Porozumějte psímu funění: Kdy je důvod k obavám?

Published by
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Psův plandavý jazyk lítá na všechny strany... a tak už jste si doma zvykli na všudypřítomný zvuk psího funění. Dnes vám ale zní nějak jinak. Funění a těžké dýchání je nápadnější a začínáte si dělat starosti, že se s vaším chlupatým kamarádem něco děje. Jak to ale poznáte?

Je těžké dýchání u psů normální?

U psů lze trochu funění a těžkého dýchání očekávat. Podle serveru Vetstreet činí u psů průměrná dechová frekvence 30 až 40 nádechů za minutu. Když je však pes vystresovaný, přehřátý nebo měl zrovna hodně pohybu, může funět víc než obvykle, jelikož se snaží uklidnit nebo ochladit. Vetstreet uvádí, že se funící pes může nadechnout 300 až 400krát za minutu. To je 100krát víc než normálně, takže není divu, když vás to znepokojí. Běžné funění psovi neuškodí: „Díky přirozené pružnosti plic a dýchacích cest se funěním nespotřebovává moc energie ani nevytváří dodatečné teplo.“ Jelikož dochází k funění v reakci na horko, nadváhu a pohyb, postarejte se, aby byl pes klidný, zdravý a nebylo mu horko, i když dýchá normálně.

A brown and white Portuguese Water Dog looking at the camera on a hot summer day, panting.

Kdy se z psího funění stává problém

Všichni psi sice ztěžka dýchají, aby regulovali svou tělesnou teplotu, ale nadměrné či abnormální funění představuje oprávněný důvod k obavám.

Plemena, která mají některé (nebo všechny) komponenty způsobující brachycefalický syndrom obstrukce dýchacích cest, budou mít větší predispozici k hlasitějšímu dýchání. Podle Vetstreet může být nadbytek tkáně měkkého patra doprovázen „dalšími abnormalitami horních cest dýchacích, které psa mohou učinit náchylným ke kompletní obstrukci dýchacích cest, kdyby došlo k zánětu tkání, což se může přihodit v důsledku nadměrného tepla, stresu, fyzické aktivity a dalších situací.“

Psi s nadváhou můžou funět víc než ti s váhou průměrnou, hlavně když je robustní pes aktivnější než obvykle – třeba když jdete na procházku, zaběhat si nebo když je horko. Sportujte se psem pravidelně, ale lehce a s mírou. Dbejte na to, aby se nepřehříval a aby dostával zdravou, vyváženou stravu, která mu pomůže zhubnout a sníží u něj riziko abnormálního funění.

Dalším důvodem, proč může pes najednou začít hlasitěji dýchat, je paralýza hrtanu. Když pes nedokáže otevírat a uzavírat hrtan souběžně s nádechy, bude funění hlasitější a výraznější. Můžete si taky všimnout, že pes při funění pokašlává.

Co udělat pro sípajícího společníka

Chcete psovi pomoct regulovat dýchání? Tak to by měl zůstat v klidu a nepřehřívat se. Pokud máte v plánu vyrazit na výlet, nezapomeňte s sebou vzít hodně vody a dělat pauzy ve stínu, kde si s mazlíčkem budete moct odpočinout. Pokud se vám zdá, že pes během nadměrného pohybu opravdu znepokojivě funí, zpomalte. A až zatoužíte zaběhnout si maraton, vezměte jako doprovod známého a s pejskem se radši vydejte na krátkou procházku po sousedství. Když začne být letní slunce příliš neúprosné, zůstaňte doma s klimatizací nebo mazlíčkovi dopřejte stinné místečko, kam se může schovat.

Za horkých dnů to bývá boj pořádně si zasportovat. A když se nám lidem nechce nic dělat, často přehlédneme, jak důležitý je pohyb pro psy. I v teplých letních měsících se váš pes může krásně vyběhat, aniž by se přehřál. Máte zahradu? Pořiďte si dětský bazének, aby se vydováděl, nebo postřikovač trávníku, přes nějž se bude prohánět za gejzíry. Bydlíte blízko jezera, pláže nebo psího parku s rybníkem? Ať si jde zaplavat. Tím se zchladí a zároveň bude mít dost pohybu, který potřebuje pro zdravý život. Myslete na to, že mu musíte vzít čistou, čerstvou vodu, ne ho nechat pít přímo z vodní plochy.

Pokud někdy pocítíte obavu, že zní funění vašeho psa příliš hlasitě, kontaktujte okamžitě veterináře. Když přijde na zdraví zvířete, sázejte na jistotu. Veterinář vám pomůže zjistit, jestli se opravdu něco děje. Navíc vám může pomoct sestavit plán, jak těžké dýchání řešit, pokud má pes zdravotní problémy. Chcete přeci, aby byl váš pes zdravý a mohli jste si společné chvilky pořádně užít. Tak se zaposlouchejte do toho přerývavého funění. Váš chlupáč to ocení.

Contributor Bio

Erin Ollila

Erin Ollila

 

Erin Ollila věří v sílu slov a to, jak může sdělení informovat, ale i transformovat cílové posluchače. Její texty naleznete na různých internetových stránkách i v tisku. Patří mezi ně rozhovory, ghostwriting, blogové příspěvky a kreativní literatura faktu. Erin je blázen do SEO a všeho souvisejícího se sociálními médii. Má magisterský titul z kreativního psaní na Fairfield University. Můžete ji kontaktovat na Twitteru @ReinventingErin nebo o ní zjistit více na http://erinollila.com.

 

Související články

 • Jak mohou potravinové alergie ovlivňovat vašeho psa

  Dogs running Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě potravinové alergie a intolerance u psů a také o dopadech, které to má na vaše zvíře.
 • Sledujte, kolik váží vaše štěně.

  Věděli jste, že podle definice má obézní zvíře o 15 nebo více procent vyšší hmotnost, než je jeho ideální hmotnost? To u malého psa jako čivava znamená pouhých 330 gramů, zatímco u rotvajlera je to přes 7,5 kilogramu.
 • Březost psů

  Jak vypadá těhotenství psů? Zjistěte, jak poznat, že vaše fenka čeká štěňata, abyste jí mohli dopřát tu nejlepší péči a připravit se na nové přírůstky.
 • Zvracení a průjem: jedná se u psů o naléhavou situaci?

  Pokud je vašemu zvířeti špatně a má průjem, prvním krokem je přestat ho krmit a pouze mu podávat často a po malých doušcích vodu.

Související výrobky