Co zvážit při výběru psa té správné velikosti

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když přemýšlíte nad tím, jak velký pes by se hodil do vaší domácnosti či do vaší rodiny, je potřeba zvážit několik věcí. Na velikosti psa záleží a neměla by se brát na lehkou váhu. Volba psa dané velikosti bude mít dopad na jeho komfort, na vás jako páníčka i na zbytek rodiny. Jelikož se jedná o vážné rozhodnutí, zvažte následující okolnosti dřív, než přivedete svého nového čtyřnohého kamaráda domů.

Velikost domu a zahrady

Obecně platí pravidlo, že čím větší pes, tím více prostoru budete potřebovat k tomu, aby se u vás cítil pohodlně, což dává smysl. Představte si, že byste byli nacpaní ve stísněném prostoru, kde se sotva můžete pohnout. I když některá velká plemena nejsou aktivní a nepotřebují hektarovou zahradu, pořád potřebují dostatek prostoru, aby se mohli pohybovat bez toho, aby převraceli nábytek nebo naráželi do zdí. Například mastiff je obří, ale jeho nároky na pohyb jsou nízké, jak uvádí server Vetstreet. Na druhou stranu, malý pes, který je aktivní, by ocenil oplocenou zahradou, i když má na vaši domácnost jen minimální prostorové požadavky. Obyvatelé měst, kteří žijí v menších prostorech, možná budou spíše zvažovat pořízení menších psů a měli by se poohlédnout po psích parcích, kde svému psímu parťákovi umožní vydovádět se.

Děti

To, jak velký by měl být pes, kterého se rozhodnete přivést do rodiny, bude hodně záležet na vašich dětech. Příliš velký pes může omylem ublížit vašim dětem tím, že je porazí nebo na ně šlápne. Na druhou stranu malá plemena se zase mohou zranit při hraní s dětmi kvůli nepozornosti, jelikož jsou více křehká. Spousta malých plemen se vzhledem ke svým povahám obecně nehodí do domácnosti s dětmi. Server Vetstreet uvádí, že například čivavy nejsou vždy tolerantní vůči dětem. Velcí psi bývají houževnatější a obecně se více druží s dětmi. Bez ohledu na velikost psa by veškerým interakcím mezi psy a dětmi měl dohlížet rodič.

Co zvážit dál

Velikost vaší domácnosti a věk dětí hrají důležitou roli při výběru psa správné velikosti, ale měli byste se zamyslet i nad dalšími věcmi. Obecně platí, že čím větší pes, tím bude dražší ho živit. Nemusí to být rozhodující faktor, ale náklady na krmivo pro psa mohou být důležité pro majitele, kteří mají omezený rozpočet. Účty za veterináře bývají většinou také vyšší u větších psů, protože potřebují silnější dávky léků.

Další věc, kterou je nutné zvážit, je čas na hraní. Malí psi vydrží být většinou aktivní déle než ti větší. I když existují velmi aktivní malá plemena, jako jsou malí ovčáci a teriéři, větší pes vám bude spíše stačit na výletech, při běhu nebo jízdě na kole. Hračky, pelíšky a další vybavení se budou lišit velikostí, ale cenově budou srovnatelné. Nicméně, v bytě nebo ve vaší domácnosti zaberou více místa, což byste rovněž měli vzít v potaz při rozhodování, jak velkého psa a jaké plemeno si pořídíte.

Věřte tomu nebo ne, velikost vašeho vozidla také hraje důležitou roli při zvažování, jak velkého psa si pořídíte. Pokud se pokusíte narvat německou dogu do Mini Coopera, brzy zjistíte, že to nepůjde. Zároveň by vám mělo záležet na tom, že váš pes je v bezpečí a pohodlí, kdykoliv s ním někam vyrazíte, i kdyby to bylo jen k veterináři.

Pokud se poohlížíte po psovi, s kterým byste se chtěli tulit v posteli, měli byste rovněž zvážit, jakou část postele mu budete ochotni ponechat. Přestože malí psi umí zabrat mnohem více místa v posteli, než potřebují, ve srovnání s většími plemeny to stále nic není. Poté můžete zjistit, že k tomu, abyste se zahřáli, nebudete potřebovat deku, protože vám váš chlupáč rád dodá veškeré potřebné teplo.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, vědět, že si domů vedete psa správné velikosti, je důležité k tomu, aby se každý v novém prostředí cítil pohodlně. Budete-li vědět v předstihu, jakého psa si pořizujete – zda štěně nebo dospělého psa – umožní vám to připravit si pro něj vhodné potřeby. Velikost psa je jedna z mnoha vlastností, které byste si měli promyslet před pořízením svého společníka do života. Nakonec chcete přece svému hafanovi i sobě dopřát šťastný, zdravý život.

O autorovi

Katie Finlay

Katie Finlay

Katie Finlay je cvičitelka psů a spisovatelka z Los Angeles. Psi a jejich majitelé tvoří náplň její práci už přes 6 let. Věnuje se jim jak osobně, tak na dálku prostřednictvím svých článků.

Související produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Medium Adult Dog Food with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's® Science Diet® Adult Perfect Weight Chicken & Vegetable Entrée dog food

  <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight má unikátní směs ingrediencí a nízký obsah tuku. Krmivo pro dosažení zdravé váhy vašeho psa a jeho delší život.