Manuál náhradního rodiče štěněte: Jak na to

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Barbara Shannonová se stará o psy pro různé záchranné organizace už několik let a na žádného z nich nedá dopustit. A kdo jsou její největší oblíbenci? Roztomilá skotačivá štěňata.

„Není to s nimi zrovna jednoduché, ale je tak fascinující sledovat, jak rostou a vyvíjejí se jejich povahy,“ říká Shannonová, která žije ve městě Erie v Pensylvánii. „Chce to hodně lásky a času, ale je to ten nejlepší zážitek.“

Pokud se chcete stát opatrovníkem zvířete a přemýšlíte, zda je pro vás štěně vhodné, vězte, že i když to může být výzva, určitě to bude nesmírně obohacující zkušenost.

Small brown and white puppy laying on a lap.

Proč shánějí útulky dočasné domovy pro štěňata

Shánění dobrovolníků, kteří by se starali o psy ve vlastních domovech, dokud nebudou moci být adoptování, může pomoct útulkům v mnoha ohledech. Některé záchranné organizace nemají k dispozici prostory, v kterých by mohly psy ubytovat, zatímco ostatním může docházet prostor pro všechna zvířata v jejich držení, která hledají domovy. Opatrovnictví může psům prospět v tom, že jim umožní adaptovat se poprvé rodinnému životu v domácnosti nebo jim uleví od stresu způsobeného žitím s ostatními zvířaty.

Jedna z organizací, pro kterou se Shannonová starala o štěňata, je The Humane Society of Northwest Pennsylvania se sídlem v Erie v Pensylvánii. Ředitelka útulku Nicole Bawolová říká, že útulek dává při umisťování zvířat do náhradních domovů přednost těhotným fenám a velmi mladým zvířatům.

„Útulek dokáže být velmi hlasité a stresující prostředí,“ říká Bawolová. „Také tu máme psy, kteří přicházejí a odcházejí jako na běžícím pásu, což přispívá k šíření nemocí, a štěňata jsou stejně jako miminka mnohem náchylnější.“

Bawolová uvádí, že další důvod, proč útulek dává přednost umisťování štěňat a koťat do náhradních domovů je socializace. V útulku například nedávno přibyla štěňata, která byla zabavena z domácnosti vyšetřované kvůli páchání krutosti na zvířatech. Čtyřměsíční psi neměli dostatečné společenské návyky a objevovalo se u nich agresivní chování, ale jakmile začali žít v bezpečném prostředí, vše se k dobrému obrátilo, vysvětluje Bawolová.

„Právě v takových případech si uvědomíte, jak zásadní změnu může přinést náhradní domov – stačí vzít plaché zvíře a vsadit ho do dynamiky domácnosti a během týdnů může zase prospívat,“ dodává.

Co očekávat, když si vezmu štěně do dočasné péče

Pokud chcete nabídnout štěněti dočasné útočiště, rozhodně vám pomůže, pokud už jste zkušený páníček, který je ochotný uklízet po psovi a má základní znalost o zdravotních komplikacích, na které je nutné si dávat pozor. Očekávejte, že si budete muset během dne udělat čas na krmení, procházky a hraní a vyhraďte si více času na aktivity se svým vlastním psem, pokud vaše dočasné štěně potřebuje více asistence s chováním či vyžaduje důkladnější zdravotní péči.

Péče o štěňata – především o ta, která pocházejí z problematického prostředí – může být velice časově nákladná záležitost. Shannonová je už v důchodu, takže může strávit většinu dne doma se psy. Naposledy si k sobě vzala fenku se štěňaty starými dva týdny.

„Byly zdravé, takže má práce spočívala především v pomáhání mamince v prvních týdnech všemi možnými prostředky,“ říká. Jakmile štěňata povyrostla a začala být více samostatná, bylo nutné zajistit, aby pro ně byla její domácnost bezpečná.

„Štěňata do všeho koušou,“ říká. „Je proto důležité, aby měla bezpečné prostředí.“

Po sedmi týdnech strávených u ní doma se štěňata vrátila do útulku, kde si je s pomocí sociálních médií adoptovaly rodiny během pár hodin.

„Většinou nám nedělá problém udat okamžitě štěňata, a to především jde-li o štěňata malých plemen,“ říká Bawolová.

Náklady opatrovnictví

Většina útulků poskytuje opatrovnickým rodinám nějakou formu asistence. Spousta organizací provozujících útulky například hradí veškeré účty u veterináře. Jiné útulky toho nabízejí mnohem víc. Například útulek v Erie, kde Bawolová a Shannonová pracují, poskytuje opatrovníkům vše od jídla po vodítka, hračky a pelíšky.

Minimálně byste však jako náhradní rodiče štěňat měli očekávat, že budete muset plnit následující úkoly:

 • Spousta praní: Shannonová říká, že pokud máte fenku se štěňaty, měli byste počítat s tím, že ji budete prát pelíšek jednou denně.
 • Spousta času a práce: I zdravá štěňata vyžadují spoustu času a pozornosti. Někdy se může stát, že ve vrhu bude více štěňat, než jste čekali, takže budou některé z nich vyžadovat speciální péči, například krmení z lahve, což může být velice časově náročné, dodává Bawolová.
 • Zajistit bezpečné prostory: S tím, jak štěňata rostou a začínají být čím dál víc dobrodružná, bude potřeba je z bezpečnostních důvodů zavřít do pokoje nebo ohrazeného prostoru, když jste pryč nebo se věnujete domácím aktivitám. Tento ohrazený prostor by měl sloužit vyloženě jako „pokoj pro štěňata“ zajištěný branou na dětskou pojistku nebo by se mělo jednat o dětskou ohrádku.

Co je však nejdůležitější?

„K tomu, abyste vychovali štěně nebo psa, budete potřebovat hodně lásky a času, říká Shannonová.

Small brown and white puppy laying on a lap.

Požadavky opatrovnictví

I když má každý útulek a záchranná organizace zavedené odlišné zásady schvalování opatrovníků, většina z nich od vás bude chtít minimálně vyplnit různé formuláře a bude si ověřovat vámi uvedené informace. Některé toho požadují mnohem víc.

Například The Humane Society of Northwestern Pennsylvania vyžaduje od svých žadatelů, aby před schválením vyplnili potřebné formuláře, nechali se ověřit, absolvovali pohovor a povolili zaměstnancům z útulku, aby si prohlédli jejich domov.

„Někteří lidé si myslí, že jsme přehnaně přísní na to, že se jedná o dobrovolnickou práci, ale jsme odpovědní za blahobyt těchto zvířat a bereme to vážně,“ uvádí Bawolová.

Podle Shannonové se čas a úsilí strávené péčí o štěňata vyplatí – potěší ji obzvlášť, když se dozví, že si psy někdo adoptoval.

„Samozřejmě je vždy těžké se rozloučit,“ dodává. „Musím si připomínat, že jsem jen jeden krok na jejich cestě k trvalému domovu.“

Pokud tedy máte zájem poskytnout dočasné útočiště štěňatům nebo psům se speciálními potřebami, promluvte si se zaměstnanci vašeho místního útulku a zjistěte, zda mají program, do kterého byste se mohli zapojit. Délka vašeho opatrovnictví závisí na potřebách psů a může trvat měsíce, než budou takoví psi k dispozici, takže se ujistěte, že jste vždy připravení. Radost, kterou vám péče o tyto psy může přinést, je nepopsatelná a může vás těšit sledovat je růst, jako kdyby to byli vaši vlastní psi.

O autorovi

Cat Eating

Kara Murphy

Kara Murphy je spisovatelka na volné noze a panička z města Erie v Pensylvánii. Má fenku goldendoodla Maddie.

Související produkty

 • Hill's Science Plan SMALL & MINI PUPPY DOG FOOD with CHICKEN

  <p> </p><p><span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Small & Miniature je receptura vyvinutá pro podporu imunity a zdravého vývoje mozku, svalů a kostí. Obsahuje vysoké hladiny klinicky ověřených antioxidantů a DHA z rybího tuku.</p><p> </p><p><strong></strong> </p><p> </p>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Puppy Food Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře imunity a mobility. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a DHA z rybího tuku.
 • Hill's Science Plan MEDIUM PUPPY FOOD with LAMB and RICE

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Lamb & Rice je vytvořeno pro podporu zdravého zažívání a imunity. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a optimální hladinou omega-3 a 6 mastných kyselin.
 • Hill's Science Plan Medium Puppy krmivo pro štěňata s kuřetem

  <br><b> </b>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Medium Chicken je vytvořeno k podpoře imunity a mobility, s přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a DHA z rybího tuku.