Krev v psí moči: Co byste měli udělat?

Publikováno Dr. Patty Khuly
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pokud doma máte psa, můžete jednoho dne zjistit, že močí krev. Přestože takový pohled vzbuzuje obavy, často lze tento problém léčit. Příčinou může být běžná infekce močových cest nebo benigní problém s prostatou.

Výskyt krve v moči psa se nazývá hematurie. Toto onemocnění je často způsobeno zánětem nebo infekcí močového systému, která může postihnout horní nebo dolní močové cesty. Přítomnost krve v moči, neboli hematurii, by měl vyšetřit veterinář, aby identifikoval příčinu a poradil vám, jak psovi pomoci.

Níže uvádíme obvyklé příčiny výskytu krve v moči a jaké způsoby léčby vám může veterinář doporučit, pokud tento problém postihne vašeho psa.

Příčiny onemocnění horních močových cest

Stejně jako u lidí se horní močové cesty psa skládají ze dvou ledvin. Krev v moči pocházející z této části močových cest mívá nepříznivý vliv na ledviny. Mezi příčiny krvácení z horních močových cest patří:

  • Idiopatická renální hematurie: Tento případ krve v moči přichází z ledvin a příčina je neznámá. Může to být vlivem léků, infekce nebo potíží s imunitním systémem. Obecně se jedná o benigní zdravotní problém s dědičným prvkem.
  • Infekce ledvin: Pokud váš pes močí krev, je možné, že jde o infekci jedné nebo obou ledvin.
  • Ledvinové kameny: Ledvinové kameny nejsou příliš obvyklé, mohou však mít negativní vliv na jednu nebo obě ledviny, což vede k přítomnosti krve v moči.
  • Rakovina ledvin: Rakovina ledvin se vyskytuje vzácně, může však postihovat i psy a zapříčinit přítomnost krve v moči. Rakovina může zůstat jen v ledvinách, nebo se rozšířit do dalších částí těla.
  • Renální teleangiektázie: Některá plemena, včetně plemene Welsh Corgi, mají genetickou predispozici pro samovolné rozšíření kapilár v ledvinách, které může mít za následek výskyt krve v moči.

Smiling Welsh corgi pembroke dog lying down in the green grass

Příčiny onemocnění dolních močových cest

Dolní močové cesty se skládají z močového měchýře a močové trubice, která spojuje močový měchýř s vnějším světem a umožňuje vyloučení moči z těla. Příčiny krvácení zde zahrnují následující:

  • Infekce močového měchýře: Infekce dolních močových cest je nejčastější příčinou, proč psi močí krev. Příčinou mohou být také kožní alergie, anatomie močové trubice, vulvy nebo předkožky a hormonální inkontinence u kastrovaných fen.
  • Močové kameny: Ty se mohou tvořit z mnoha důvodů, včetně genetických predispozic, výživy a chronické infekce.
  • Rakovina močového měchýře: Rakovina močového měchýře často připomíná infekci močových cest, pes může mít problém s udržením moči i když je doma, močení může být obtížné a v moči se může vyskytnout krev.
  • Problémy s prostatou: Benigní zvětšení prostaty a infekce prostaty jsou nejběžnějšími problémy s prostatou u psích samců, kteří nebyli kastrováni.

Příčiny výskytu krve v moči, která může pocházet z horních i dolních močových cest, zahrnují prasklý močový měchýř (například pokud byl pes sražen automobilem, nebo po útoku jiného psa), koagulopatii (vědecké označení, které v podstatě znamená problémy se srážlivostí krve), a vaskulitidu, neboli zánět cév.

Diagnóza a léčba

Pokud zpozorujete, že váš pes močí krev, domluvte si co nejdříve vyšetření u veterináře. Obecně platí, že veterinář by měl psa vyšetřit do 24 hodin od prvního zpozorovaného výskytu krve v moči.

Během vyšetření se veterinář pokusí pomocí analýzy moči psa diagnostikovat příčinu přítomnosti krve. Je možné, že bude třeba provést kultivační vyšetření moči a zjistit, zda příčinou nemohou být bakterie. Veterinář také může provést krevní testy, rentgen nebo ultrazvukové vyšetření.

Léčba závisí na konkrétní příčině krve v moči. Pokud příčina souvisí s bakteriemi, veterinář může předepsat antibiotika. V případě benigního zvětšení prostaty a neoplazie prostaty pravděpodobně doporučí kastraci. Pokud zjistí, že přítomnost krve způsobují močové kameny nebo některé jiné příčiny, pravděpodobně navrhne chirurgický zákrok. Veterináři obvykle předepisují protizánětlivé léky nebo léky proti bolesti, aby psovi ulevili.

Veterinář také může doporučit změnu krmiva. Výživa je u psů důležitou součástí léčby problémů močových cest. Mokrá krmiva mohou pomoci dosáhnout řidší moči a určitá krmiva mohou omezit tvorbu kamenů a optimalizovat pH moči.

Prevence budoucích urologických problémů

Pravidelné kontroly vašeho psa u veterináře jsou nejlepším způsobem, jak předejít výskytu krve v moči psa a dalším urologickým problémům. Veterinář dokáže určit, zda má váš pes predispozice k potížím s močovými cestami. Pokud u něj tyto predispozice existují, může veterinář provést preventivní testy moči, aby se ujistil, že se váš pes těší dobrému zdraví.

A přestože je nejjednodušší pustit psa na dvorek, aby si ulevil sám, měli byste jako správní páníčci občas sledovat způsob, jakým váš pes močí. Neléčení potíží, jako je krev v moči, může mít vážnější důsledky. Vy jste ti první, kdo si všimnou, zda je váš pes v pořádku či nikoli, takže pozorování a konzultace s veterinářem jsou na místě. Láska a pozornost vám mohou pomoci udržet svého psa zdravého a spokojeného.

 

Contributor Bio

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly absolvovala Wellesley College a University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine s vyznamenáním. V rámci prestižního programu VMD/MBA získala na Wharton School of Business titul MBA. Nyní je pyšnou majitelkou kliniky Sunset Animal Clinic v Miami na Floridě. Ale to není vše. Je také vášnivou čtenářkou, miluje pletení, je blázen do jógy bikram, nadšenou hudební fanynkou, neúnavnou běžkyní a milovnicí jídla. Žije na jihu Miami se třemi psy, spoustou koček, dvěma zachráněnými kozami a úžasným hejnem slepic.

Související články

Související výrobky