Svědění u domácích mazlíčků - jde o alergii?

Publikováno Dr. Emma Milne
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když vás něco svědí, je to k zbláznění, nemyslíte? Pokud na předmětné místo nedosáhnete, brzy to bude jediná věc, na kterou budete schopni myslet. Jde o jednu z věcí, u které se velmi snadno vcítíme do kůže našich koček a psů. Když máme psa nebo kočku, kteří se neustálé škrábou či lížou, může to být znepokojivé jak pro nás, páníčky, tak pro naše domácí mazlíčky. Mnozí z mých klientů, kteří sdílí ložnici se svou kočkou nebo svým psem, trpí spánkovou deprivací kvůli jejich neustálému škrábání a ošívání se. Pokud vaše kočka nebo pes ztrácí srst, mají na těle lysá místa nebo mají kožní obtíže, může se jednat o alergii. Alergie ale nejsou tak rozšířené, jak by si někteří lidé mohli myslet, proto váš veterinář nejprve vyloučí několik běžnějších příčin. Článek o těchto příčinách najdete zde.

Nejběžnější alergické kožní onemocnění u psů a koček se nazývá atopický ekzém neboli atopie. Obvykle se objeví ve věku šesti měsíců nebo později a můžete si všimnout, že se váš pes nebo kočka škrábou, protože je něco svědí, třesou hlavou nebo se příliš často olizují či okusují. Někdy uvidíte také lysá místa, zarudlou kůži a v mnoha případech si zvířata poškozují kůži tím, že se příliš škrábou. Poté, co problém vyvstane, může na kůži vzniknout sekundární infekce a tím se svědění ještě zhorší a vzniká začarovaný kruh zánětů.

Atopie je reakce na něco v okolním prostředí a může se jednat o jednu nebo více příčin. Přecitlivělost se nějčastěji týká věcí jako jsou roztoči a potravinoví roztoči, pyl, stromy, trávy, atd. Dost koček a psů trápí svědění spíše v létě, když jsou louky v plném rozkvětu. Jiné tento problém trápí po celý rok, v případě, že příčinou jsou například roztoči.

Atopie se obtížně diagnostikuje a její zkoumání i následná léčba jsou nákladné. Buďte proto trpěliví u svého veterináře, zatímco situaci pečlivě zkoumá, aby zjistil, jak kočku nebo psa svědění zbavit. Poté, co vyloučí ostatní příčiny, možná ještě provede další testy, aby se ukázalo, na co je vaše zvíře alergické. Kožní testy jsou například důležitým krokem před tzv. hyposenzibilizací. A potom následuje diskuze o léčbě, omega olejích, které mohou pomoci, šamponech, vyhýbání se alergenům a také o hyposenzibilizaci. Hyposenzibilizace je metoda, kdy se vašemu psovi nebo vaší kočce připraví na míru specifická směs alergenů a po několik týdnů a měsíců se jim injekčně postupně podávají větší a větší dávky této směsi. U některých zvířat se tím atopie vyléčí a u jiných se sníží potřebná dávka léků, pokud nemoc nezmizí úplně. Váš veterinář také může zvířeti po omezenou dobu podávat steroidy, aby se přerušil začarovaný kruh svědění a škrábání a aby si váš pes nebo kočka, a vy také, trochu oddechli. Pokud se vyskytne infekce, je možné podat antibiotika.

Poté, co jsme probrali atopii, se musíme zmínit o potravinové alergii. Raději ovšem používáme termín „nežádoucí reakce na potraviny“, protože většina reakcí a přecitlivělostí na potraviny ve skutečnosti nejsou opravdovými alergiemi. To ale pro vaše zvíře nepředstavuje velký rozdíl, protože reakce a věci, kterým je nutno se vyhýbat, jsou stejné. Opravdové potravinové alergie jsou obvykle vyvolány určitou částí bílkovin v dané potravině. Potraviny, které nejčastěji vyvolávají alergickou reakci u psů jsou hovězí a kuřecí maso, mléčné výrobky a pšenice a u koček hovězí, kuřecí a rybí maso. Nezapomeňte, že vaše zvíře může trpět atopií a potravinovou alergií zároveň.

Příznaky jsou téměř stejné, jako u atopie, a nebudou se objevovat sezónně, pokud zvíře danou potravu dostává stále. V některých případech u atopie svědí zvíře nejvíce jiné části těla, než u potravinové reakce, ale tento rozdíl není vytesán do kamene. Pokud má váš veterinář podezření, že příčinou potíží je potrava, naordinuje zvířeti eliminační dietu. Ta trvá 4 až 12 týdnů, než se potvrdí výsledek, a je zcela nezbytné dodržovat stanovený režim. Nejjednodušším způsobem, jak dodržet eliminační dietu je obvykle speciální dietní krmivo. To obsahuje buď bílkoviny, které jsou rozštěpené na tak malé části, že na ně tělo nereaguje (nazývají se „hydrolyzované bílkoviny“), nebo takové bílkoviny, se kterými se váš domácí mazlíček zatím nesetkal (těm se říká „nové bílkovinné potraviny“). Pokud se vaše zvíře po pár týdnech zázračně vyléčí, můžete je postupně vystavovat různým zdrojům bílkovin, jeden po druhém, a odhalit viníka či viníky. Mnohým páníčkům se tak uleví, že svědění konečně přestalo, že někdy už zůstanou u speciálního krmiva. Krevní testy také mohou poskytnout bližší informace o potravinové alergii, kterou trpí váš mazlíček. Potravinová eliminační dieta zmiňovaná výše je ideálním způsobem, jak postupovat.

Další typ reakce, která se objevuje, je kontaktní dermatitida. Nastává v případě, kdy se zvíře dostane do kontaktu s něčím, co u něj buď vyvolá alergickou reakci nebo mu poškodí kůži. Může se jednat například o to, že zvíře proběhne kopřivami nebo reaguje na konkrétní prací prášek použitý na ložní prádlo.

Svědění a škrábání může vašemu mazlíčkovi i vám způsobit perné chvilky. Když se do toho ale vy i váš veterinář pustíte s odhodláním, jistě se nakonec všem uleví.

O autorovi

Dr. Emma Milne

Doktorka Emma Milne se stala veterinářkou v roce 1996. Pracovala 12 let v malé veterinární ordinaci a sedm let jako poradkyně pro klinickou výživu. Je známá díký svému působení v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a také napsala deset knih o domácích mazlíčcích.

Související články

Související produkty