Přehřátí psa

Published by
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Přehřívání u psů by se nemělo brát na lehkou váhu. Když stoupá teplota, je důležité si uvědomit, jaký vliv má teplo na vašeho mazlíčka. Vyčerpání z tepla u psů může vést k vážným a potenciálně smrtelným stavům, jako je úpal a srdeční zástava. Abychom vám pomohli udržet psa v bezpečí a chladu i v horkém létě, sepsali jsme poznatky o příznacích přehřátí, ale i rady, jak mu zabránit. První TIP  úvodem: Trocha vody udělá zázraky.

Vyčerpání z tepla a úpal

Na rozdíl od lidí psi neodstraňují nadměrné tělesné teplo pocením. Váš pes má jen několik potních žláz na tlapách a ty jen málo přispívají k regulaci jeho tělesné teploty. Místo toho psi používají rychlé dýchání s otevřenou tlamou. Někdy však rychlé dýchání s otevřenou tlamou nestačí k tomu, aby je ochránilo před přehřátím.

Vyčerpání z tepla u psů může nastat tehdy, když se jejich tělesná teplota zvýší nad normální teplotu. Ta se mírně liší u jednotlivých psů, ale podle serveru PetMD.com se má za to, že teplota 39,5 stupňů Celsia a vyšší je zvýšená teplota. Pokud teplota stále stoupá a dosáhne 41 stupňů nebo více, dostal se Váš pejsek do zóny s nebezpečím úpalu, kdy mu mohou začít selhávat orgány a jeho srdce se může úplně zastavit.

Varovné příznaky

Naštěstí není příliš těžké rozpoznat příznaky přehřívání u psů. Příliš rychlé dýchání s otevřenou tlamou je prvním příznakem. Podle nadace American Kennel Club Canine Health Foundation může nebezpečně přehřátý pes zkolabovat nebo dostat křeče, může zvracet nebo mít průjem a jeho dásně nebo jazyk mohou mít modrou nebo jasně červenou barvu. Potřebujete identifikovat problém dříve, než bude takto vážný, abyste mohli zasáhnout a zabránit tak vážnému přehřátí. Včasné příznaky jsou méně zřejmé – například váš pes může hůře reagovat na vaše povely než obvykle. Například když zavoláte jeho jméno, místo toho, aby se na vás podíval, odejde pryč. Máte-li jakékoliv pochybnosti, dostaňte svého psa pryč z tepla. Organizace The Humane Society of the United States dodává, že příznaky potenciálního úpalu zahrnují také zamlžené oči, nadměrné slinění, zrychlený tep, závratě nebo potíže s koordinací, horečku, letargii a ztrátu vědomí.

Rizikové faktory

overweight pug pantingI když jsou při daných podmínkách vystaveni riziku přehřátí všichni psi, některá plemena jsou k němu náchylnější než ostatní. Patří sem psi s hustou nebo dlouhou srstí, velmi mladí nebo velmi staří psi a krátkolebá plemena – tedy plemena s krátkými čenichy a plochými tvářemi, jako jsou shih-tzu, mopslíci, boxeři a buldoci. Obzvláště citliví jsou psi s nadváhou a psi trpící onemocněním, které jim způsobuje potíže s dýcháním, nebo problémy se srdcem.

Mimořádně aktivní psi a pracovní nebo lovecká plemena (jako jsou ovčáci, retrívři a španělé) jsou rovněž vystaveni vyššímu riziku, zejména v teplých měsících. Měli byste být opatrní, abyste tyto psy příliš nepřetěžovali. Dohlédněte na to, aby měli dostatek přestávek k odpočinku ve stínu a aby byli dobře hydratovaní.

Podmínky prostředí také mohou vystavovat psa riziku. Myslete na to, že nejen vysoké teploty, ale také <;strong>;vysoká vlhkost může zvýšit pravděpodobnost vyčerpání z tepla u psů. Všichni psi jsou vystaveni zvýšenému riziku přehřátí, pokud jim není poskytnut adekvátní stín nebo jiné chladnější místo k odpočinku v interiéru. A psi, kteří zůstali v horkém autě, jsou vážně ohroženi vyčerpáním z tepla a úpalem.

Co dělat, když je váš pes přehřátý

Při prvních příznacích přehřátí okamžitě podnikněte kroky k ochlazení psa. Server Vetstreet doporučuje následující kroky, jak zmírnit vyčerpání z tepla u psů:

  1. KROK: Okamžitě přemístěte svého psa na chladnější místo. Buďto do budovy, kde je klimatizace, nebo do stínu pod ventilátor.
  2. KROK: Použijte rektální teploměr ke kontrole teploty. K vyčerpání z tepla dochází typicky, když pes má teplotu mezi 39,5 a 41 stupni Celsia. Teplota nad 41 stupňů ho vystavuje riziku úpalu. Pokud se dostal do nebezpečné zóny, volejte veterináře.
  3. KROK: Pokud máte blízko nádrž se sladkou vodou, jako je například jezírko nebo dětský bazén, nechejte svého psa, aby se namočil a ochladil. V opačném případě můžete použít chladné, mokré hadry nebo ručníky, abyste mu ulevili. Položte mu chladné mokré utěrky za krk, do podpaží a mezi jeho zadní nohy a také mu můžete jemně navlhčit uši a polštářky tlapek studenou vodou.
  4. KROK: Pokud je při vědomí a je ochotný pít, dejte mu chladnou čerstvou vodu. Nenuťte ho, jinak by tato voda mohla skončit v plicích. Nemůže-li nebo nechce-li pít, nebo pokud v sobě vodu neudrží, namočte mu do vody alespoň jazyk. Nekrmte ho kostkami ledu, mohly by způsobit prudký pokles teploty, který by mohl vést k šoku.
  5. KROK: Vezměte ho k veterináři. Pokud jste tak ještě neučinili, zavolejte mu předem, aby byl připraven podniknout okamžité kroky, jakmile dorazíte.

Jak předcházet vyčerpání z tepla u psů

Nejlepší léčbou je samozřejmě prevence. Můžete přispět k ochraně Vašeho pejska před přehřátím několika základními bezpečnostními opatřeními. Patří mezi ně omezení cvičení nebo venkovních aktivit v příliš horkých nebo vlhkých dnech, zajištění dostatku stínu a vody při pobytu venku, a nikdy, za žádných okolností, nesmíte nechávat svého mazlíčka v zaparkovaném autě – a to ani ve stínu s otevřenými okny. I za mírných dnů s teplotami kolem 21 stupňů může vnitřek zaparkovaného auta během několika minut dosáhnout teploty 49 stupňů a vytvořit tak mimořádně nebezpečné prostředí pro pobyt psa, byť na krátkou dobu.

White spaniel dog swimming in lake water.

Pokud váš čtyřnohý přítel překypuje energií a potřebuje nějakou formu cvičení, aby zůstal v klidu, vezměte ho na plavání nebo ho nechejte běhat a hrát si pod zahradním zavlažovačem, než se vrátí zpět do interiéru. Můžete také použít chladicí obklad nebo vestu, které ho ochladí, aniž by se namočil. A pokud má váš pes dlouhou srst nebo hustý kožich, zvažte jeho ostříhání nakrátko, aby přežil horké měsíce – jen dohlédněte na to, aby mu zůstal dostatek srsti pro ochranu kůže před sluncem.

Navíc, pokud chodíte se svým psem na dlouhé procházky, choďte raději během chladnějších denních hodin, například brzy ráno nebo pozdě večer (myslete i na to, že horké chodníky a dlažba mu mohou spálit tlapky). Musíte mít s sebou dostatek vody a čas od času ho nechat odpočinout. Pokud se psem běháte, nepřehánějte to. I pro vás je obtížnější zachovat si dostatečnou hydrataci při běhu za vyšších teplot a ještě více to platí pro vašeho mazlíčka.

Pokud budete se svým psem lovit nebo se věnovat pěší turistice, nebo pokud pracuje, například na pastvě ovcí nebo skotu, zařaďte do vašeho režimu dostatek přestávek ve stínu a dohlédněte na to, aby měl k dispozici dostatek čerstvé vody. Můžete ho například namočit nebo mu nasadit chladicí vestu, když je aktivní, a musíte u něj pozorně sledovat první známky přehřívání. Pamatujte, že pracovní psi mají tendenci se tak soustředit na své úkoly, že si neuvědomí, že si potřebují odpočinout a vychladnout. Záleží jen na vás, abyste svého psa sledovali a ujistili se, že si dělá přestávky, které potřebuje, aby zůstal zdravý.

Nakonec, mějte připravený plán, jak udržet svého psa v pohodě i v případě výpadku napájení nebo poruchy klimatizace. Pro vás samotné by to takové podmínky byly velmi nepříjemné a ještě horší by to bylo pro vašeho psa, jehož tělesná teplota je mnohem vyšší než ta vaše. Plánujete-li se uchýlit na nějaké chladnější místo, ověřte si, že tam bude vítán i on. V opačném případě uvažujte o jeho umístění do útulku, dokud pro něj nebude bezpečné vrátit se domů do chladnějších podmínek.

Vyzbrojeni znalostmi o tom, jak rozpoznat přehřátí, jak na něj reagovat a jak se mu vyhnout, se můžete těšit na bezpečné, zábavné a šťastné léto se svým čtyřnohým kamarádem.

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

 

Jean Marie Bauhaus je majitelka mazlíčků a bloggerka z města Tulsa v Oklahomě, kde obvykle píše pod dohledem plného klínu chlupatých kamarádů.

Related Articles

Related products