Pyodermie u psů: Co musíte vědět

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Škrábe se váš pes tolik, že se nemůže na nic jiného soustředit (a vy také ne)? Má na kůži strupy nebo zarudlá místa? Má vyrážku, puchýřky nebo jeho kůže zapáchá? Je možné, že má pyodermii - běžné kožní onemocnění, které postihuje psy všech plemen, velikostí a věku. Pokud máte obavy, že právě pyodermie řádí na kůži vašeho psa, čtěte dál a dozvíte se o běžných příčinách a možnostech léčby.

Co je pyodermie u psů?

Pyodermie je bakteriální infekce, která může být povrchová nebo hloubková a postihuje vlasové kořínky a okolní kůži. Když slovo rozložíme, „pyo“ znamená hnis a „derma“ je kůže. Mezi možné příčiny pyodermie u psů patří:

 • Cizí předmět, jako např. semínko trávy, které se dostane pod kůži.
 • Úraz nebo rána po kousnutí.
 • Přecitlivělost na blechy, potravu nebo faktory okolního prostředí jako pyl či roztoči (atopická dermatitida). Některá plemena jako buldoci, boxeři a labradoři jsou náchylnější vůči atopické dermatitidě než jiná plemena.
 • Roztoči.
 • Hormonální poruchy, jako Cushingův syndrom nebo snížená aktivita štítné žlázy.
 • Autoimunitní porucha.
 • Léky potlačující imunitní reakci jako steroidy nebo chemoterapie.

Některá plemena mají potíže s kožními záhyby, např. šarpej a také plemena s plochým obličejem, která mívají záhyby kůže na obličeji. Když se osrstěná kůže takto nařasí, nemůže k ní vzduch a záhyby budou vlhké a zanícené. V takovém prostředí se daří bakteriím, které způsobují nemoci jako pyodermie. Tyto případy pyodermie není snadné odhalit, protože jsou skryté v záhybech.

Pes sedí venku a škrábe se.

Jaké jsou příznaky pyodermie u psů?

Pyodermie se projevuje různě, podle toho, jaká je její příčina. Může se vyskytnout pouze v jednom místě nebo se rozšířit všude na kůži. Některá místa na těle jsou tomuto onemocnění náchylnější, například kožní záhyby, místa pod bradou, pysky, okolí vulvy a kůže mezi prsty. Pyodermie někdy velmi silně svědí, zatímco jindy se zdá, že psa nesvědí vůbec. Příznaky pyodermie, na které si dát pozor:

 • Zarudlé výstupky na kůži.
 • Puchýřky.
 • Šupinatá kůže.
 • Vypadávání srsti.
 • Změna zabarvení srsti.
 • Nadměrné línání.
 • Zarudlost.

U štěňat se může vyskytnout zvláštní druh pyodermie zvaný štěněcí pyodermie. Postihuje spíše místa, která nejsou tolik osrstěná, jako podpaží, třísla a břicho. Tyto červené puchýřky se mohou pokrýt strupy a sloupat. Štěněcí pyodermie může vašeho psa trochu svědit, ale štěňata postižená tímto onemocněním se obvykle jinak těší dobrému zdraví.

Jak se pyodermie u psů léčí?

Pyodermii obvykle způsobuje bakterie Staphylococcus. Tyto infekce se většinou snadno léčí, pokud váš pes zrovna nemá nějakou rezistentní variantu. 

Když má veterinář podezření, že se může jednat o pyodermii, nejprve se bude snažit tuto diagnózu potvrdit na základě různých testů. Může odebrat různé vzorky, jako stěry nebo seškrab kůže z postiženého místa, případně provést kožní biopsii. Vzorky prozkoumá pod mikroskopem, zda obsahují bakterie a další organismy jako roztoče a některé z nich může poslat do specializované laboratoře, aby zjistil, zda je potřeba předepsat antibiotika a pokud ano, která budou nejúčinnější. Také může provést mykotickou kultivaci a test pod černým světlem, aby vyloučil trichofytózu.

Po stanovení diagnózy se pyodermie u psů léčí odstraněním bakteriální infekce. Veterinář zvolí vhodnou antimikrobiální léčbu, buď perorálními nebo lokálními antibiotiky v podobě šamponu či spreje, který se nanese na postižené místo. Používání antibiotik by se mělo omezit na minimum, dodržujte proto pečlivě veterinární instrukce.

Dále je nutné s veterinářem spolupracovat, abyste vyřešili prvotní příčinu, která vedla u zvířete ke vzniku infekce (je-li to ve vašem případě relevantní). Někdy je potřeba postupovat metodou pokusu a omylu - veterinář může psovi odebrat vzorky krve, tkáně nebo moči. Také může otestovat některé potraviny, aby vyloučil přecitlivělost na jídlo.

Hraje zde roli i strava?

Zlatý retrívr žere z misky a leží u toho na zemi

Strava a konkrétní krmivo vašeho psa mají velký vliv na stav jeho pokožky. Aminokyseliny pocházející z bílkovin ve stravě jsou například stavebními prvky buněk pokožky a srsti, zatímco mastné kyseliny jsou klíčové pro udržení kvalitní srsti a omezení ztráty vody prostřednictvím kůže.

U některých psů se může vyskytnout přecitlivělost na určité složky potravy, často jde o bílkoviny v hovězím nebo kuřecím mase, což může vést k sekundární pyodemii. Pokud má veterinář podezření, že příčinou by mohla být přecitlivělost na potraviny, musí nejprve vyléčit kožní infekci. Poté vám doporučí psovi podávat dietní krmivo a uvidíte, zda se tím kožní problémy vyřeší. Tento test je vylučovací, proto je velmi důležité zvířeti nepodávat nic jiného, než předepsané speciální krmivo. U kožních onemocnění může testování trvat až 8-10 týdnů, takže se připravte na běh na dlouhou trať a ujistěte se, že v tom s vámi bude spolupracovat celá rodina.

Pokud váš pes není přecitlivělý na potraviny, ale má pyodermii spolu s dalšími onemocněními, jako např. hormonální porucha, může být i tak užitečné podávat mu krmivo, které je navrženo speciálně pro psy s citlivou kůží. Je důležité poradit se s veterinářem o tom, jaké krmivo je pro vašeho psa ideální, ať máte jistotu, že dostává to, co je pro něj opravdu nejlepší. Zdravá strava a volba krmiva, které podporuje kožní funkce, mohou pomoci urychlit uzdravení a snížit léčebné náklady.

Pyodermie je nepříjemná záležitost, ale díky správné péči a potřebným znalostem je možné se jí zbavit. Pokud se u vašeho psa objeví, zvláště opakovaně, mějte na paměti, že je nejprve potřeba vyřešit její prvotní příčinu. Když zaznamenáte příznaky této infekce, zavolejte veterináři, který vám pomůže dostat psa zase do formy.

O autorce

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten získala v roce 2002 magisterský titul v oboru Veterinární medicína na Kalifornské univerzitě v Davisu. Doktorka Wooten je členkou společnosti American Society of Veterinary Journalists a její profesní aktivity sahají od provozování veterinární praxe pro malá zvířata v Greeley v Coloradu přes veřejné projevy na související témata, vedení a komunikaci s klienty až po psaní. Ve svém volném čase ráda táboří se svou rodinou, lyžuje, potápí se a účastní se triatlonových závodů.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS

Související články

Související produkty