První 3 měsíce se štěnětem

Publikováno
min čtení
Dog image

 

Vaše nové štěně: První tři měsíce

Ať máte psa jakéhokoli plemene, všechna štěňata se vyvíjejí stejně. Prochází stejnými etapami vývoje od psího dětství po dospělost. Kromě toho, že jsou informace o těchto životních etapách pro vás zajímavé, měli byste také vědět, čeho je vaše štěně v určitých fázích svého života schopné.

Ačkoliv štěňata prochází stejným vzorcem vývoje, rychlost závisí na rase. Obecně platí, že menší plemena dospívají rychleji a dosáhnou dospělosti před prvním rokem života. Větším plemenům může trvat více než osmnáct měsíců než plně dospějí.

Od nuly do dvou týdnů

V průběhu prvních několika dní bude štěňátko stejně jako novorozeně jen spát a pít. Ale je schopno se plazit, a pokud je mu zima bude hledat teplo bratříčků a sestřiček nebo maminky. Mezi 10. a 14. dnem se jim otevřou oči, ale jejich zrak je prvních několik týdnů slabý.

Třetí týden

V průběhu třetího týdne jim začnou růst zoubky a učí se chodit a pít. Na konci třetího týdne se rozvíjí čich. Chovatel štěněte by jej měl vystavovat mírné zátěži, ale není čeho se obávat. Mírnou zátěží je myšleno, že chovatel jednoduše zvedne štěně a položí ho jinam. Štěně si takto zvykne na lidské zacházení a pomůže mu to zvládnout další věci v jeho životě.

Od tří do dvanácti týdnů: Socializace

Je to pro štěně kritické období; pokud se má vyvinout ve šťastného, zdravého a vyrovnaného psího miláčka, potřebuje se setkávat s lidmi a dalšími psy v jeho okolí.

První stádium: Od tří do pěti týdnů: štěně začíná reagovat na hlasité zvuky, které vydává matka, když na něj vrčí, když chce ukončit krmení. Po čtyřech týdnech jeho sluch, zrak a chuť fungují efektivněji. Štěká, vrtí ocasem a hraje si s bratříčky a sestřičkami. Začíná jíst tuhou stravu a opouští pelíšek, aby si zašlo na toaletu. Od čtyř až pěti týdnů si bude hrát na to, že loví a škube kořist; tedy odhaluje zuby, vrčí a nosí věci v tlamě.

Druhé stádium: Od pěti do osmi týdnů: Vaše štěně má výraznější vzezření a jeho oči a uši jsou koordinovanější. Účastní se her se svými bratříčky a sestřičkami a od sedmého týdne je připraveno jít do nového domova. Od konce osmého týdne bude zvídavé a bude vše prozkoumávat a probádávat; ale zároveň bude ukazovat varovné znaky.

Poslední týden před tím, než si vezmete štěně domů, by mělo být štěně odebráno od jeho rodiny a mělo by přijít do častého kontaktu s lidmi - jak s dětmi, tak i dospělými.

Od šestého až osmého týdne se štěně začne usazovat u vás a vaší rodiny a bude objevovat obrazy, zvuky a pachy nového domova. Jakmile překročí váš práh, měli byste začít s výchovou.

Třetí stádium: Od osmi do dvanácti týdnů: Vaše štěně se bude cítit velice opuštěné a bude se chtít ujistit o své pozici v nové rodině. Začněte jej učit hrát lidské hry, to pomůže snížit poměr „kousacích“ her.

Související články

 • Průvodce pamlsky pro psy

  Dáváte svému psu jídlo od stolu a cokoli, na co mu padne zrak? Můžete mu způsobit zažívací potíže. Zjistěte, jakým mlskům se vyhnout a čím ho potěšíte.
 • Pes, nebo fena?

  Jednou z prvních otázek při pořízení psa bude volba jeho pohlaví. Feny hárají, psi zas mohou být agresivnější. Přečtěte si tipy, které vám pomohou s výběrem.
 • Cestování se štěnětem

  Dogs running Chcete se vydat na návštěvu nebo na výlet společně se svým štěnětem? Přečtěte si, jak štěněti zajistit bezpečí na cestách a další tipy pro cestování se psem.
 • Jak zvládnout výchovu štěněte

  Ze štěňat se mohou stát nezvladatelní puberťáci stejně rychle jako z dětí teenageři. Jak zvládnout výchovu štěněte a připravit se na toto období?

Související výrobky