Chování a vzhled psa: Poznejte jeho osobnost

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pro lidskou komunikaci mohou být důležitá slova, ale psi komunikují řečí svého těla a různými zvuky. I když se může zdát, že váš pes vašim slovům rozumí, zvláště pokud jste si dali tu námahu cvičit jej pomocí jednoduchých povelů, jako například „sedni“, „k noze“ a „zůstaň“, musíte také pracovat na porozumění a překladu psí řeči těla.

Zvuky

Pokud s vámi váš pes jednoho dne začne mluvit, vytáhněte telefon, pořiďte video a zdvořile přijměte status celebrity. Do té doby očekávejte jemné verbální podněty k dekódování psí řeči těla. Psi komunikují svou fyzickou přítomností; existuje však několik zvukových signálů, na které se můžete spolehnout při interpretaci toho, co si myslí nebo cítí.

Zrychlené dýchání

Pokud je pes klidný, může zrychleně dýchat potichu. Ve skutečnosti to může být tak nepostřehnutelné, že byste to mohli považovat za lehké dýchání. Psi mírně zrychleně dýchají, když jsou šťastní nebo energičtí. Pokud svému pejskovi naznačíte, že jdete na procházku, bude jeho dech o něco intenzivnější. Psi také zrychleně dýchají, když jsou nervózní.

Těžké zrychlené dýchání je něco, čemu je třeba věnovat velkou pozornost. Je to známka toho, že váš pes může mít vážný problém. Psi zrychleně dýchají, když se přehřívají, nebo pokud trpí traumatem či chronickým onemocněním. Když si všimnete, že váš pes zrychleně dýchá, nechte jej odpočívat a pokuste se jej ochladit. Pokud zrychlené dýchání přetrvává po delší dobu, zavolejte svého veterináře a naplánujte prohlídku, abyste se ujistili, že pes nemá žádné skryté zdravotní potíže.

Kňučení

Kňučení je zvukový projev, který je obtížné identifikovat. Web Vetstreet vysvětluje, že kňučení může být způsob, jak pes o něco žádá, například o pozornost nebo krmení. Pes může být vzrušený nebo se cítit nabitý energií. Jiní psi kňučí v reakci na stres. Zraněný nebo nemocný pes může kňučet, aby vyjádřil své obtíže. Stejně jako u mnoha jiných podnětů psí řeči těla je důležité hledat další indicie, aby se zjistilo, proč váš pes kňučí.

Čím více času se svým psem strávíte, tím lépe začnete rozpoznávat různé druhy kňučení. Někteří psi budou v kombinaci s tělesnými podněty kňučet, aby se pokusili získat vaši pozornost, protože se jim nevěnujete. Jiní psi mohou kňučet a jít si sednout za dveře, aby vám dali vědět, že se potřebují jít vyvenčit (pokud si váš pejsek umí říct o venčení, gratulujeme, dobře jste jej vycvičili). Kňučení mívá negativní konotaci, ale v tomto případě je kňučení vašeho psa v pořádku a může být dokonce považováno za roztomilé. Pokud však váš pes nekňučí z důvodu drobných náznaků, že je šťastný nebo že potřebuje jít ven, může se jednat o skrytý zdravotní problém, který byste měli řešit. Protože psi vám nemohou říci, co se děje, je nejlepší vzít je k veterináři a nechat zkontrolovat, jen pro jistotu.

Štěkání

Štěkání hodně lidem připomíná křik. Váš pes se snaží vyjádřit a jediným způsobem, jak může dostat své pocity ven, je štěkání. Štěkání psů má různé výšky tónu a přestože některé z nich mohou být hrozivější než jiné, je vždy důležité věnovat štěkání psa pozornost. Nepřetržité rychlé štěkání je často výstrahou. Váš pes si možná všiml někoho na svém území, například poštovního doručovatele, a chce na to upozornit své spolubydlící (a ostatní psy v sousedství). Hlasité, hluboké štěkání je často varováním pro cizí osoby: „Ani o krok blíž, nevěřím ti.“ Řiďte se touto radou a postupujte opatrně. A konečně, útrpný štěkot často přichází od psa, který je zraněn. Pokud narazíte na psa, který štěká útrpným způsobem, zavolejte pomoc. Pes možná bude potřebovat neodkladnou péči, ale mějte na paměti, že zraněný pes může být také opatrný. Proto nemusí vaši obavu vnímat jako pokus o pomoc, ale spíše jako signál nebezpečí.

Vytí je podobné hlasitému štěkání a psi je zdědili po svých vlčích předcích. Je to vyšší dlouhý tón, kterým psi oznamují svou přítomnost a komunikují s ostatními psy v okolí. I když to může být hlasité a nepříjemné, je to jen další forma komunikace vašeho psa.

Zpěv

Ne, váš pes pravděpodobně není další světovou popovou hvězdou, ale psi mohou vokalizovat své štěkání téměř zpívajícím způsobem. Obvykle se to děje, když jsou šťastní. Není neobvyklé se setkat se psy, kteří rádi zpívají, když hrajete na klavír, řeknou vám, jak jsou šťastní, když se vracíte domů, nebo vám sdělují, že si s vámi rádi hrají. Tato forma vokalizace je jen způsob, jak vám oznámit, že mají dobrou náladu.

Tělo

Postoj psa a další signály po těle jsou způsoby, jak vás pes upozorní na svůj emoční stav. Jak drží své tělo? Snaží se pes vypadat větší, než ve skutečnosti je? Když se přiblížíte, snaží se přikrčit k zemi?

Srst

Pokud se obáváte, že pes může být vůči vám agresivní, a vy jste oezřetní, všimněte si pohybů srsti. Pokud si všimnete naježení srsti na zadní straně hlavy, krku nebo těla (podobně jako u kočky), pes vám sděluje, že chce, abyste si udrželi odstup. Pes může být nervózní nebo rozzlobený. Právě způsob, jakým jeho tělo naznačuje „stop!“, vám sděluje, že se s vámi necítí dobře nebo se k němu blíží něco jiného. Tato narážka nemusí směřovat k vám; může to být také jemný signál, že poblíž je hrozící nebezpečí. Protože psi mají mnohem lepší čich a sluch než lidé, váš pes může zpozornět kvůli něčemu, čeho si jste si možná nevšimli, a snaží se vám dát vědět, abyste byli opatrní a dávali pozor.

Ocas

Psí ocas je plný ukazatelů psí řeči těla, které můžete dešifrovat. Vrtí pes ocasem? Pokud ano, váš pes je pravděpodobně šťastný nebo plný energie. Má ocas stažený mezi nohama? Stažení ocasu je známkou strachu a může znamenat, že pes je nervózní. Varování, vztyčený ocas znamená, že vás pes velmi pozorně vnímá. Tento postoj je často signálem loveckých psů, že kořist je blízko, měli byste být zticha a přistupovat opatrně. Může to být také známka toho, že se váš pes snaží ukázat dominanci tím, že zabírá více fyzického prostoru.Welsh Corgi with ears up sitting facing away.

Držení těla

Celkový postoj těla psa vás často upozorní na pocity nebo záměry psa. Když se pes prohne směrem od vás a drží své tělo blízko podlahy, podvoluje se vám nebo se může bát. Pokud si všimnete, jak se jeho svaly napínají a zdá se, že se snaží vypadat větší, než doopravdy je, tento pes se snaží být alfa psem a může být lepší ho nechat uvolnit se, než se k němu přiblížíte.

Pokud se váš pes cítí klidně, bude mít také velmi uvolněný postoj těla. Jeho čtyři nohy budou rovnoměrně na zemi a neuvidíte žádné napětí svalů. Pokud je mu s vámi dobře a nepociťuje žádný stres, je možné, že si lehne zády na podlahu (a břichem vzhůru) a bude čekat na pohlazení.

Pes s vámi může také prokázat svoji úroveň pohodlí tím, že se do vás šťouchnout čenichem. Toto je často známka toho, že mu musíte věnovat větší pozornost a vtlačí vám čenich pod ruku na znamení „pohlaď mě, pohlaď mě“.

Hlava

V závislosti na plemeni očekávejte rozdíly v tvarech a velikostech hlav. Některé uši jsou dlouhé a povislé, jiné jsou krátké a vztyčené. Bez ohledu na to, jak vypadají uši, oči nebo tlama psa, se můžete dozvědět mnoho ukazatelů o řeči těla psa sledováním jeho hlavy.

Poloha hlavy může být také známkou toho, že se vám pes snaží porozumět. Všimli jste si někdy, že váš pes lehce nakloní hlavu, když s ním mluvíte? Toto je často jen způsob, který psu pomůže vás lépe slyšet, uvádí Vetstreet. Psi umí dobře napodobovat chování svých páníčků a sklon hlavy psa může být signálem, že s vámi empatizuje, snaží se lépe porozumět tomu, co říkáte, nebo si prostě uvědomuje, že by to pro něj mohlo vést k něčemu dobrému, jako je pamlsek nebo pěkné mazlení. „Naklonění hlavy“ je často jen signálem, že se vám snaží porozumět.

Tlama

Klidný pes má mírně otevřenou, uvolněnou tlamu. Klidní, šťastní psi se mohou dokonce pokusit svého páníčka olíznout. Pes se zavřenou tlamou nebo sevřenou čelistí je nervózní. A další signál, který poddajní psi vydávají: někteří si olíznou rty a zívnou. Je to jejich fyziologický způsob, jak se uklidnit, ale upozorní vás, že pes je pod nátlakem.

Psi, kteří cení zuby, to dělají jako varování, že cítí nebezpečí a chtějí chránit sebe nebo vás. Pokud pes vrčí nebo cení zuby, postupujte opatrně, nebo se raději kontaktu vyhněte.

Oči

Stejně jako u lidí je výraz obličeje do značné míry charakterizován očima a důkladná znalost psa vám pomůže snáze identifikovat, jaké emoce oči vyjadřují. To neznamená, že se nemůžete spolehnout na některé signály řeči těla, abyste mohli rozluštit, co vám psí oči říkají. Když je pes uvolněný a klidný, jeho oči budou mít normální tvar. Oči, které vypadají větší, než byste čekali, jsou známkou toho, že se pes cítí vystrašený nebo ohrožený. Agresivní psí oči se však mohou zdát větší, proto nezapomeňte hledat další znaky řeči těla psa. Psi, kteří se necítí dobře, mohou přimhouřit oči nebo jejich oči mohou vypadat poklesle.

Poloha uší

Uši stažené dolů a dozadu znamenají, že váš pes se poddává nebo že je připraven na mazlení. Ale když jsou uši stažené dole a jsou přítomny další signály těla, jako jsou vyceněné zuby, může to být známka toho, že váš pes cítí nebezpečí a je připraven se začít bránit. Když jsou uši vašeho psa vztyčeny vzhůru, může to znamenat více věcí. Uši vzhůru mohou jednoduše znamenat, že váš pes něčemu věnuje zvláštní pozornost. Například pokud váš pes podřimuje, ale v místnosti probíhá aktivita, můžete si všimnout, že uši vašeho psa jsou vztyčenější, zatímco na těle se nic jiného nezmění. V takovém případě pes jednoduše naslouchá svému prostředí, aby zjistil, zda je třeba dávat pozor. Pokud je váš pes vzhůru, má vztyčené uši a najednou vypadá soustředěně, ale ne na něco konkrétního, také to znamená, že poslouchá. Uši vzhůru, vztyčené a nakloněné dopředu jsou známkou toho, že je váš mazlíček stimulovaný a možná agresivní.

Pokud máte psa s ušima „vzhůru“, může mít jedno ucho vzhůru a jedno ucho dolů. To je jen další příležitostná poloha uší, která naznačuje, že pes poslouchá, ale ne tak úmyslně, že by něco hledal.

Pokud zaznamenáte významnou změnu v ukazatelích řeči těla vašeho psa, jako je zrychlený dech nebo pokleslé oči, okamžitě kontaktujte svého veterináře. Je možné, že pes utrpěl zranění nebo trpí nemocí a chcete, aby byl co nejdříve ošetřen.

Profil přispěvatele

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila je milovnice domácích mazlíčků, která věří v sílu slov a v to, jak může sdělení informovat a dokonce transformovat cílové publikum. Její psaní můžete najít všude možně na internetu a v tisku. Oslovte ji na Twitteru @ReinventingErin, nebo o ní zjistěte více na http://erinollila.com.

SOUVISEJÍCÍ VÝROBKY

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Medium Adult Dog Food with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's® Science Diet® Adult Perfect Weight Chicken & Vegetable Entrée dog food

  <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight má unikátní směs ingrediencí a nízký obsah tuku. Krmivo pro dosažení zdravé váhy vašeho psa a jeho delší život.