Jak kočku potrestat  

Published by
min čtení

Kočky jsou proslulé svou chladností, odtažitostí a vyrovnaností. Jak tedy kočku správně potrestat, když provede něco špatného?

Za normálních okolností byste měli kočku trestat pouze výjimečně. Obvyklé potíže s drápáním, značkování teritoria, mňoukáním a vyměšováním na nevhodných místech lze řešit okamžitým výcvikem a tímto způsobem byste také měli postupovat. V rámci výcviku je však někdy třeba kočku i ohleduplně ukáznit.

Pokud se vaše kočka začala chovat novým a nevhodným způsobem, pokuste se především přijít na to, proč k tomu došlo. Pokud například začne močit mimo svou toaletu, nemusí se jednat pouze o změnu chování, ale ve stejné míře také o důsledek nějakých zdravotních potíží. Kočka může mít například potíže s močením nebo infekci močových cest.

Kočka, která začne zničehonic drápat rámy oken, zase může tímto způsobem reagovat na nějaké nové stresující okolnosti ve svém životě. Může například značkovat své teritorium, aby je bránila před cizí kočkou, kterou viděla za oknem, nebo může být jednoduše stresována hlučnou domácností. Pokud se Vám podaří eliminovat nebo napravit příčinu tohoto chování, nebudete ji nikdy muset trestat.

Pokropení vodou

Jedním z nejefektivnějších způsobů potrestání kočky je pokropení rozprašovačem. Většina koček nesnáší vodu a nenadálé pokropení studenou vodou spolu s hlukem rozprašovače je vyleká.

Chcete-li pomocí trestů dosáhnout změny chování, je nutné, abyste byli konzistentní. Nezapomeňte, že kočku má smysl trestat pouze přímo ve chvíli, kdy ji nachytáte při nechtěném chování, nebo okamžitě poté. Najdete-li na podlaze hodinu staré výkaly, nemá již smysl za to kočku trestat. Dokonce i když ji přinesete na místo činu, nedokáže si spojit trest s chováním, za které ji káráte.

Zvuková asociace

Ať už budete kočku trestat jakýmkoliv způsobem, vždy přidejte také zřetelně vyslovené slůvko „ne“ či lusknutí prsty nebo tlesknutí.

Pokud na to nebudete zapomínat, kočka si začne zvuk spojovat se svým trestem. Potom již k odrazení kočky od drápání záclon nebo odehnání od jídelního stolu postačí přísné slůvko „ne“ nebo lusknutí prsty.

Nikdy na kočku nekřičte a nikdy ji nebijte ani nijak jinak fyzicky netrestejte. Někdy se říká, že je nutné zvířatům „ukázat, kdo je tady pánem“, nebo jim v tom „namočit čumák“. To však v žádném případě není pravda. Kočky nemají rády hrubé zacházení, a jedná se proto o velmi neefektivní způsob jejich trestání. Budete-li na svou kočku hrubí, místo požadované změny chování se Vám spíše začne úplně vyhýbat.

Související články

 • Zpříjemněte své kočce život – nejen o Vánocích

  Každý si rád občas dopřeje nějakou tu dobrotu – a zejména teď, když se blíží Vánoce.
 • Kotě a ostatní kočky v domácnosti

  Štěně, kotě a pet dieting, výživa koček a informace o výživě psů od Hill's Pet
 • Vakcinace

  Vaše nové Koťátko začne svůj život s určitou přirozenou imunitou získanou od své matky, ale jakmile se vytratí, bude potřeba jej naočkovat, aby zůstalo zdravé. Očkování Vašeho kotěte je zcela nezbytné, protože jej chrání před život ohrožujícími nemocemi
 • Cestování s Vaším kotětem

  Štěně, kotě a pet dieting, výživa koček a informace o výživě psů od Hill's Pet

Související výrobky

 • Hill's® Prescription Diet® j/d® Feline

  <p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline j/d™ je klinicky ověřené krmivo, které již za 28 dní zlepšuje pohyblivost koček díky vyváženému poměru živin, DHA (speciální omega-3 mastná kyselina) a celkovému množství omega-3 mastných kyselin. </p>
 • Hill's® Prescription Diet® r/d® Feline

  Konzerva <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline r/d™ s mletými játry byla vytvořena speciálně pro regulaci hmotnosti koček.
 • Hill's™ Prescription Diet™ Metabolic Feline Chicken

  <ul><li>Redukce váhy bez strádání – 81 % koček zhublo v domácích podmínkách za 2 měsíce, 89 % koček program ke snížení hmotnosti dokončilo.<br></li><li>Není nutné porce přesně odměřovat.</li><li>Klinický prokázáno, že díky krmivu kočka po ukončení procesu hubnutí váhu znovu nenabere.</li><li>Odměňte svou kočku lahodnými pamlsky - jedná se o doplněk stravy, který přispívá k úbytku hmotnosti u dospělých koček.</li></ul>
 • Hill's PRESCRIPTION DIET k/d Cat Food with Chicken

  Krmivo Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline k/d™ pomáhá prodlužovat život a výrazně zlepšuje kvalitu života koček s onemocněním ledvin tím, že zpomaluje progresi a míru klinických příznaků.