Jak řešit u psa prdy a problémy s plynatostí

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

O prdících psech se vypráví nekonečné množství vtipů. Pokud ale takového psa máte doma, možná vám zvukové a pachové projevy tohoto problému ničí osobní život. V některých případech je navíc důvodem silně zapáchajících plynů zdravotní problém, který vyžaduje vaši pozornost. Přestože jsou páchnoucí prdy terčem nejrůznějších vtípků, pokud u vašeho psa nejsou běžné nebo je doprovází zvracení, průjem nebo neobvyklé projevy jako žlutá stolice, nemusí to být až zase tak k smíchu.

Na druhé straně to ale může být běžná vlastnost, se kterou pes žije a nevadí mu, že zamoří okolní prostor. Každý máme nějaký mimořádný talent a toto je možná ten jeho.

Pokud jste si všimli, že váš pes často prdí nebo jste už museli řešit trapnou situaci, kdy k tomu došlo v přítomnosti návštěvy, je tento průvodce právě pro vás. Díky němu zjistíte, co může být příčinou silného zápachu a také zda je třeba urychleně navštívit veterináře.

Proč psi prdí?

Existuje celá řada důvodů, proč může váš pes trpět silnou plynatostí. Běžné důvody zahrnují změnu krmiva, gastrointestinální potíže a nutriční poruchy jako potravinové intolerance.

Další příčinou může být druh, kvalita a množství jednotlivých ingrediencí v krmivu, protože ty mají vliv na množství plynu, které vzniká ve střevech. Když bakterie v tlustém střevě fermentují vlákninu nebo nedostatečně strávené bílkoviny či sacharidy, vede to k tvorbě plynu. Krmiva pro zvířata obsahující určité oligosacharidy (přítomné v ingrediencích jako jsou sójové boby, fazole, cizrna a čočka) mají tendenci ve střevech produkovat velké množství plynu.

Kromě toho ale existují také další, méně známé důvody, proč váš pes zamořuje pachem celé okolí. Žere vaše psisko příliš rychle? Organizace American Kennel Club (AKC) uvádí: „Panuje obecné přesvědčení, že aerofagie, tj. polykání neobvykle velkého množství vzduchu, může vést u psů k plynatosti. Hltouni, kteří bleskově spolykají potravu, a brachicefalická plemena jsou rizikové skupiny, které jsou nejvíce ohroženy polykáním velkého množství vzduchu, což může vést k plynatosti.“Světlý mops s hlavou zabořenou v kovové psí misce.

Teď ale vážně. Můj pes prdí opravdu HODNĚ.

Vypouštění větrů je u psů stejně běžné jako u lidí. Pokud ale zaznamenáte u vašeho psa výrazné zhoršení plynatosti, je důležité tomu věnovat pozornost.

To, co vám může připadat jako „příliš časté prdy“, může být ve skutečnosti známkou toho, že vaše zvíře má gastrointestinální potíže. Plynatost může být také příznakem střevních parazitů nebo problémů se slinivkou břišní, uvádí AKC.

Jakákoliv výrazná změna u zvířete, i když se zdá být směšná - jako prdění, je důvodem k návštěvě veterináře, aby se vyloučilo, že zvíře netrpí vážným zdravotním problémem. Pokud plynatost doprovází nechutenství, průjem, zvracení, úbytek na váze nebo změny chování, je rozhodně užitečné zavolat veterináři.

Co dělat, aby prdění přešlo

Jestli máte pocit, že váš pes často prdí a přemýšlíte, jak to omezit na snesitelnější úroveň, máte štěstí. Pokud bude váš veterinář schopný identifikovat příčinu silné plynatosti, možná se vám podaří ji částečně omezit. Když například dáváte psovi jako palmsek sýr a veterinář přijde na to, že je vaše zvíře citlivé na mléčné výrobky, vyloučení těchto pochutin z jeho jídelníčku může plynatost radikálně omezit.

Stejně jako nemůžete mít pod kontrolou vypouštění větrů u jiného člověka, není to úplně možné ani u psa. Změna jeho jídelníčku ale může vašemu čichu trochu ulevit. Krmiva pro psy obsahující velké množství bílkovin nebo těžko stravitelné zdroje bílkovin často způsobují zapáchající plyny. Ingredience jako brokolice, zelí, květák a růžičková kapusta mohou také kvasit a produkovat plyny obsahující síru, které při vypuštění dost páchnou.

Význam stravy a její úloha při plynatosti

Když už jsme u toho, co váš pes jí - jeho každodenní strava má obrovský význam pro zdravé trávení a to má zase vliv na to, jak často pes prdí. Střevní bakterie mohou způsobovat kvašení nestrávených bílkovin a produkovat tak plyny obsahující síru. Správně vyvážené psí krmivo, obsahující nezbytné živiny, může podpořit zdravější trávení. Určitě požádejte svého veterináře, aby vám doporučil zdravé psí krmivo. Kromě toho u psů, kterým byla diagnostikována choroba způsobující špatné trávení či malabsorpci živin, může docházet k nadýmání a plynatosti právě kvůli takové chorobě. Pro takové případy může veterinář doporučit krmivo pro psy speciálně navržené na podporu zdravého trávení. Nezapomeňte se u něj informovat, zda by bylo takové terapeutické krmivo pro vaše zvíře dobrým řešením.

Teď, když už víte, co u vašeho psa způsobuje prdění, budete snad moci - alespoň částečně - omezit v domě tyto smrduté chvíle. Zaměřte se podrobně na krmivo, které váš pes žere, zda neobsahuje něco, co by mohlo vykolejit jeho trávící soustavu. A nezapomeňte, že rychlá návštěva u veterináře vám může vždycky pomoci zjistit, jak jednat v nejlepším zámu vašeho zvířete.

O autorce

Erin Ollila

Erin Ollila věří v sílu slov a v to, že chytré sdělení může poučit a dokonce i změnit vědomí čtenářů, kterým je určeno. Její tvorbu, která zahrnuje rozhovory, tvorbu textů pro třetí osoby, příspěvky na blozích a kreativní literaturu faktu, najdete na internetu i v tištěné podobě. Erin je nadšená pro sociální média a SEO. Vystudovala Fairfieldskou univerzitu, kde získala titul v tvůrčím psaní. Sledujte ji na Twitteru @ReinventingErin nebo si o ní přečtěte bližší informace na http://erinollila.com.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA, Brana Bonder, B.S, M.S a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Související produkty