Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Nestává se to jen nám, lidem. I kočky mohou trpět demencí. Kočky, které mají to štěstí a žijí dlouho, mohou bohužel trpět určitým stupněm kočičí demence, která je také známá pod pojmem kognitivní dysfunkce. Staré kočky, které vypadají "zmateně", možná zažívají něco jiného, než jen obyčejné "stárnutí."
Starší kočky: Nová oblast výzkumu
Demence u koček je ošidné onemocnění, které je někdy nedostatečně diagnostikováno, nedostatečně léčeno a nesprávně chápáno veterináři i kočičími páníčky. V dnešní době, kdy kočky žijí déle než kdykoliv předtím, se tato diagnóza objevuje stále častěji.
Kočky trpící demencí vykazují podobné příznaky jako lidé postižení stařeckou demencí nebo Alzheimerovou chorobou. Veterináři si začínají klást otázku, zda se dá s demencí u koček něco dělat.
Příznaky kognitivní dysfunkce u koček
Stejně jako jiné orgány i mozek se s postupujícím věkem opotřebovává. U koček stárnoucí mozek často začne vykazovat známky opotřebení mezi 10 a 15 lety a poté se tento vývoj ještě zrychluje, jak nemoc postupuje a tyto známky jsou stále viditelnější.
Mezi typické příznaky demence u koček patří:
- Všeobecná dezorientace (zvíře je zmatené a neví, kde se nachází, bezcílně se potuluje, neúčastní se pravidelných rituálů jako je krmení)
- Snížená aktivita a omezení zájmu o hru
- Změny v cyklu spánku a bdění (probdělá celá noc a prospání celého dne, nehledě na okolní lidskou činnost)
- Omezený zájem o krmivo, vodu, jiné kočky a lidskou interakci.
- Chození na záchod mimo kočičí záchodek
- Hlučné projevy (hlasité mňoukání, zvláště v noci)
Veterinární medicína stále hledá odpovědi na otázky týkající se demence u koček. Souvisí toto onemocnění s konkrétní neurologickou poruchou? Je stejné jako u lidí? Dá se léčit?
Jedná se o kočičí demenci nebo o jinou nemoc?
Existuje řada geriatrických onemocnění, která vykazují podobné příznaky jako kočičí demence. Vzhledem k tomu, že se objevují během stejné životní etapy, je nezbytné, aby kočku pečlivě vyšetřil veterinář. Pouze tak budete mít jistotu, že se vaší kočce dostane správné péče a léčby. Vždy je lepší věci podchytit v rané fázi.
Hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy)
Zvýšená funkce štítné žlázy, kdy dochází k vylučování příliš velkého množství hormonů štítné žlázy, je běžným onemocněním, které postihuje starší kočky. Příliš velké množství těchto hormonů může narušovat fungování orgánů a může dokonce poškodit mozek, vysvětluje organizace Animal Trust. Jedním z příznaků je velká chuť k jídlu, proto si můžete všimnout, že vaše kočka neustále žadoní o krmivo. Může to také vést k hyperaktivitě a hlasitým projevům, což by se mohlo plést s demencí. Váš veterinář může udělat krevní testy a zkontrolovat tak u vaší kočky fungování štítné žlázy.
Vysoký krevní tlak
I kočky mohou mít vysoký krevní tlak. Podle organizace Cats Protection k němu obvykle dochází v důsledku jiného onemocnění, jako jsou nemoci ledvin nebo zvýšená funkce štítné žlázy. Vysoký krevní tlak může vést k oslepnutí a vyvolat ve zvířeti zmatek a úzkost. Váš veterinář může kočce změřit tlak a toto onemocnění případně vyloučit.
Hluchota a zhoršení senzorických schopností
Hluché kočky nejsou schopny vnímat, jak hlasitě mňoukají. To může ovlivnit jejich chování, podobně jako je tomu u starších lidí, kteří mohou být také více dezorientovaní, když ztratí schopnost vnímat sluchové podněty. Stejně tak i slepota může přispět k pocitům zmatení u starších koček.
Osteoartritida a další příčiny chronické bolesti
U koček je opravdu obtížné odhalit bolest, vzhledem k tomu, že většina koček nevyjadřuje bolest či nepohodlí stejným způsobem jako lidé. Většina koček nepohodlí skrývá, což je jeden z mechanismů přežití. Starší kočky, které trpí bolestivým onemocněním, jako je osteoartritida ale mohou váhat, než vlezou na kočičí záchodek, kvůli nepohodlí, a může u nich docházet k nehodám mimo záchodek. Často jsou také méně aktivní a ochotné hrát si.
Nádory na mozku a další neurologická onemocnění
Nádory na mozku jsou jedním z možných onemocnění u koček, které vykazují známky demence. Nádory mohou vést k záchvatům a kolapsu, ale podezřelé jsou také další formy abnormálního chování jako nekoordinované pohyby nebo reakce na „neviditelné“ předměty. Mnohá další neurologická onemocnění mohou způsobovat podobné příznaky jako ty, které pozorujeme u koček trpících demencí.
Jak pomoci své starší kočce
Všechny kočičí seniory s příznaky demence by měl prohlédnout veterinář, zda netrpí nemocemi, které jsou demenci podobné nebo které ji provázejí. Pokud má vaše kočka kočičí demenci nebo je zmatená, následující kroky jí mohou pomoci cítit se spokojeně a v bezpečí:
- Nechte ji doma a nedivte se, když se bude potulovat po domě.
- Pokračujte v pravidelném krmení a osvětlení domova, což jí pomůže orientovat se v čase.
- Vyhněte se velkým změnám v domácnosti (jako např. adopce nového zvířete nebo stěhování).
- Podávejte kočce krmivo s vitaminem E a antioxidanty, což jsou dvě důležité složky pro zdravý mozek.
- Zajistěte, aby byl kočičí záchodek velmi snadno přístupný, buď díky přístupové rampě nebo jako mělká krabice.
- Starší kočce také nabídněte příjemné bonusy navíc, jako jsou další pelíšky a přístupná vyhřátá místa.
- Berte ji pravidelně k veterináři na kontroly.
Je zcela zásadní, aby každá kočka vykazující známky demence byla co nejdříve vyšetřena veterinářem. A páníčci koček by měli vědět, že nejde jen o to, že jejich kočka "prostě stárne", ale možná je opravdu nemocná, což vyžaduje určitou péči navíc. Vzhledem k tomu, že u koček, na rozdíl od lidí, není tak snadné zjistit, zda je kočka zmatená, velmi důležitým prvním krokem v diagnóze a léčbě kočičí demence je znalost jejího normálního chování.
O autorovi
Dr. Patty Khuly
Absolvovala s vyznamenáním jak Wellesley College tak veterinární fakultu Pennsylvánské univerzity. Na Wharton School of Business získala titul MBA v rámci prestižního dvojího studia veteriny a podnikání. V současné chvíli je hrdou majitelkou kliniky pro zvířata "Sunset Animal Clinic" v Miami na Floridě. To ovšem není všechno. Dr. Patty Khuly je i vášnivou čtenářkou, horlivě plete, bláznivě miluje jógu, je nadšená do hudby, svádí boj s běháním a je milovnicí dobrého jídla. Žije v jižní části Miami se třemi psy, nespočtem koček, dvěma zachráněnými kozami a se skvělým hejnem slepic.
Její tvorbu si můžete přečíst na DrPattyKhuly.com a na SunsetVets.com.
Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Výživa)