Kdy a proč nechat vašeho psa nebo štěně vykastrovat

Publikováno Emma Milne
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Některé z nejčastějších otázek, které veterináři dostávají, se týkají kastrace. Lidé se nejčastěji ptají: „Kdy bych měl dát vykastrovat svého psa?“ a „Má kastrace nějaké výhody?“

Výhody kastrace pro vašeho psa nebo štěně.

Každá operace s sebou nese určité riziko, proto je přirozené, že lidé nechtějí, aby ji jejich zvíře podstoupilo, pokud to není nutné. Kastrace u samců znamená odstranění obou varlat a u samic obvykle odstranění vaječníků, někdy i s dělohou, podle toho, jak rozhodne váš veterinář. Provádí se pomocí drobného řezu na břiše zvaného laparoskopie. To znamená nejen, že tato zvířata už nemohou mít potomky, ale také u nich ustane produkce hormonů. Obojí má výhody pro psa i pro vás, jako jeho páníčka.

Přínosy kastrace se liší podle toho, zda se jedná o psa nebo o fenu, podívejme se tedy nejprve na feny

Nejvýznamnějším přínosem kastrace fen je prevence výskytu nádorů na prsních žlázách. Čím dříve ke kastraci dojde, tím jsou její přínosy větší. Nádory prsních žláz bývají u nekastrovaných fen velmi agresivní a rychle se v těle šíří, proto je prevence rozhodně lepší než léčba. Kastrací se také dá předcházet zánětu dělohy zvanému pyometra. Tento zánět může být životu nebezpečný a v případě, že se objeví, je kastrace v podstatě nevyhnutelná. V takovém případě je operace riziková, protože zvíře je nemocné a jeho děloha je často velmi oteklá a zanícená.

A jak je tomu u psů? Testosteron je silný hormon, který řídí velkou část chování psích samců. Je odpovědný za chování jako je soupeření a také za jednu z nějdůležitějších věcí pro psy samce, páření. Nekastrovaní psi budou trávit spoustu času vyhledáváním fen. To znamená, že mohou být těžko ovladatelní a mohou se mnohem častěji pohybovat sami, mizet na procházkách a ignorovat vaše volání, protože mají v hlavě důležitější věci. 

Častěji také močí na nevhodných místech. Kastrace je proto výhodná pro vás jako páníčka, protože kastrovaní psi bývají poslušnější, méně agresivní a doma společenštější.

Kastrace má ale výhody také pro psy. Dá se pomocí ní předcházet rakovině varlat, nádorům kolem řitního otvoru a také kýle v této oblasti. Nekastrovaní psi v pozdější fázi života trpí na zvětšenou prostatu, což může vyvolávat potíže při vyměšování a způsobovat nepohodlí. Kastrace tomu dokáže zabránit.

Rozhodnutí, zda dát vašeho psa vykastrovat, přísluší ale samozřejmě pouze vám. Pokud to zvažujete, dobrým zdrojem informací bude váš veterinář. 

Kdy dát vykastrovat psa.

Názory na tuto otázku se liší, poraďte se proto se svým veterinářem, jak postupuje on, s přihlédnutím k pohlaví, rase a temperamentu vašeho psa. Obecně řečeno se psi samci mohou kastrovat přibližně od 5 měsíců, existuje ale několik výjimek. Pokud máte velmi plachého psa, někteří odborníci na chování doporučují počkat, než trochu vyspěje a získá sebedůvěru v oblastech, které mu nahánějí strach. Psi velkých plemen zase mohou být po brzké kastraci náchylnější k určitým ortopedickým vadám, proto někteří veterináři doporučují vyčkat do věku 9-12 měsíců.

Feny je dobré vykastrovat před prvním háráním, proto se u nich zákrok obvykle provádí kolem 5-6 měsíců. Tím se také maximálně omezí výskyt nádorů prsních žláz. Vyhnete se tím i nechtěné březosti, ke které může snadno dojít v případě, že si hárání nevšimnete.  

A na závěr...

Jako veterinářka vždy doporučuji to, co bych udělala pro své vlastní domácí mazlíčky. Své dva krásné psy jsem vykastrovala ve věku 6 měsíců a každého svého psa bych vždy vykastrovala. Domnívám se, že výhody zdaleka převažují nad riziky. Se svými psy jsem prožila patnáct úžasných let a studie prokázaly, že kastrovaní psi obvykle žijí déle. Psi jsou nedílnou součástí rodiny, proto když chcete být se svým nejlepším přítelem co nejdéle, vřele bych vám doporučila dát ho vykastrovat.

Pro případ zájmu jsme publikovali i další články, např. o výhodách kastrace koček, jak vašemu mazlíčkovi pomoci projít celým tímto procesem a jaké změny můžete u svého zvířete po kastraci pozorovat.

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Doktorka Emma Milne se stala veterinářkou v roce 1996. Pracovala 12 let v malé veterinární ordinaci a sedm let jako poradkyně pro klinickou výživu. Je známá díký svému působení v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a také napsala deset knih o domácích mazlíčcích.

 

Související články

Související produkty