Onemocnění zubů ukoček a péče o zuby

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Starat se o chrup vaší kočky je stejně důležité jako starat se o vaše vlastní zuby. Každý, koho někdy bolely dásně nebo zuby, ví, jak nepříjemná bolest to je. Správná péče o dutinu ústní je pro zdravý chrup nezbytná. Stejně jako prevence je velmi důležité vědět, jak u koček rozpoznat příznaky onemocnění zubů.

Onemocnění zubů u koček

Udržet zuby kočky v čistotě může být náročné, takže zdravotní problémy s tím spojené jsou časté. Podle průzkumů má 70 % koček ve věku okolo dvou let nějaké známky onemocnění zubů. Problémy obvykle začínají hromaděním plaku, který tvrdne a vytváří zubní kámen. Pokud se neodstraní, může se rozvinout v gingivitidu, bolestivý stav zánět dásní, který může vést až k parodontóze. Kočkám mohou zuby vypadávat a jsou také náchylné k infekcím. Bakterie se mohou dostat do krevního oběhu a způsobit problémy v jiných částech těla, například v srdci a ledvinách.

Co onemocnění zubů u koček způsobuje?

Původcem zápachu z tlamy a onemocnění dásní je zubní plak, bezbarvý povlak na zubech kočky. Zubní plak obsahuje bakterie, které reagují se sacharidy z potravy. Tento proces je stejný jako u lidí. Zubní plak lze mechanicky odstranit, ale protože si kočka nečistí zuby kartáčkem, může se změnit v zubní kámen. Probíhá to tak, že neodstraněný zubní plak tvrdne a čím dál více se usazuje. Na zubech, zejména u linie mezi zuby a dásněmi, vytváří tvrdou nažloutlou vrstvu. Tento nános dráždí dásně a způsobuje jejich otok, zarudnutí a zánět – jinak známý také jako gingivitida. U kočky se pak může vyvinout parodontóza, která ničí dásně a tkáně, do kterých jsou zuby usazeny.

Ke zdravotním problémům se zuby u koček mohou přispívat různé faktory. Mezi ně patří:

Krmivo: K rychlejší tvorbě zubního plaku může vést krmení koček krmivem s lepivou konzistencí.

Plemeno: Určitá kočičí plemena, jako např. siamské a perské kočky, jsou k onemocnění zubů náchylnější.

U většiny koček lze onemocnění zubů předcházet a lze je léčit. Udržování čistých a zdravých zubů a dásní vaší kočky může vypadat jako náročný úkol. Pokud ale začnete s čištěním už v brzkém věku, kočka si na něj zvykne a pro vás oba se tak stane každodenní součástí života. 

Ze všeho nejdřív požádejte svého veterináře o kontrolu chrupu vaší kočky. Lékař zjistí, zda již nemá problém, který vyžaduje odbornou péči. Jakmile jsou zuby čisté a zdravé, můžete začít s domácí dentální hygienou. Veterinář vám poradí, jak na to. S šetrným přístupem a trochou trpělivosti si spousta koček nechá vyčistit zuby ráda. Veterinář nebo veterinární sestra vám to mohou předvést. Pokud je však mechanické čištění zubů opravdu nemožné, existují speciálně vyvinutá krmiva, která za vás zuby vyčistí.

Trápí moji kočku onemocnění zubů?

Pokud má vaše kočka problémy se zuby, jako první obvykle zaznamenáte zápach z tlamy. Pokud si všimnete některého z následujících příznaků, obraťte se na veterináře, aby provedl kompletní vyšetření:

  • zápach z tlamy,
  • bolest v tlamě,
  • potíže s krmením nebo situace, kdy kočka vypadá, že chce jíst, ale odchází od misky,
  • vypadávání zubů,
  • škrábání se tlapkou v tlamě nebo tření tlamy,
  • krvácení dásní,
  • žlutý nebo hnědý zubní kámen na zubech,
  • slintání,
  • zanedbaná srst – kočky s bolestí tlamy o ni mohou přestat pečovat.

Časté příznaky onemocnění zubů

Význam výživy

Krmivo, které vaše kočka konzumuje, hraje důležitou roli v jejím celkovém zdraví a pohodě i ve zdraví jejich zubů. Kvalitní kočičí krmivo může podpořit imunitní systém a pomoci držet infekce na uzdě. 

K dostání jsou suchá krmiva, která mají větší velikost granulí se speciálním uspořádáním vláken, které funguje podobně jako zubní kartáček. To znamená, že kočka musí krmivo žvýkat a speciálně upravená granule jí čistí zuby. Tato krmiva mohou mít velký vliv na dlouhodobé zdraví zubů.

Pamatujte, že před změnou krmiva byste se vždy měli poradit s veterinářem, a na nové krmivo přecházejte postupně během 5–7 dnů, aby nedošlo k žaludečním potížím nebo odmítání potravy. Dentální krmiva nepodávejte, pokud má kočka vážnější problém než jen mírný zubní plak. Pokud ji trápí zubní kámen nebo zánět dásní, měli byste jí nejprve nechat řádně vyčistit zuby u lékaře a podávat jí pouze měkkou stravu, dokud bolest a zánět neustoupí.

Shrnutí

Stejně jako u všech ostatních zdravotních problémů platí, že prevence je vždy lepší než léčba. Pokud si pořídíte kotě, začněte s čištěním zubů hned od útlého věku. Čím dříve začnete, tím snazší to pro vás i vaši kočku bude. Nikdy nepoužívejte zubní pastu určenou lidem – mnoha zvířatům nechutná a je vytvořena tak, aby pěnila a abyste ji poté vyplivli. Vždy používejte zubní pastu určenou pro kočky.

Pokud už máte starší kočku, nikdy není pozdě. Nechte ji vyšetřit a případně vyčistit zuby u veterináře. Pamatujte, že pravidelné čištění zubů je nejosvědčenějším způsobem prevence onemocnění zubů u koček i lidí. Pokud vám však v této snaze brání nedostatek času nebo povaha vaší kočky, nezoufejte. Poraďte se se svým veterinářem a zeptejte se na speciální dentální krmiva, které mohou usnadnit život vám i vaší kočce!

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS.