Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Mastocytom je u psů nejběžnějším typem nádoru kůže, uvádí organizace Animal Trust. Co ale přesně mastocytom je, jaké jsou jeho příznaky u psů a jak se dá tento druh nádoru léčit?
Příčiny mastocytomu u psů
Mastocyty nejsou samy o sobě rakovinnými buňkami. Jak uvádí organizace Animal Trust, jsou jedním z druhů bílých krvinek. Mají původ v kostní dřeni a nachází se v různých tkáních v těle, kde hrají řadu úloh. Spadá sem například zánětlivá reakce, alergická reakce, reakce na přítomnost parazitů a dokonce i rozpad mrtvé tkáně.
Někdy se ale bohužel může něco zvrtnout. Z důvodů, které zatím nejsou vědcům v oblasti veterinární medicíny známé, začnou mastocyty někdy mutovat a hromadně se množit, což jde proti běžnému buněčnému životnímu cyklu, který drží jejich počet pod kontrolou. A toto neregulované množení vede k tvorbě mastocytomu. Tyto nádory se mohou vyskytovat u psů všech plemen a věku, i když organizace PDSA uvádí, že běžnější je u psů středního věku a některých plemen, jako například boxeři a bíglové.
Klinické příznaky mastocytomu u psů
Organizace Animal Trust navrhuje dávat pozor na následující příznaky mastocytomu:
Sledujte, zda se psovi kdekoliv na těle nevytváří jedna nebo několik vyboulenin. Mohou být viditelné na kůži nebo hned pod ní, na čenichu, puse nebo na genitáliích.
Mastocytomy se u psů obvykle objevují v podobě bulek, které vypadají jako uzliny, skvrny, otoky nebo vředy. Obvykle mají v průměru 2-3 cm.
V těchto místech může docházet ke krvácení nebo k výtoku a postižená místa mohou být zarudlá, zanícená, oteklá nebo se tam může vyskytnout vyrážka.
Pes může trpět nechutenstvím, úbytkem na váze, gastrointestinálními příznaky (tj. zvracením, průjmem) nebo může mít černou či krvavou stolici.
Když se se psem mazlíte nebo ho prohlížíte, podívejte se, zda nemá na kůži místa, která mají odlišný vzhled či strukturu. Mějte na paměti, že nádor může být na omak tvrdý a pevně ukotvený na psím těle, ale může být také měkký a pod kůží pohyblivý. Může rychle růst nebo si udržovat stálou velikost a dokonce se může zdát, že mizí, což ale nutně neznamená, že není nebezpečný. Proto je vždy dobré pro jistotu navštívit veterináře.
Stanovení diagnózy mastocytomu u psů
Ať už je výrostek na těle vašeho psa malý, velký, tvrdý, měkký, pohyblivý, hrbolatý, hrudkovitý, vystupující nad kůži nebo ne, každopádně by jej měl vidět váš veterinář.
Je možné, že veterinář bude muset provést diagnostický test zvaný aspirační biopsie tenkou jehlou, aby odebral malý vzorek buňek z bulky. Tento test je naštěstí rychlý a jen minimálně invazivní a obvykle je možné jej provést po úvodním vyšetření. Nádor ovšem nemusí během testu uvolnit dostatek buněk a vzorek nemusí ukázat celý rozsah léze. I když je tedy tento druh testu skvělým začátkem, váš veterinář může doporučit také biopsii hrubou jehlou, neboť ta umožňuje podrobnější rozbor postižené tkáně. Při biopsii se mikroskopický vzorek tkáně odešle do specializované laboratoře na histopatologický rozbor, který provede veterinární patolog.
Po stanovení diagnózy mastocytomu může váš veterinář doporučit další diagnostické metody, jako jsou krevní testy, rentgen, CT sken a ultrazvuk, aby zjistil, zda se nádor rozšířil na další místa (tomu se říká metastázy). Někdy doporučí také aspiraci tenkou jehlou z lymfatické uzliny poblíž nádoru.
Léčba mastocytomu
O léčbě rakoviny u psů rozhoduje veterinární onkolog na základě vyjádření veterinárního patologa, který projde výsledky diagnostických testů a posoudí stupeň nebo rozsah rakoviny. Mastocytom může být buď nízkého stupně (low-grade) nebo vysokého stupně (high-grade), podle toho, jak pokročil a zda se rozšířil do dalších míst. V závislosti na těchto zjištěních navrhne patolog vhodný plán léčby.
Může doporučit chirurgické odstranění nádoru. Cílem je odstranit celou rakovinnou tkáň, spolu s okrajem zdravé tkáně kolem, aby byla jistota, že v těle nezůstanou žádné rakovinné buňky. Tomu se říká „úplné odstranění nádoru“. Patolog následně prozkoumá chirurgicky odstraněnou tkáň, aby zjistil, zda se tohoto cíle podařilo dosáhnout, i když ne vždy je to možné.
Někdy je v rámci léčby mastocytomu dostatečný chirurgický zákrok, zatímco jindy k němu může dojít spolu s chemoterapií nebo radioterapií. Organizace Animal Trust uvádí, že v neúspěšných případech nebo v situaci, kdy je nádor příliš pokročilý, je možné doporučit perorální léčbu pro omezení velikosti nádoru nebo zpomalení jeho růstu. Také je možné podávat steroidy pro omezení zánětlivé reakce způsobené nádorem.
Tyto přístupy se sice důrazně doporučují, zvláště v pokročilé fázi nádoru, ale mějte na paměti, že se kdykoliv můžete rozhodnout pro mírnější řešení nebo paliativní péči. Váš veterinář a/nebo veterinární onkolog s vámi tyto možnosti rád probere.
Pravděpodobná délka dožití psů s mastocytomem
Je obtížné předpovědět, jak dlouho bude žít pes, u kterého se objeví mastocytom, neboť to záleží na celé řadě faktorů. Pokud nádor zasáhl pouze kůži, nejeví známky metastáz a podaří se jej úplně odstranit, může být prognóza poměrně pozitivní. Ovšem u nádorů vysokého stupně nebo u těch, které se nachází na puse nebo na genitáliích, nemusí být prognóza až zase tak příznivá.
Dobrou zprávou ale je, že včasná diagnóza a léčba zlepší v případě mastocytomu prognózu, proto je důležité psa doma pravidelně prohlížet. To můžete udělat jednoduše při mazlení nebo během vlastních vyšetření doma. Pokud na psovi objevíte jakýkoliv nový výrůstek, nezapomeňte si naplánovat návštěvu u veterináře.
O autorce
Dr. Laci Schaible
Dr. Laci Schaible je veterinářkou zaměřenou na malá zvířata, podnikatelkou, autorkou a přednášející. Dr. Shaible, která je absolventkou Texas A&M University College of Veterinary Medicine a Wake Forest University School of Law, je nadšená pro postupné změny ve veterinárním odvětví a působí jako poradkyně v řadě výborů na tomto poli.