Může pes dostat rýmu nebo chřipku?

Publikováno Erin Ollila
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Přichází roční období, během něhož se z jednoho kýchnutí hned stane rýma a ze škrábání v krku úporný kašel. Vy chcete udělat maximum pro to, aby vaše rodina včetně psa zůstala zdravá. Teď si možná říkáte: „Může se pes nachladit?“ Pokud na vás samotné zrovna něco leze, dotěrná myšlenka, jestli může pes od člověka dostat chřipku, vás akorát ještě víc vystresuje. Samozřejmě, že máte mazlíčka rádi a záleží vám na jeho zdraví, ale je potřeba se od psa držet dál, než se uzdravíte? Tento článek vám nabídne základní informace o tom, jestli může naše nachlazení nebo chřipka přeskočit na psa a co můžete udělat, aby se cítil lépe.

Může se pes od člověka nachladit?

Hepčí! Kýcháte? Máte ucpaný nos a bolí vás v krku? Člověk se nachladí, když přijde do kontaktu s jinou osobou, která se virem nakazila. Mezi příznaky patří kromě kýchání, bolesti v krku nebo ucpaného nosu taky slzení očí či přebytek hlenu v nosu a krku. Může se od vás nachladit i pes?

Mám pro vás skvělou zprávu: Pokud jste nemocní a pejsek vás chce rozveselit pusou nebo pomazlením, nemusíte ho odhánět. Některé infekce, viry a dokonce bakterie napadají pouze určitý živočišný druh, takže můžete být bez obav. Pes se od vás nenachladí. Na serveru PetMD píšou, že se běžné nachlazení přenáší pouze z člověka na člověka a zvíře se nakazit nemůže.

Může se pes nachladit od jiného psa? Bohužel je tomu tak. Od vás sice mazlíček rýmu nechytí, ale to neznamená, že nemůže onemocnět, když přijde do kontaktu s jiným nachlazeným psem. Mnoho příznaků psího nachlazení se podobá tomu lidskému. Jak uvádí PetMD: „Lidi a psy sice napadají odlišné druhy virů, ale příznaky jsou v podstatě stejné: kýchání, kašel, ucpaný nos nebo výtok z nosu, slzení očí.“ Existuje mnoho druhů virů, které se přenáší mezi psy. Podívejme se na jedno u nejběžnějších psích nachlazení:

Psincový kašel

Psincový kašel představuje vysoce nakažlivé dýchací onemocnění, které se rychle šíří, když se psem cestujete nebo když tráví větší skupina psů mnoho času pohromadě - třeba na psích výstavách nebo na cvičáku. Nejhorší na něm je, že váš pes ani nemusí přijít do přímého kontaktu s nakaženým zvířetem. Virus dokáže přežít i na předmětech, například na miskách s vodou nebo oblíbených hračkách, kde po sobě nakažený jedinec zanechal sliny. Jak uvádí Vetstreet: „Nejčastějším příznakem [psincového kašle] je hlasitý suchý kašel připomínající husí kejhání. Postížení psi se mnohdy dáví, jako kdyby jim něco uvízlo v krku.“ U psů, kteří přišli do kontaktu s psincovým kašlem, se příznaky obvykle dostaví do čtyř až deseti dnů. Léčebné metody jsou různé - třeba čekat, až psa kašel přejde, nebo předepsání antibiotik.

Black dog sleeps in dog bed and snuggles with yellow stuffed dog.Může pes od člověka dostat chřipku?

U lidí má sice chřipka podobné příznaky jako nachlazení, ale pokud jste celí rozbolavělí a máte horečku, je možné, že jste chytili vážnější onemocnění, tedy chřipku. Chřipkový virus se přenáší z člověka na člověka, takže si nezapomeňte dát ruku před pusu, když kašlete nebo kýcháte. Na rozdíl od nachlazení, které vás celkem rychle přejde, trvá chřipka delší dobu a může přejít v závažnější onemocnění, například zápal plic, varuje Americká plicní asociace.

Rádi uslyšíte, že podobně jako u nachlazení se váš pes chřipkou nenakazí, když u vás doma někdo onemocní. Měli byste však vědět, že existuje i psí chřipka.

Psí chřipka

Psí chřipka představuje infekci dýchacích cest, která se podobá té lidské. Jak uvádí Americká asociace veterinárních lékařů (AVMA), „První kmen, který v USA zaznamenali, byl chřipkový virus A H3N8 na začátku roku 2004... V roce 2015 propukla v Chicagu epidemie odlišného viru, psí chřipky H3N2.“ Příznaky psí chřipky se podobají té naší. Psa může trápit vleklý kašel trvající od deseti až po třicet dnů. Může začít kýchat, dostat horečku nebo se u něj může objevit výtok z očí či nosu. Veterinář zvířeti na psí chřipku nejspíš předepíše antibiotika nebo jiné léky. Měli byste si být vědomi, jaká musíte podniknout opatření, aby u vás doma neonemocněla i další zvířata. Jak radí AVMA, „Psy s psí chřipkou je potřeba izolovat, aby se zabránilo přenosu viru na další psy nebo, v případě H3N2, kočky.“

Návštěva veterináře

Pochopitelně si přejete psa ochránit, stejně jako byste činili u vlastních dětí. Když se ale pejsek necítí ve své kůži, možná nevíte, jak se o něj nejlépe postarat. Péče o nemocného psa je podobná jako péče o nemocné dítě.

Pokud máte podezření, že pes stůně, měli byste se v první řadě poradit s veterinářem, jak postupovat. Nemocná zvířata by měl vždy prohlédnout odborník, aby se zjistila příčina a mohlo se začít s léčbou. Jedno doporučení, které od veterináře určitě uslyšíte, je, že by měl pes hodně odpočívat. Odpočinek je pro uzdravení klíčový. Psovi to nejspíš moc vadit nebude, protože se stejně nebude cítit dobře, ale měli byste to vysvětlit zbytku rodiny, hlavně dětem. Dokud se nevykurýruje, nebude mít na hraní nebo procházky náladu. Naštěstí se, jak jsme si již říkali, virus nemůže přenést ze psa na člověka, takže mu můžete dopřát maximální lásky a péče, aby věděl, že vám na něm záleží, a brzy mu bylo lépe. I když se váš mazlíček cítí pod psa, měli byste dbát na jeho pitný režim. Doplňujte mu misku s vodou a připomínejte, že se má napít.

Pokud psa dáváte do psí školky nebo s ním chcete v blízké budoucnosti cestovat, poraďte se s veterinářem a příslušnými osobami, jestli je váš pes dost zdravý na to, aby mohl být ve společnosti jiných zvířat. Taky byste si nepřáli, aby váš zdravý pes přišel do kontaktu s nemocným zvířetem. Proto je důležité v případě nemoci chránit ostatní psy před nákazou. To taky znamená, že nebudete moct odpoledne do psího parku.

S trochou odpočinku, relaxace, zdravé stravy, dostatkem vody a možná nějakou tou medicínou bude váš pes co nevidět zase fit a plný elánu!

Contributor Bio

Erin Ollila

Erin Ollila

 

Erin Ollila je milovnice zvířat, která věří v sílu slov a to, jak může sdělení informovat, ale i transformovat cílové posluchače. Její texty naleznete na různých internetových stránkách i v tisku. Můžete ji sledovat na Twitteru @ReinventingErin nebo o ní zjistit více na http://erinollila.com.

 

Související výrobky