Demence u psů: Příznaky a léčba kognitivní dysfunkce

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

S přibývajícím věkem psa pravděpodobně čekáte, že bude mít méně energie, bude méně běhat a skákat. Mnoho majitelů ale překvapí, že stárnutí může značně ovlivnit i jejich duševní stav. Psí demence, známá také jako syndrom kognitivní dysfunkce (CDS), je stále častějším problémem. Je tomu tak proto, že díky pokroku ve zdravotní péči o domácí zvířata se dožívají vyššího věku.

Stárnoucí mozek psa

Při demenci u psů může docházet k podobným změnám v mozku jako při demenci u lidí. Demencí u lidí se obecně označují všechny kognitivní poruchy, z nichž nejznámější je Alzheimerova choroba. Lidem je Alzheimerova choroba diagnostikována často, u zvířecích seniorů je naopak často přehlížena. Mnoho majitelů bohužel přičítá změny v chování svého psa normálnímu procesu stárnutí a o problémech se veterináři nezmíní. Změny spojené s demencí mohou být nenápadné, ani ten nejpozornější majitel si nemusí postupných změn v chování psa všimnout.

Povědomí o příznacích demence u psů vám pomůže rozpoznat případné problémy v počátečních stádiích. Pobavte se na toto téma se svým veterinářem a k péči o svého psa přistupujte proaktivně. Je důležité, aby se majitelé s různými příznaky stárnutí zvířete seznámili.

Starší hnědý labrador leží v trávě.

Rozpoznání příznaků demence u psů

Během stárnutí psa je důležité si všímat změn v jeho chování. S přibývajícím věkem může váš mazlíček přirozeně emocionálně dospívat a jeho reakce na určité podněty nebo jeho preference se mohou měnit. Určité změny chování se však mohou pojit s demencí. Indikátory syndromu kognitivní dysfunkce mohou být následující.

Dezorientace.

  • Pes chodí sem a tam a nemůže se uklidnit.
  • Bezcílně bloudí.
  • Zasekne se za dveřmi nebo za nábytkem.
  • Na zahradě se zdá ztracený, jakoby zapomněl, proč je venku.
  • Chce jít ven, ale když mu vyhovíte, dívá na dveře, jakoby nechápal, proč jsou otevřené.
  • Nepoznává známé lidi nebo psy.
  • Méně reaguje na přivolání nebo slovní povely (to je často zaměňováno za problémy se sluchem).

Interakce s rodinnými příslušníky.

  • Pes méně vyhledává pozornost (hlazení, drbání na břiše, hraní).
  • Nevítá lidi tak nadšeně jako dřív.
  • Přestal vítat rodinné příslušníky po návratu domů.

Spánek a aktivita.

  • Pes spí více hodin, zejména během dne.
  • V noci spí méně.
  • Přes den je méně aktivní.
  • Nejeví zájem o okolí.
  • Je neklidný a chodí sem a tam, zejména v pozdních odpoledních hodinách a večer (příznak označovaný jako „sundowing“).
  • V noci se hlasitě projevuje (štěká nebo vyje).

Nehody doma.

  • Močí nebo kálí uvnitř.
  • Močí nebo kálí v místnosti krátce poté, co byl venku.
  • Nedává najevo, že potřebuje vyvenčit.
  • K nehodám dochází přímo před majiteli.

Další poznámky

Ne každý výše uvedený znak musí nutně znamenat psí demenci. Podobně se mohou projevovat i další zdravotní potíže, které starší psy postihují. Psí senioři například často hůře vidí a slyší, kvůli čemuž jsou zmatení a méně interagují. Příčinou projevů indikujících demenci mohou být i nádory na mozku. Diabetes mellitus, Cushingův syndrom, onemocnění ledvin a inkontinence mohou vést k močení doma. U starších psů je velmi častá osteoartróza, která snižuje jejich hravost. Vyloučit zdravotní problémy s příznaky podobnými CDS pomohou veterináři důkladné fyzické vyšetření, měření krevního tlaku, vyšetření moči, krevní testy a podrobná anamnéza.

Bez ohledu na změny by pokles kognitivních schopností vašeho psa neměl narušit vaše vzájemné pouto. Jakmile budete vědět, s jakými problémy a v důsledku čeho máte tu čest, můžete podniknout kroky, aby se pes mohl opět zapojit do aktivit a cítil lásku od svých blízkých.

Bezpečný spánek psů

Psi i lidé s demencí často trpí poruchami spánku, spí více přes den a v noci zůstávají vzhůru, jsou dezorientovaní a neklidní. Příznak se označuje jako „sundowing“. Odkazuje k západu slunce, a to proto, že stavy se projevují zejména v pozdních odpoledních a večerních hodinách. Psi mohou bezdůvodně štěkat, neklidně přecházet nebo se bezcílně toulat. Lidé s kognitivními poruchami jsou zmatení a mohou se ztratit. Stejně tak pes s demencí může utéct ze zahrady nebo z domu otevřenými dveřmi. Lidé ani domácí zvířata s demencí nesmí být ponecháni bez dozoru, zejména na místech, která důvěrně neznají. Majitelé psů s demencí by se měli ujistit, že je jejich mazlíček správně očipován a nemá možnost náhodně utéct z domu nebo ze zahrady.

Starší černý pes s šedivou tlamou sedí na pláži s oceánem v pozadí.

Vylučování doma

Ztráta disciplíny může být stresující pro psa i pro lidské členy domácnosti. Řešením může být vytvoření zábran tak, aby měl pes přístup pouze do částí domu bez koberců. Na podlahu můžete umístit papírové nebo hygienické podložky pro zachycení moči. Zvážit můžete také pleny nebo kalhotky, a to za předpokladu, že jsou pro psa pohodlné a vy máte čas je často měnit.

Snížit počet nehod může pomoci i častější venčení. Snažte se psovi nikdy za loužičky nenadávat. Proces stárnutí pejska je náročný nejen pro vás, ale také pro něj. S trochou kreativity a flexibilního plánování času může vaše rodina společně problémy překonat.

Léčba syndromu kognitivní dysfunkce

Kromě loužiček v domácnosti je další nepříjemnou a obtížnou změnou u psa s demencí narušený spánek. Psi v noci nejen chodí sem a tam, ale často také mohou zmateně výt nebo štěkat. Zeptejte se veterináře na léky a další postupy, které mohou vašemu psovi pomoci.

Mezi další strategie patří podnětné prostředí a nutriční podpora. Povzbuzujte svého psa k interaktivním hrám, jako jsou skládačky nebo míčky plněné pamlsky. Cvičení zabrání tomu, aby pes den prospal, a také poskytuje duševní stimulaci. Dobře vyvážená strava s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin a antioxidantů může pomoci chránit mozkové buňky před škodlivými účinky stárnutí. Veterinář vám může doporučit speciální krmivo na podporu kognitivních funkcí.

Také vám může předepsat léky, které pomáhají příznaky psí demence omezovat. Zeptejte se na možné vedlejší účinky těchto léků, a zda jsou vhodné pro vašeho psa.

Syndrom kognitivní dysfunkce je komplexní onemocnění, které nemá jedno univerzální řešení. S trpělivostí, empatií a správnou péčí můžete překonat překážky, které s sebou psí demence přináší, a zajistit svému milovanému společníkovi kvalitní život během celého jeho seniorského období.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA, a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS.

O autorce

Mindy Cohan, VMD

Mindy Cohanová je veterinární lékařka v oblasti kolem Filadelfie. Je absolventkou univerzity Pennsylvania School of Veterinary Medicine. Má psa jménem Jem, se kterým ráda chodí na túry a poslouchá u toho podcasty o americké občanské válce a o Abrahamu Lincolnovi.