6 her pro znuděné psy

Published by
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Děláte si starosti, že se váš pes nudí? Psi jsou tvorové plní energie, kteří touží po hře a společnosti. Když nemají delší dobu dost aktivity, začnou se nudit. A psi, kteří se nudí, jsou nešťastní. Je důležité, abyste jako páníček na svém psovi poznali, když se nudí. Hrou můžete psa skvěle nabít novou energií.

Vytvořte mu obohacující prostředí

Zvířata potřebují stimulaci. Nikdo si tuto potřebu neuvědomuje více než zoologické zahrady. Vytváření stimulujícího prostředí se v zoo říká „obohacování“. A psi potřebují doma obohacující prostředí zrovna tak.

"Smithsonův ústav pro ochranu přírody (SCBI), vysvětluje, že k obohacování patří tvorba stimulujících a naturálních výběhů, sestavování vhodných společenských skupin v zoologických zahradách a zasazování předmětů, zvuků, pachů a jiných stimulů do okolí zvířete. Obohacování prostředí je pro zdraví zvířat v zoo stejně nezbytné jako výživa a veterinární medicína. V Národní zoo představuje obohacování neodmyslitelnou součást denní péče o chovaná zvířata."

Dodáváte svému psovi nové stimuly? Co takhle pozměnit hry, které spolu hrajete? I aktivní psi se začnou nudit, když se z jejich denní rutiny stane železná košile. Ukážeme vám 5 příznaků, které vám napoví, že se váš pes nudí, a seznam her, kterými ho můžete probrat k životu.

Příznaky nudy u psa a hry pro obohacení i zábavu

Víc štěká

Pokud jste si všimli, že váš pes štěká víc, než je běžné, je dost možné, že máte co dočinění s nudícím se psem. Náhlým štěkáním může pes chtít upoutat pozornost páníčka, i když se zdá, že neštěká na vás. Berte to jako mírné zlobení.

Výcvik psa je skvělá forma hry. Možná si myslíte, že vašeho psa výcvik nebude bavit, ale to se pletete. Psi mají rádi aktivitu a něco na práci. Zadávejte svému psovi drobné úkoly. Nejdříve ho naučte, aby zůstal. Pak, zatímco má pes zůstat, vytáhněte hračku a někam ji hoďte. Chvíli vyčkejte a pak psovi dejte volno, je jedno jaký povel zvolíte (třeba „volno“ nebo „můžeš“). Až k hračce doběhne, nechejte si ji od něj přinést. Procvičujte to pořád dokola a váš pes se přestane nudit... místo toho se mu bude chtít spát.

Víc okusuje

Když se psi nudí, rostou v nich ničitelské sklony. Pokud vám váš bývalý andílek okusuje sedačku nebo boty (nebo cokoli jiného), je čas zasáhnout, než se z tohoto chování stane zlozvyk.

Přetahovaná je bezva hra pro psy, kteří chtějí mít pořád něco v tlamě. Než se ale se psem pustíte do her, při nichž bude něco kousat nebo používat tlamu, naučte psa, co může žrát a co ne.

Dobrá volba je zapojit do her pamlsky, ale opatrně, ať psa nepřecpáváte. Existuje spousta způsobů, jak použít krmivo ke hře. Třeba psovi můžete koupit hlavolam, aby se musel pořádně snažit, když chce pamlsek získat. Můžete také v místnosti poschovávat granule, ať je pes vyčmuchá. Když dobrotu najde, je jeho!

Běhá v kruhu

Jack Russell terrier chases tail from an overhead view.

Začal si váš pes najednou honit ocas? Přechází v kruhu po místnosti? Pes, který takto krouží, má nadbytek energie.

Když má pes moc energie, je pro něj nejlepší hrou sport. Házení létajícím talířem nebo míčkem ho výborně zabaví. Energii lze spálit také brisk dlouhými procházkami nebo během.  Stačí být aktivní, k tomu vám poslouží jakákoli fyzicky namáhavá hra.

Kňučí

Stejně jako malé děti i psi kňourají, když od vás chtějí více pozornosti. A stejně jako u dětí vám to kňučení může začít vadit nebo dokonce lézt na nervy. Než se pustíte do jakékoli hry, podívejte se na situaci s nadhledem a analyzujte ji. Ano, kňučící pes může být zdrojem frustrace, ale proč ten pes vlastně kňučí? Odpověď je prostá: Potřebuje vás. Když se na to podíváte z jeho úhlu pohledu, najednou už vás kňučení tolik zlobit nebude a uděláte cokoli, abyste psovi od nudy ulevili.

Prozradíme vám, co je na kňučícím psovi super: Uspokojí ho jakákoli hra! Zábavná je třeba hra na schovávanou. Pokud máte děti, zapojte je do legrace taky. Ať se jeden člověk schová a pes ho jde hledat.

Sleduje vás

Že vás má pes rád, jste věděli. Ale aby vám byl celý večer v patách?! Váš pes vám chce dělat parťáka. Psi totiž žijí ve smečkách a vy jste jeho alfa parťák. To znamená, že za vámi bude chodit, dokud ho nějak nezaměstnáte.

Když se vás pes několik hodin nemůže nabažit, proč nezkusíte hru na příkazy? Postavte psa na jednu stranu zahrady a dejte mu povel „zůstaň“. Pak přejděte na druhou stranu a dejte psovi nový povel. Snadné je třeba „sedni“ nebo „lehni“, ale pokud chcete něco těžšího, zavolejte „ke mně“ a pak mu na půl cesty přikažte „stůj“. Stejně jako u jiných her psa nezapomeňte pochválit, pokud se bude vašimi příkazy řídit. Jakmile neposlechne, vraťte ho zpět na začátek. 

Některé jmenované druhy chování mohou signalizovat skryté zdravotní problémy. Pokud vás neobvyklé chování psa znepokojuje, kontaktujte veterináře, aby vyloučit zdravotní důvody.

Pokud nemáte čas si se štěnětem hrát, kupte mu hromadu hraček, kterými ho můžete zabavit, když máte zrovna hodně práce. Nemusíte mu pořád kupovat nové hračky, ale měli byste je střídat. Nejlepší je hračku na čas schovat, aby psovi po chvíli zase připadala nová.

A pamatujte, že nejsnáze předejdete nudě, když psa zaměstnáte. Pravidelnými procházkami a hraním můžete udělat radost nejen jemu, ale i sobě.

Informace o autorce

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila je milovnice zvířat, která věří v sílu slov a to, jak může sdělení informovat, ale i transformovat cílové posluchače. Její texty naleznete na různých internetových stránkách i v tisku. Můžete ji sledovat na Twitteru @ReinventingErin nebo o ní zjistit více na http://erinollila.com.

Související výrobky