Zvláštnosti, které kočky dělají a proč je milujeme

Published by
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Většina milovníků koček bude souhlasit s tím, že své chlupaté mazlíčky zbožnují kvůli zvláštním věcem, které kočky dělají. Nepředvídatelnost a vtipné kočičí chování pobaví každou domácnost, ale to, co se nám zdá bláznivé a zábavné je prostě jen projev zvířecích instinktů. Kočky tolerují lidi, začlení je do svého každodenního života a získají si je tím, že provádí jeden legrační kousek za druhým.

Zde je pět jedinečných a někdy trochu záhadných projevů kočičího chování, díky nimž si kočky bláznivě zamilujete.

1. Hnětení

Jeden z nejobvyklejších typicky kočičích projevů náklonosti je hnětení. Jakmile si lehnete do postele nebo se zaboříte do oblíbeného křesla, vynoří se odněkud kočka a začne vás i s dekou masírovat.

Koťata, která ještě pijí mateřské mléko, tímto způsobem stimulují produkci mléka, ale kočky mají tendenci si toto chování uchovat do dospělosti. Organizace Blue Cross tvrdí, že hnětení je obrovský kompliment, protože to znamená, že kočka vás považuje za uklidňující osobu, u které se cítí v bezpečí. Podle jiné teorie je hnětení způsob, kterým si vaše kočka značkuje své území pomocí potních žláz v tlapkách. Ať už má důvod jakýkoliv, je to jeden z nejpůvabnějších projevů kočičího chování. V kočičím světě je hnětení synonymem pro lásku a náklonnost.

2. Mrštnost

Dalším zábavným kočičím zvykem, který se zachycený na videu okamžitě stane hitem internetu, je schopnost vymrštit se bez námahy do velké výšky a neuvěřitelným způsobem udržet rovnováhu. Existují dokonce profesionální soutěže kočičí mrštnosti, které jsou oslavou jejich schopností proskakovat obručemi nebo se proplazit různými tunely.

Je ale důležité nenutit je ke kouskům, které by mohly vést ke zranění, protože na rozdíl od všeobecně rozšířeného přesvědčení kočka nepřistane vždy na všechny čtyři! Jejich plíživé pohyby jsou nicméně obdivuhodné. Když pozorujete svého chlupatého kamaráda, jak se honí za hračkou nahoru a dolů po schodech nebo jak se vrhá na kus kočičího žrádla, je to jako sedět v první řadě na soukromém akrobatickém představení!

3. Schopnost vměstnat se do malých prostor

Znáte něco roztomilejšího než pár očí krásných jako korálky vykukujících z papírového sáčku nebo krabice (která je třikrát menší než kočka sama)? Kočky jsou známé tím, že si dělají skrýše z malých prostor. Je to rozkošné chování, které ale u koček navozuje pocit bezpečí. Vyhledávají pohodlí, bezpečí a teplo na místech, která se nám mohou zdát zvláštní, jako jsou krabice od bot nebo umyvadlo v koupelně.

To také souvisí s jejich schopností usnout kdekoliv a kdykoliv, takže se nedivte, když najdete svého chlupatého mazlíčka stočeného v koši na prádlo nebo na prázdné polici na knihy. Buďte ale obezřetní - ne vždy si jich v jejich skrýši všimnete, takže si dejte pozor, ať je omylem nezraníte nebo nezamknete ve skříni.

4. Běhání z jednoho konce domu na druhý

Toto je ze všech zvláštních projevů kočičího chování asi ten nejzvláštnější a narazíte na něj opravdu často. Jestli jste někdy měli doma kočku, nemohlo vám to uniknout. Sedí si tiše a nenápadně v koutě, když v tom najednou vystřelí a v plné rychlosti se řítí za... no vlastně za ničím. Nebo to tak alespoň vypadá.

Kočky jsou neuvěřitelným způsobem naladěné na prostředí, ve kterém se nachází, a vidí a slyší věci, které lidem uniknou, jako například malý chuchvalec prachu válející se o deset metrů dál. Možná vás trochu znepokojí, že vaše kočka sedí v koutě a upřeně sleduje něco neviditelného, ale nebojte se, nejspíš má pod dohledem něco opravdu důležitého.

5. Špehování

Špehování je jedinečné a někdy trochu znervózňující chování, ve kterém kočky vynikají. Pokud se vám někdy stalo, že jste se vzbudili uprostřed noci a zjistili, že vás vaše kočka upřeně pozoruje, nebo jste si mysleli, že jste v místnosti sami a po chvíli jste si uvědomili, že vaše "záludná" číča číhá přímo za vámi, jistě víte, že kočky v tomto jedinečném a mírně znepokojivém chování přímo excelují.

Kočky nás lidi mají rády pod dohledem. Dokaží vyhlížet z okna celé hodiny jako malá místní hlídka, aby měly přehled o příchodech a odchodech všech kolem. Některé dokonce nakukují přes žaluzie nebo si rozhrnou závěsy, aby lépe viděly. A ano, sousedé si budou myslet, že je špehujete.

Toto je jen pár zvláštností, kterými kočky vnesou do vašeho světa lásku, zábavu a pohodu.

Související produkty