Jak kočku pokárat a čemu se vyhnout

Publikováno Erin Ollila
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

I když svou kočku milujete, váš chlupatý mazlíček má jistě v povaze také nezávislost a někdy umí být dost divoký. Je potřeba umět jej ukáznit, ale možná nevíte, kde začít. Možná se budete muset vydat cestou pokusu a omylu. Stejně jako se mezi sebou liší lidé, rozdíly existují také mezi zvířaty. Zatímco jedna kočka může zareagovat pozitivně na určitý styl nápravy nevhodného chování, jiná může stejné pokusy odmítnout a její chování se ještě zhorší. Navíc, některé metody byste při kárání koček rozhodně neměli zkoušet.

Pravdou je, že je těžké zjistit, jak ukáznit svou kočku, když jste to ještě nikdy nedělali, nebo když vaše předchozí kočka zjistila sama, jak to u vás chodí. Abyste na této cestě vykročili kupředu pravou nohou, je důležité vědět, co dělat a čemu se naopak vyhnout, když potřebujete svou kočku doma usměrnit. Když vaše kotě, případně i starší kočka, jednou pochopí, jaké chování je vhodné, nebude už tolik potřeba špatné chování korigovat. Kočky jsou konec konců velmi chytré.

Čemu se při usměrňování kočky vyhnout

Nesrovnávejte svou kočku a svého psa. Pokud jste už vycvičili psa, můžete si myslet, že výcvik kočky bude podobný. Na to ale zapomeňte. Kočky a psi jsou zcela odlišná zvířata, která se neučí stejným způsobem. Zatímco pes se zapojí do výcviku tak, že poslouchá vaše pokyny, kočka na povely „sedni“ a „zůstaň“ nereaguje. Prvník krokem k úspěchu pro vás i vaši kočku je vědět, že ke kočce musíte přistupovat jinak.


Netrestejte kočku fyzicky. Výcvik zvířete může být během procesu učení velmi frustrující, ale je samozřejmé, že byste při něm kočce neměli nikdy ublížit. Kočky už tak nesnáší lidské způsoby trestání, ale pokus o fyzickou dominanci zničí pouto mezi vámi a vaší kočkou. Kočku proto nikdy nedržte při zemi, netřeste s ní a nebijte ji. Fyzické násilí může situaci u koček naopak zhoršit a způsobit, že kočka zaútočí nebo se naopak stáhne do sebe. Kočky si navíc fyzické násilí nespojují se špatným chováním, proto ji tím nevycvičíte k tomu, aby se příště takovému chování vyhnula. Pokud je pro vás výcvik zvířete příliš komplikovaný, přizvěte si k tomu posily, jako jsou členové rodiny, případně i profesionálního cvičitele. Neznamená to porážku, jde pouze o pomoc!Pruhovaná kočka ležící na zádech okusuje páníčkův prst

Při vysvětlování nekřičte. Nemluvíte stejnou řečí jako vaše kočka, proto se nenechte zmást a nemyslete si, že vám kočka porozumí lépe, když zvednete hlas. Kočka samozřejmě pochopí, že změna v intenzitě hlasu znamená, že je něco jinak, ale křik ji může vystrašit nebo přitáhnout příliš pozornosti k nevhodnému chování. Křičení může navíc u kočky vyvolat stres a úzkost, což může vést k dalšímu nevhodnému chování.

Když se kočka vyprázdní mimo kočičí záchodek, nenámáčejte jí do této „nehody“ nos. Jediné, čeho tím u ní docílíte, bude rozrušení. Nezjistíte tím, proč nešla na záchodek, a ona vám stejně neslíbí, že už to nikdy znovu neudělá. Naopak to přitáhne větší pozornost k místu činu a kočka to někdy může dokonce pochopit tak, že se má vyprazdňovat, kde se jí zachce. Nejlepším řešením je dané místo prostě pečlivě vyčistit a dál pokračovat ve výcviku v chození na záchod.

Nepovolte kočce agresivní hru. Možná si myslíte, že vaše roztomilé malé koťátko to jinak neumí, když vám během hry drápe a kouše prsty. Zároveň ale víte, že nechcete, aby u vás doma starší kočka někoho škrábala či kousala. Když si přinesete domů nové zvíře, je na vás, abyste stanovili od samého začátku, jaké chování je přijatelné. Když vás kočka začne během hry škrábat nebo kousat, a to i nevinně, okamžitě se hrou přestaňte, aby kotě pochopilo, co je a co není dovoleno. Platí to zvláště při hře s dětmi. Když kotěti dovolíte okusovat vám prsty, bude si myslet, že takto může postupovati i při hře s dětmi. Děti se potom mohou začít vaší kočky bát, což je nepříznivý důsledek, kterému se budete chtít vyhnout.

Nepoužívejte láhev s rozprašovačem. Říká se, že pomocí láhve s rozprašovačem můžete u koček usměrnit špatné chování, ale pravdou je, že kočky si pravděpodobně postříkání se špatných chováním nespojí. Nejspíš přestanou dělat, co dělaly a začnou utíkat před vodou, spíše než že by pochopily, že tento trest nějak souvísí s jejich chováním. Tato metoda může vést navíc k tomu, že kočka při pohledu na rozprašovač začne pokaždé utíkat, což není něco, o co byste stáli.

Jak kočku správně usměrnit

Posilujte správné chování. Kočky se z trestu nepoučí, ale když je pochválíte a dáte jim zdravý pamlsek, můžete je naučit poznat, kdy udělaly něco správně. Odměňte kočku hned ve chvíli, kdy se zachovala správně, aby si mohla vytvořit spoj mezi tímto chováním a pozitivní motivací.

Při nevhodném chování hned přestaňte. Výchova kočky k disciplíně nemusí být vždy aktivní. Když si kočky přestanete všímat, může to být někdy jedna z nejúčinějších metod, jak jí něco vysvětlit a zabránit nevhodnému chování jako kousání, žvýkání a drápání. Zaměření pozornosti na něco jiného je skvělý způsob, jak posílit správné chování a zabránit tomu špatnému. Když se kočka například rozhodne začít škrábat pohovku, nasměrujte ji zpět k jejímu škrabadlu.

Zaměřte se na zdraví vaší kočky. Chodí vaše kočka na záchod jinam než na místo k tomu určené? Koťatům může chvíli trvat, než se naučí, kam chodit na záchod, ale starší kočky už by toto měly znát. Pokud vaše kočka začne najednou chodit na jiné místo v domě, naplánujte si návštěvu u veterináře. Tato změna v chování může naznačovat také změnu zdravotního stavu a váš veterinář zjistí, zda je vaše kočka v kondici. Určitě byste svou kočku nechtěli trestat za něco, za co sama nemůže. Spolupracujte se svým veterinářem na odhalení příčiny, proč kočka doma nechodí na záchodek. Jestli to nějak souvisí se zdravotním stavem, veterinář vám pomůže kočku zase uzdravit. Pokud je příčina spojená s chováním, může vám dát další tipy, jak toto nevhodné chování napravit podle toho, jak u něj probíhaly návštěvy s kočkou v minulosti.

Změňte prostředí. Pokud se snažíte zajistit, aby vaše kočka přestala škrábat koženou pohovku nebo vyskakovat na stůl, můžete toho dosáhnout pomocí změn v okolním prostředí. Například plech na pečení položený na kraj stolu se s rachotem zřítí na zem, když do něj kočka narazí, až se bude snažit vyskočit nahoru. Jemná, měkká deka položená na kožené pohovce zajistí, že kočka sklouzne dolů, když se bude snažit vylézt nahoru na polštáře. Nikdy nedělejte v domě změny, které by kočce mohly ublížit. Na internetu ale koluje spousta bezpečných metod, jak změnit kočičí chování.

Když se učíte, jak usměrnit kočičí chování, mějte na paměti, že hlavní je trávit s kočkou čas, interagovat s ní a chválit ji za správné chování. Kočky jsou sice nezávislé, ale přesto s vámi chtějí navázat milující vztah.

O autorce

Erin Ollila

Erin Ollila věří v sílu slov a v to, že chytré sdělení může poučit a dokonce i změnit vědomí čtenářů, kterým je určeno. Její tvorbu, která zahrnuje rozhovory, tvorbu textů pro třetí osoby, příspěvky na blozích a kreativní literaturu faktu, najdete na internetu i v tištěné podobě. Erin je nadšená pro sociální média a SEO. Vystudovala Fairfieldskou univerzitu, kde získala titul v tvůrčím psaní. Sledujte ji na Twitteru @ReinventingErin nebo si o ní přečtěte bližší informace na http://erinollila.com.

Související produkty