Na co myslí můj pes?

Publikováno av Erin Ollila
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pozorovali jste někdy, jak si psi hrají v parku a vypadají, že se u toho smějí, dovádí skáčí po sobě a položili jste si otázku: "Na co psi myslí?" nebo "Jak psi přemýšlí?". Možná jste někdy pozorovali svého psa, jak toužebně vyhlíží z okna a říkali jste si, jaké myšlenky se mu asi honí hlavou. Nebo jste si před prací se psem povídali a byli si naprosto jistí, že rozumí všemu, co jste řekli. Je tomu ale opravdu tak? Nebo jen předpokládáte, že vám pes rozumí, protože jeho neverbální komunikace jako oční kontakt, a dokonce i verbální komunikace jako štěkání vypadají, jako by opravdu chápal, co mu říkate?

Otázka, jak funguje psí mozek, není nová. Lidé si ji kladou již několik století. Vemte si například tuto citaci od Jeremyho Benthama, která je z roku 1789: "Otázka nezní: Umí přemýšlet? Ani: Umí mluvit? Ale: Může trpět?" Všichni milující páníčci by si rádi mysleli, že jejich chlupatý kamarád s nimi umí komunikovat. Mnozí z nich jsou přesvědčeni, že psi zažívají celou škálu emocí a dělají si starosti s tím, jak se jejich mazlíček cítí a zda je šťastný. Z tohoto důvodu páníčci věří, že psi umí komunikovat, i když se zdá, že je tam jistá jazyková bariéra.

Přestože psi neumí hovořit stejným jazykem jako my, rozumí světu kolem sebe. Pro pochopení toho, jak psi myslí a pro lepší porozumění jejich komunikaci je klíčové vědět, jak funguje jejich mozek.

Myslí psi jako lidé?

Fenka bígla odpočívá na černé kožené pohovce.

Existuje řada studií o tom, jak lidský mozek zpracovává jazykové podněty, ale jak myslí psi? Vědci zabývající se neurovědou na univerzitě Eötvöse Loránda v Budapešti ukončili studii zveřejněnou v časopise Science, v rámci níž zkoumali mozek třinácti rodinných psů prostřednictvím magnetické rezonance. Zatímco byli psi ve skeneru, poslouchali hlas svého cvičitele, který říkal různé věci, jako "výborně," což se považuje za smysluplný významový celek, nebo "jako kdyby," což nenese žádný význam, a obojí pronášel jak tónem plným chvály tak neutrálně. Výsledky studie ukázaly, že smysluplné větné celky byly zpracovávány v levé mozkové hemisféře, nehledě na intonaci, což je podobné způsobu zpracování v lidském mozku, zatímco věty bez významu jejich mozek neregistroval. "To prokazuje, že tato slova mají pro psy význam," uvádí Attila Andics, neurobioložka, která byla součástí vědeckého týmu.

V této studii intonace hrála u psů roli v chápání a jejich mozek ji zpracovával v pravé hemisféře. Věty, které se podobaly chvále, například aktivovaly tu část mozku, která reaguje na odměny. Výsledky studie naznačují, že význam slov a intonace řeči se v psím mozku zpracovávají odděleně, aby mohl pes lépe pochopit, co se mu konkrétně říká.

Mají psi paměť?

Pokud jste se někdy pokoušeli vycvičit štěně, budete asi vědět, že pravidelným procvičováním si pes osvojí pokyny, na kterých jste spolu pracovali. Váš pes bude nejspíš umět sednout, vstát, lehnout, dát pac, překulit se a řadu dalších zábavných triků. Někteří psi jsou dokonce vycvičeni tak, že umí svým páníčkům ukázat, když potřebují jít ven na záchod tím, že tlapkou zazvoní na zvonek na dveřích nebo zaštěkají a sednou si ke dveřím.

Nedávná studie zveřejněná v časopise Current Biology naznačuje, že je nejen možné vycvičit psí paměť tak, aby psi vykonávali různé činnosti, ale také že si o vašem chování pamatují více, než byste si mohli myslet. Výzkumný tým také zkoumal, zda mají psi přístup ke krátkodobé paměti, to znamená zda si pamatují věci, které se staly, u nichž ale nic nenaznačovalo tomu, že by se měly stát znovu. Výsledky ukázaly, že psi byli schopni vybavit si nepodmíněné události poté, co uplynula určitá doba, podobně jako lidé. To znamená, že psi si pamatují lidi, místa a zvláště slova, aniž by za to museli být odměněni. Pomáhá jim to lépe se naučit, jak s nimi komunikují lidé a jak mohou oni co nejefektivněji komunikovat s námi.

Proto nezoufejte, když se zdá, že se výcvik vašeho štěněte příliš nedaří. Není to proto, že by se štěně nedalo vycvičit. Váš domácí mazlíček je konec konců velmi inteligentní. Může to prostě jen znamenat, že je zrovna mladý, rozdováděný a zaujatý všemi těmi neuvěřitelnými novými zkušenostmi z okolního světa, jako je lov motýlů nebo okousávání vodítka. Pokud máte s výcvikem potíže delší dobu, kontaktujte profesionálního cvičitele ve svém okolí nebo požádejte svého veterináře o doporučení výcvikového programu.

Na co tedy psi myslí?

Výzkum psího mozku je sice užitečný pro pochopení toho, že psi rozumí komunikaci, ale vy možná toužíte zjistit bližší podrobnosti o tom, co se jim zrovna honí hlavou. Napadlo vás někdy, jak vašemu psovi chutnaly ty domácí psí pamlsky, které jste mu vyrobili? Ano, je pravda že je rychle zhltnul, ale to může znamenat spoustu věcí. Možná měl hlad nebo vás jenom nechtěl urazit. Nebo mu ty pamlsky chutnaly a trpělivě čekal, až mu přichystáte další. Pravdou je, že neexistuje konkrétní způsob, jak přesně zjistit, jaké jsou jednotlivé psí myšlenky. Je na vás, abyste rozklíčovali náznaky a domysleli si podrobnosti jeho myšlenek. Váš pes je konec konců váš nejlepší přítel!

Napadlo vás někdy, "co si psi myslí?" Možná nezjistíte úplně přesně, na co váš pes v dané chvíli myslí, ale můžete poznat jeho osobnost a chování a to vám pomůže domyslet si, na co během dne myslí a jak se cítí. Je na vás a na vaší představivosti domyslet si podrobnosti!

O autorovi

Erin Ollila

Erin Ollila věří v sílu slov a v to, že chytré sdělení může poučit a dokonce i změnit vědomí čtenářů, kterým je určeno. Její tvorbu, která zahrnuje rozhovory, tvorbu textů pro třetí osoby, příspěvky na blozích a kreativní literaturu faktu, najdete na internetu i v tištěné podobě. Erin je nadšená pro sociální média a SEO. Vystudovala Fairfieldskou univerzitu, kde získala titul v tvůrčím psaní. Kontaktujte ji na Twitteru: @ReinventingErin nebo si o ní přečtěte více na http://erinollila.com.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Související články

Související produkty