Pět rad pro výcvik vašeho štěněte

Publikováno Erin Ollila
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když si přinesete domů nové štěně, je to pro vás oba úžasné období. Naučit jej ale, jaké chování je přijatelné, může být náročné.

Než se do toho pustíte, promyslete si, co všechno chcete svého psa naučit. Výcvik by měl spočívat v tom, že si štěně postupně osvojí dovednosti potřebné k tomu, aby se mohlo stát řádným psím spoluobčanem. Základní povely, které vám zjednoduší život, budou zahrnovat věci jako "sedni,""dolů,""tlapku,""zůstaň" nebo "k noze." Možná také budete chtít omezit nebo dostat pod kontrolu štěkání a kňučení vašeho štěněte, ale nezapomeňte, že se jedná o jeden ze způsobů psí komunikace. Je důležité pochopit a zajistit potřeby štěněte tak, aby se ke štěkání a kňučení nemuselo uchylovat. Další důležité věci, které je potřeba štěně naučit, zahrnují učení se čistotě, chození spořádaně na vodítku, schopnost zůstat v klidu a uvolnit se a nežebrat o jídlo či nevyskakovat na pracovní plochy. Zde je několik rad, které vám na této cestě pomohou.

1. Zapište štěně do skupinového kurzu

Období socializace u štěňat nastává mezi 4. a 16. týdnem věku, proto když dostanete osmitýdenní štěně, nezbývá už zase tolik času na využítí této důležité vývojové fáze. Zvažte jeho zápis do profesionálního skupinového kurzu pro štěňata, ať toto období využijete naplno. Tím také dostane váš pes příležitost navázat kontakty s jinými psy a lidmi, což pomáhá předcházet agresi a úzkostlivým reakcím. Organizace RSPCA doporučuje přijít se nejprve do kurzu podívat a zaměřit se na pozitivní známky, jako je klidné prostředí, malé skupinky, výcvik založený na odměňování a výcvikové postupy šité na míru každému psovi. Také se můžete obrátit na svého veterináře, aby vám doporučil kurzy v místě vašeho bydliště.

2. Běžte příkladem (s častým odměňováním)

Malá štěňata jsou velmi silně motivována odměnami jako jsou pamlsky, hračky a projevy náklonnosti. Výcvikový program založený na odměňování je skvělým způsobem, jak pomoci svému štěněti osvojit si všechny dovednosti, které bude v životě potřebovat. Mějte ale na paměti, že příliš mnoho pamlsků může způsobit tloustnutí. Používejte proto jen velmi malé pamlsky a jejich četnost pomalu snižujte poté, co si štěně osvojí verbální pokyny. Využívejte často slovní chválu pro posílení správného chování i vzájemného vztahu.

3. Základem budování návyků je pravidelnost

Když si pořídíte nového psa, je důležité začít s výcvikem hned po jeho příchodu. Je to dobrý způsob, jak se spolu seznámit, a zároveň jak zvíře naučit správným návykům ve vašem nově sdíleném prostoru. Když učíte své štěně čistotě, nejdůležitejší ze všeho je konzistentnost. Psi se řídí svými zvyky, proto čím budete konzistentnější, tím lépe se budou učit. Když budete při výcviku postupovat konzistentně, jasně a laskavě, umožníte tím štěněti učit se v příjemné atmosféře a zajistíte si jeho důvěru. 

4. Profesionální konzultace

Jestli si nejste jistí, jak štěně cvičit sami, kontaktujte specialistu, který vám může při výcviku poskytnout cenné rady. Ujistěte se, že trenér, který dostane vaše nové štěně na starost, je důvěryhodný a využívá výcvikové metody založené na akutálních vědeckých poznatcích.

5. Užívejte si to a se svým štěnětem mějte trpělivost

Nejdůležitější věc, kterou musíte mít při výcviku svého čtyřnohého kamaráda na paměti, je trpělivost a pozitivní přístup. Vaše štěně se dozvídá o světě spoustu nových věcí a může pro něj být těžké zapamatovat si vše najednou. Organizace PDSA upozorňuje, že výtky a tresty mohou být pro štěně matoucí a dokonce mohou posílit nežádoucí chování, proto je lepší se na chyby vůbec nezaměřovat. Mnohem lepším přístupem, jak štěně naučit pravidlům, je jednání s porozuměním, v klidu a s podporou.

Výcvik nového psa může být náročný, ale s trochou trpělivosti a pozitivním přístupem to může být v životě vás obou úžasné období.

O autorovi

Obrázek autorky Erin Ollila

Erin Ollila

 

Erin Ollila věří v sílu slov a v to, že sdělení může poučit a dokonce i měnit čtenáře, kterým je určeno. Její tvorbu, která zahrnuje rozhovory, tvorbu textů pro třetí osoby, příspěvky na blozích a kreativní literaturu faktu, najdete na internetu i v tištěné podobě. Erin je nadšená pro sociální média a SEO. Vystudovala Fairfieldskou univerzitu, kde získala titul v tvůrčím psaní. Najdete ji na Twitteru, kam přispívá jako @ReinventingErin, a více se o ní dozvíte na jejích internetových stránkách http://erinollila.com.

 

Zrevidovala Dr Aileen Pypers

 

 

 

Související produkty