Jsou psi barvoslepí?

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Dlouhou dobu se sice mělo za to, že psi vidí pouze černobíle, ale výzkum ukázal, že tomu tak není. Které barvy teda pes vidí a proč nevidí stejně jako my? Čtěte dál a dozvíte se vše o psím zraku a tom, jak váš pes vnímá svět.

Jsou psi barvoslepí?

Beagle close-up with his tongue out.Kdysi většina lidé věřila, že psi všechno vidí černobíle. Tuto teorii vědci sice už před nějakou dobou vyvrátili, ale je pravda, že psi vidí podobné barevné spektrum jako lidé s červeno/zelenou barvoslepostí, uvádí Americký klub chovatelů (AKC). Zatímco oči lidí s normálním zrakem obsahují tři receptory barev (říká se jim čípky), které zachycují kompletní spektrum viditelného světla, lidé s červeno/zelenou barvoslepostí mají pouze dva čípky, kvůli čemuž nedokážou vnímat červené a zelené odstíny.

Psí oči mají pouze dva čípky. To znamená, že nevidí červenou a zelenou barvu, ale zároveň ani odstíny obsahující tyto barvy, takže třeba růžovou, fialovou nebo oranžovou. Navíc psi nedokážou zaznamenat jemné změny v ostrosti a odstínu barvy.

Které barvy psi vidí?

 

Psi vidí žluté a hnědé tóny, dále různé odstíny šedé, černé a bílé. To znamená, že pokud má váš pes červenou hračku, bude mu připadat hnědá, zatímco oranžová hračka - což je směs červené a žluté - bude mít v jeho očích nahnědle žlutou barvu. Dále to znamená, že pokud chcete při hře plně upoutat všechny psovy smysly, měli byste vyhledávat hračky buď modré, nebo žluté, aby vyčnívaly mezi mdlejšími odstíny hnědé a šedé v psově zorném poli. To by vysvětlovalo, proč mají psi tolik v oblibě ostře žluté tenisové míčky.

Teorie černobílého vidění

Pokud psi některé barvy vidí, odkud se vzala myšlenka, že vidí pouze černobíle? Podle AKC byl jejím původcem zakladatel Národního týdne psů Will Judy, který v příručce pro výcvik z roku 1937 napsal, že psi nejspíš vnímají pouze odstíny černé a šedé. V 60. letech vědci tento mýtus zvěčnili, když přišli s mylnou hypotézou, že primáti jsou jediná zvířata schopná rozpoznávat barvy. Lidé si tohle o psech mysleli až donedávna, když v roce 2013 ruští vědci teorii barvosleposti u psů zpochybnili a prokázali, že psi vidí a diferencují mezi žlutou a modrou, uvádí časopis Smithsonian.

Vědci provedli experiment, aby zjistili, zda psi dokážou rozlišovat mezi zmíněnými dvěma barvami nebo mezi různými stupni ostrosti. Postup vypadal takto: Na boxy na krmivo položili čtyři papíry — světle žlutý, tmavě žlutý, světle modrý a tmavě modrý —  příčemž pouze box s tmavě žlutým papírem obsahoval flák masa. Když se psi naučili spojovat tmavě žlutý papír s dobrotou, umístili vědci na boxy pouze tmavě modrý a světle žlutý papír. Domnívali se totiž, že pokud se psi pokusí otevřít box s modrým papírem, znamená to, že s krmivem spojují tmavý odstín, nikoli barvu. Většina psů však při většině pokusů zamířila okamžitě ke žlutému papíru. A tím demonstrovali, že se naučili s krmivem spojovat barvu, nikoli ostrost.

Chybějící receptory barev nejsou to jediné, čím se psí zrak odlišuje od našeho. Psi jsou velmi krátozrací, podle Business Insider jejich zrak odpovídá zhruba poměru 6/23. To znamená, že když se pes podívá na něco vzdálené 6 metrů, bude mu to připadat jako 23 metrů.

Teď si možná říkáte, že chudáci psi hrozně špatně vidí. AKC ale zmiňuje, že díky očím posazeným daleko od sebe mají psi širší zorné pole než lidé a ještě k tomu lépe vnímají rychlé pohyby. Proto snadno zbystří prchající koříst.

Ostatní psí smysly

Yellow lab mix sniffs flowers in a field.Než začnete psa litovat, že jeho svět postrádá tolik barev, vzpomeňte si, že si špatný zrak dobře vynahradí ostatními smysly. Zaprvé psi slyší mnohem širší spektrum frekvencí než lidé, informuje DogHealth.com, včetně zvuků s tak vysokým tónem, že je lidské ucho nezaregistruje.

Zadruhé je nutné zmínit čich, který je ještě lepší než psův sluch... a podle NOVA PBS minimálně 10 000 lepší než lidský nos - to psovi možná ještě křivdíme. Psí čenich má 300 milionů čichových receptorů, zatímco lidé jich mají pouze kolem 6 milionů.

Jako by tohle nestačilo, je u psů část mozku zodpovědná za analýzu pachů čtyřicetkrát větší než u lidí. Z toho vyplývá, že pes čenichem „vidí“ obrazy tak živé, že si to ani nedovedeme představit. Co mu příroda ubrala na zraku a vnímání barev, mu bohatě vynahradila informacemi, které získá pouze čichem.

Podívejte se psíma očima

Sice neexistuje způsob, jak vnímat pach jako váš pes, ale díky jedné online aplikaci máte možnost udělat si představu, jak svět vypadá psíma očima. Na Dog Vision můžete nahrát fotku a upravit barvy a ostrost, abyste zjistili, jak by to viděl váš pes. Jedná se o užitečný nástroj pro kohokoli, kdo někdy přemýšlel, jak ho asi pes vnímá nebo jak vnímá svět obecně.

Až se pejskoví příště podíváte do těch jeho expresivních kukadel, nelitujte ho, že vás nevidí tak zřetelně jako vy jeho. Váš specifický pach toho o vás psovi poví víc než ten nejostřejší obraz. A váš pach pozná kdekoli, ať vás vidí, nebo ne.

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je panička, blogerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle tráví čas psaním pod dozorem klubka chlupáčů.

Related products