Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Kočky, které mají to štěstí a žijí dlouho, mohou bohužel trpět určitým stupněm kočičí demence. Ta je také známá jako syndrom kognitivní dysfunkce (CDS), kočičí senilita či stárnutí mozku. Přestože se demence u koček projevuje podobně jako demence u lidí, samotný proces v mozku je odlišný. Pokud starší kočka vypadá zmateně, může ji trápit víc než jen vysoký věk.
Starší kočky: nová oblast výzkumu
Kočičí demence je záludný problém, který může být vzhledem k nenápadné komunikaci koček nedostatečně diagnostikován, nedostatečně léčen a nesprávně chápán. V dnešní době, kdy kočky žijí déle než kdykoliv předtím, se tato diagnóza objevuje stále častěji. Kočky s demencí vykazují podobné příznaky jako lidé postižení stařeckou demencí nebo Alzheimerovou chorobou.
Příznaky demence u koček
Stejně jako jiné orgány se i mozek s postupujícím věkem opotřebovává. U koček k tomu dochází mezi 10 a 15 lety věku. Pokud nemoc postupuje, příznaky jsou stále viditelnější.
Mezi typické příznaky demence u koček patří:
všeobecná dezorientace – zvíře je zmatené a neví, kde se nachází, bezcílně se potuluje a neúčastní se pravidelných rituálů, např. krmení,
snížená aktivita a menší zájem o hru,
změny v cyklu spánku a bdění (kočka je v noci vzhůru a ve dne spí),
omezený zájem o krmivo, vodu, jiné kočky a lidskou interakci,
venčení se mimo kočičí záchod,
hlučné projevy (hlasité mňoukání, zvláště v noci).
Výzkum kočičí demence stále probíhá. Souvisí toto onemocnění s konkrétní neurologickou poruchou? Je stejné jako u lidí? Dá se léčit?
Jedná se o kočičí demenci, nebo o jinou nemoc?
Existuje řada onemocnění starších zvířat, která mají podobné příznaky jako kočičí demence. Vzhledem k tomu, že se všechny objevují v rámci jedné životní etapy, je nezbytné, aby kočku pečlivě vyšetřil veterinář. Pouze tak budete mít jistotu, že se jí dostane správné péče a léčby. Vždy je lepší věci podchytit v rané fázi.
Hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy)
Zvýšená funkce štítné žlázy, kdy dochází k vylučování příliš velkého množství hormonů štítné žlázy, je běžným onemocněním starších koček. To může podle organizace International Cat Care narušovat fungování orgánů, a dokonce poškodit mozek. Jedním z příznaků je velká chuť k jídlu, proto si můžete všimnout, že vaše kočka neustále žadoní o krmivo. Hyperaktivita a hlasité projevy je snadné si splést s demencí. Kontrolu fungování štítné žlázy u vaší kočky provede veterinář pomocí krevních testů.
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
I kočky mohou mít vysoký krevní tlak. Podle organizace Cats Protection k tomu obvykle dochází v důsledku jiného onemocnění, jako jsou nemoci ledvin nebo zvýšená funkce štítné žlázy. Vysoký krevní tlak může vést ke slepotě a vyvolat u zvířete zmatek a úzkost. Váš veterinář kočce tlak změří a toto onemocnění případně vyloučí.
Hluchota a zhoršení senzorických schopností
Hluché kočky nejsou schopny vnímat, jak hlasitě mňoukají. Když ztratí schopnost vnímat sluchové podněty, mohou být stejně jako starší lidé dezorientované. K pocitům zmatení u starších koček přispívá i slepota.
Osteoartritida a další příčiny chronické bolesti
U koček je odhalení bolesti opravdu obtížné. Většina koček své nepohodlí skrývá, což je jeden z mechanismů přežití. Když však kočka trpí bolestivým onemocněním, jako je osteoartritida, je pro ni obtížné vlézt na kočičí záchod a nechává loužičky mimo něj. Kočky trpící bolestí jsou také méně aktivní a neochotné si hrát.
Nádory na mozku a další neurologická onemocnění
Nádory na mozku jsou jedním z možných onemocnění u koček, které vykazují známky demence. Mohou vést k záchvatům a kolapsu, ale podezřelé jsou také další formy abnormálního chování jako nekoordinované pohyby nebo reakce na „neviditelné“ předměty.
Jak podpořit kočku s demencí
Všechny kočičí seniory s příznaky demence by měl prohlédnout veterinář, zda netrpí nemocemi, které jsou demenci podobné nebo které ji provázejí. Pokud má vaše kočka kočičí demenci nebo je zmatená, následující kroky jí mohou pomoci cítit se spokojeně a v bezpečí:
Pokud jí to nezpůsobuje stres, nechte ji doma a nedovolte jí potulovat se venku. Pokud však chodit ven chce, zahradu oploťte a zabezpečte. Kočka tak bude moct stále volně zkoumat okolí, aniž byste se báli, že se ztratí.
Pokračujte v pravidelném krmení a neměňte režim svícení a zhasínání u vás doma, což kočce pomůže orientovat se v čase.
Vyhněte se velkým změnám v domácnosti (jako např. adopce nového zvířete nebo stěhování). Snažte se nestěhovat nábytek z místa na místo.
Podávejte kočce krmivo s vitaminem E a antioxidanty, což jsou dvě důležité složky pro zdraví mozku. Váš veterinář vám dá konkrétní doporučení.
Používání interaktivních hraček při krmení může pomoci stimulovat mozek a zpomalit progresi nemoci.
Vyzkoušejte feromonové difuzéry. Ty mohou pomoci snížit úzkost u starších koček, které najednou začnou být ve svém prostředí trochu nejisté.
Zajistěte, aby byl kočičí záchod velmi snadno přístupný, buď díky přístupové rampě, nebo v mělké podobě. Používejte pohodlné stelivo.
Starší kočce pořiďte další pelíšky nebo přístupná místa, kde je teplo.
Berte ji pravidelně k veterináři na kontroly.
Je zcela zásadní, aby každá kočka vykazující známky demence byla co nejdříve vyšetřena veterinářem. Majitelé by měli vědět, že se nemusí jednat o přirozený proces stárnutí, ale o konkrétní onemocnění. Velmi důležitým prvním krokem v diagnóze a léčbě kočičí demence je znalost jejího normálního chování. Snadno pak odhalíte, že se kočka chová neobvykle nebo zmateně.
O autorce

Dr. Patty Khuly
Absolvovala s vyznamenáním na Wellesley College a na University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine. Na Wharton School of Business získala titul MBA v rámci prestižního dvojího studia veteriny a podnikání VMD/MBA. Je hrdou majitelkou veterinární praxe Sunset Animal Clinic v Miami na Floridě. Dr. Patty Khuly je i vášnivou čtenářkou, plete, miluje jógu, hudbu, svádí boj s běháním a je milovnicí dobrého jídla. Žije v jižní části Miami se třemi psy, nespočtem koček, dvěma zachráněnými kozami a s hejnem slepic.
Více si můžete přečíst na DrPattyKhuly.com a na SunsetVets.com.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA, a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS.