Esenciální oleje pro kočky: jsou bezpečné?

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Esenciální oleje jsou v současné době velmi oblíbené a objevují se ve všem, od čistících výrobků a produktů pro osobní péči až po léčebné přípravky a nejen to. Jak je to ale s výrobky pro kočky? Existují nějaké přípravky s esenciálními oleji pro kočky? A jsou esenciální oleje pro kočky vhodné? Zde je vše, co potřebujete jako páníček kočky vědět.

Esenciální oleje: o co se jedná?

Esenciální oleje jsou rostlinné výtažky, např. růžový nebo kadidlový olej, známé pro své aromatické nebo léčebné účinky a využívané v přípravcích pro osobní péči nebo ve výrobcích do domácnosti. Nejde ovšem o esenciální mastné kyseliny, které jsou důležitou složkou výživy a nachází se v kočičím krmivu.

Esenciální oleje se běžně používají v aromaterapii, což je technika spočívající ve vdechování rozptýlených olejových vůní a v nanášení olejů na konkrétní místa na kůži, např. během masáže. Organizace Liverpool University Hospitals NHS Trust vysvětluje, že vůně a chemické látky v těchto olejích mohou „vyvolat různé emocionální a fyziologické reakce“, které mohou být užitečné pro úlevu od bolesti, uvolnění napětí a zlepšení nálady.

Osobní užití a použití v domácnosti

Díky vzestupu internetového prodeje a obnovenému zájmu o přírodní péči jsou esenciální oleje dostupnější než kdy dřív. Lidé pro ně našli využití v každodenním životě a to mnoha různými způsoby, jako např. čistící spreje, přípravky na dezinfekci rukou, vůně, prací prášky, pleťové hydratační přípravky, atd.

Černobílá kočka sedící v květinovém záhonku
Jak to celé souvisí s kočkami? Pokud máte v domě kočičí členy rodiny, jistě chcete vytvořit pro ně bezpečné prostředí, což znamená držet škodlivé látky jako esenciální oleje mimo dosah.

Esenciální oleje jsou pro kočky jedovaté

Podobně jako jsou některé běžné pokojové rostliny pro kočky jedovaté, organizace Cats Protection varuje, že většina esenciálních olejů je pro vaši kočku škodlivá. To platí zvláště když se jedná o velmi koncentrované oleje, kde i malá dávka může být pro kočku jedovatá. Podle organizace PDSA jsou obzvláště nebezpečné následující oleje:

 • skořicový
 • citrusový
 • hřebíčkový
 • eukalyptový
 • levandulový
 • olej z poleje obecné
 • mátový (z máty peprné)
 • borovicový
 • březový
 • čajovníkový
 • libavkový
 • ylang ylang (z kanangy vonné)

Esenciální oleje se dají koupit jako samostatný výrobek, ale také často bývají součástí jiných výrobků do domácnosti, jako repelenty proti hmyzu a ředidla (terpentýn je esenciální olej). Podobné výrobky mohou být pro kočky extrémně jedovaté, uvádí organizace International Cat Care.

Čajovníkový olej: zvláštní varování

Čajovníkový olej je pro kočky zvláště nebezpečný. Čajovníkový olej ve spreji je často inzerován jako „přírodní“ přípravek proti blechám pro zvířata, ale časopis The Veterinary Nurse varuje, že tento olej může způsobit kožní problémy, vážné neurologické vedlejší účinky a dokonce i smrt jak u koček, tak u psů. Toto riziko je zvláště vysoké, pokud se olej používá neředěný. Vyskytly se případy, kdy nežádoucí účinky způsobilo již několik kapek. Pro jistotu čajovníkový olej pro kočky (ani pro psy) nepoužívejte.

Existují esenciální oleje, které jsou pro kočky bezpečné?

Stručně řečeno žádné bezpečné esenciální oleje pro kočky neexistují. Organizace Cats Protection vysvětluje, že vystavení esenciálním olejům může u koček způsobit poškození orgánů, selhání jater, záchvaty a smrt. Může k tomu dojít prostřednictvím:

 • Kontaktu s kůží, tj. vmasírováním nebo nastříkáním oleje na kočičí srst/kůži.
 • Požití, tj. když si kočka slíže olej ze srsti/kůže/tlapek nebo sní/olízne něco, co obsahuje tyto oleje.
 • Vdechnutí, tj. kočka se nadýchá olejů ze spreje nebo čistícího přípravku.

Pokud chcete v domácnosti používat esenciální oleje, můžete ale podniknout určitá preventivní opatření. Organizace PDSA a Cats Protection varují, že výrobky, které rozprašují esenciální oleje do vzduchu, jako jsou tyčinkové rozptylovače, rozprašovače do zásuvky, nebulizátory a ultrazvukové difuzéry mohou být nebezpečné, neboť kočka může tyto olejové vůně vdechovat. Kapičky rozprašovaných olejů jí také mohou ulpět na srsti a ona je poté pozře, až se bude čistit. Pokud difuzéry používáte, PDSA je doporučuje používat pouze v místnostech, kde je možné zajistit, aby se tam kočka nedostala, a než ji tam opět pustíte, je třeba místnost dobře vyvětrat.

Jestli je to možné, snažte se používat čistící výrobky a přípravky pro osobní péči bez esenciálních olejů. Když už esenciální oleje používáte, ujistěte se, že je ředíte, aby se omezilo případné riziko. Než budete na kočku znovu sahat, důkladně si umyjte ruce. Kočky se snadno dostanou do výšky a do malých prostor, proto esenciální oleje (a další výrobky, které je obsahují) uschovejte mimo jejich dosah. 

A na závěr, esenciální oleje nikdy nepoužívejte jako přípravek proti blechám nebo jako léčbu pro svou kočku. Místo toho požádejte o radu nebo o předpis svého veterináře. Pokud máte pochybnosti o bezpečném používání esenciálních olejů, promluvte si o tom se svým veterinářem.

Kdy je nutné kontaktovat veterináře

Podle PDSA zahrnují příznaky otravy esenciálním olejem následující chování:

 • příliš silné slintání
 • zvracení
 • třes nebo chvění
 • nestabilní chůzi
 • letargické chování
 • potíže s dýcháním nebo sípání
 • zhroucení se
 • záchvaty

Pokud máte podezření, že vaše kočka pozřela esenciální olej, okamžitě kontaktujte veterináře nebo veterinární pohotovost. Veškeré výrobky obsahující esenciální oleje, které by mohly tyto příznaky způsobovat, přestaňte používat.

O autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a dlouholetá milovnice koček, jejíž dvě ruské modré kočky doma vládnou. Její texty si můžete přečíst na webu Care.com, What to Expect a také Fit Pregnancy, na kterých píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Najdete ji také na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien.

Související produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s jehněčím

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan Krmivo pro dospělé kočky

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Sensitive Stomach & Skin krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  PÉČE O KŮŽI, PÉČE O TRÁVICÍ SYSTÉM
  Buy Now »