš partner nebo váš pes projevuje známky žárlivosti, je čas zrušit psí privilegium na lůžko.
  • Váš pes se stane agresivním: Někteří psi začnou vnímat postel jako součást svého teritoria a mohou vykazovat známky střežení si vlastních zájmů nebo dokonce agrese spojené se statusem, ve kterém neuznávají autoritu svého pánička. Pokud tato situace nastane, neměli byste psovi dovolit jít zpět do postele, dokud se nenaučí potlačovat svou agresi.
  • Psí slintání: Není žádným tajemstvím, že někteří psi slintají a pak se někteří páničci probouzí na mokrých skvrnách na posteli nebo polštáři. Pokud je to i případ vašeho psa, možná vám samotným bude příjemnější dát mu vlastní postel vedle té vaší. Také psi, kteří mají neomezený přístup k vaší posteli, se mohou rozhodnout, že si v ní zdřímnou, zrovna když tam nejste. Což je v pořádku do té doby, dokud si váš mazlíček nevleze do postele právě po tom, co jste se vrátili z procházky, kdy pršelo. A vás už pak čekají jen otisky mokrých tlapek na prostěradle vaší postele.
  • Vyhřívání postele: I když to může být příjemný bonus v chladných zimních měsících, psi při spánku vydávají vždy trochu tepla, což zvyšuje teplotu vaší postele (zejména u velkých psů). Pokud patříte mezi ty, kterým se špatně spí v teple, nemusí to být zase dobré rozhodnutí, že se k vám bude pes tulit v posteli.
  • Spaní ve výšce: Obecně platí pravidlo, že pokud se váš pes nedostane snadno do postele a z ní, pak není ideální ho zvát nahoru. Pro malé psy, kteří musí seskakovat dolů, je vhodné pořídit lavičku vedle postele, aby mohli snáze vylézt či slézt. Pokud musíte vašeho psa do postele zvedat, tak bude nejlepší, aby zůstal na zemi, protože by si mohl při seskoku z postele dolů ublížit.

Samozřejmě spaní se svým psem v posteli má i své výhody. Může vám pomoci se lépe uvolnit a také posílit pouto mezi vámi a vaším štěňátkem. Jen vy dokážete zhodnotit, zda negativa převažují nad pozitivy. Můžete také zvolit střední cestu, kdy psí postel umístíte vedlé své postele. Udržíte si tak blízkost, aniž byste si narušili spánek. Ať už se rozhodnete jakkoli, nezapomeňte, že neexistuje dobré nebo špatné rozhodnutí - jde o to, co je správné pro vás a vašeho psa.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je milovnicí domácích mazlíčků, blogerkou a spisovatelkou z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle píše doma pod dohledem svého klubka chlupáčů.

Související výrobky