Nemoci koček: 5 nejčastějších kožních onemocnění

Publikováno
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pokud máte kočku, dobře víte, jak moc pečuje o čistotu své srsti. Právě kvůli upravenému vzhledu vám možná chvíli potrvá, než si všimnete kožních problémů, které ji trápí. Vlastně si ani žádného podráždění nemusíte všimnout, dokud nezpozorujete, že se kočka častěji drbe, vypadávají jí chlupy nebo se jí dělají viditelné vřídky.

Jak problém ihned rozpoznat

Přemýšlíte, jestli vaše kočka nemá kožní problémy? Ideálně by měla být kočičí srst čistá a načechraná. Když kočku hladíte, měla by být kůže na omak hladká. Bez zarudnutí, bouliček, šupinek a jiných příznaků podráždění. Pokud tedy odhalíte zarudlé skvrny, boláky, strupy, otevřené vřídky, šupinatá ložiska nebo vypadávání chlupů, bude se možná muset začít léčit s kožním onemocněním. Dávejte taky pozor na změnu kožního pachu nebo častější škrábání, olizování nebo svědění na místech, která jsou očividně citlivá.

Trápí vašeho mazlíčka svědění? Možná za to může jedno z následujících kožních onemocnění:

Běžné infekce

Mezi nejčastější infekce se řadí ty plísňové. Dvěma potenciálními viníky, kteří kočce kožní problémy způsobili, jsou dermatofytóza a kvasinková infekce. Mějte na paměti, že se snadno přenášejí na další rodinné příslušníky, proto je důležité je co nejdříve odhalit.

Kočky jsou samozřejmě stejně jako vy náchylné na parazity a viry. Blechy a roztoči můžou kočkce způsobit nejen svědění, ale navíc může jejich přítomnost vést k vážným kožním problémům. I když kočka nechodí ven, je radno popřemýšlet o přípravku proti blechám a klíšťatům, aby ji tito škůdci nekousli. Zeptejte se veterináře, co by vám doporučil. Některé infekce často doprovází podráždění kůže. Patří mezi ně virus kravských neštovic, který může podle Journal of Feline Medicine and Surgery kočka dostat, když bude vystavena hlodavcům, kteří nemoc přenášejí. Virus sice není ve Spojených státech zrovna běžný, ale v Evropě se najde více případů.

Vliv prostředí

Když se objeví problémy s kůží, může mít na vaši kočku okolní prostředí trojí účinek:

 • Alergie na okolní prostředí: Mezi tři nejčastější alergeny způsobující kočkám kožní problémy patří pyl, prach a plíšeň. Veterinář vám pomůže zjistit, jestli se původce nachází právě zde. Je lepší kočku na místa s velkým množstvím pylu, prachu a plísně nepouštět. Pokud ji tam chcete vzít, nejdříve místo řádně vyčistěte.
 • Alergie na krmivo: Kožní problémy se řadí mezi příznaky alergie na krmivo. U koček, které trápí trávicí problémy (např. zvracení nebo průjem), se můžou jako další varovný signál objevit i problémy kožní.
 • Léky: Pokud kočka užívá léky, můžou mít jako vedlejší účinek kožní problémy. Než léky změníte nebo vysadíte, poraďte se s veterinářem.

Co můžete udělat vy?

Pokud si stále nejste jistí, proč se vaše kočka pořád škrábe a olizuje, nic si z toho nedělejte. Domluvte si termín u veterináře, aby se jí dostalo vhodné terapie. Může se stát, že kočka dostane na jeden z těchto problémů léky. Když kočce léky podáte, měli byste na ni pak v každém případě dohlížet, abyste měli jistotu, že se její stav zlepšuje. Pokud problém nemizí, možná se jedná o jiné kožní onemocnění. Kontrola u veterináře vám pomůže zajistit pro ni potřebnou péči. Pamatujte, že byste měli pro veterináře připravit seznam všech symptomů, kterých jste si u kočky všimli, aby mohl kožní drážidlo diagnostikovat.

Jelikož máte kočku rádi, drásá vám její trpění srdce. I když o své chlupy ukázkově pečuje, kontrolujte jí pravidelně srst a kůži, abyste odhalili potenciální potíže, a dávejte pozor na změny pachu, škrábání a mycích návyků. Čím dříve problémy začnete řešit, tím lépe se bude chlupáč cítit.

Contributor Bio

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila věří v sílu slova. A také v to, že obsažná zpráva může nejen informovat, ale dokonce změnit myšlení cílového publika. Její texty lze najít na celém internetu a také v tisku. Zahrnují rozhovory, redakční články, blogové příspěvky a kreativní literaturu faktu. Erin je nadšenec pro SEO a vše, co se točí kolem sociálních sítí. Vystudovala Fairfield University s titulem M.F.A. v oboru tvůrčího psaní. Oslovte ji na Twitteru @ReinventingErinnebo o ní zjistěte více na http://erinollila.com.

Související články

 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.
 • Přibírá vaše kočka?

  Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.
 • Kočka a úzkosti: Jak kočce ulevit od stresu

  Kočky prožívají úzkost! Naučte se poznat projevy kočičí úzkosti, znát její vliv na celkové zdraví kočky a proaktivně řešit kočičí stres.

Související výrobky