Krev v kočičí stolici: Měl/a bych mít obavy?
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Krev ve stolici je u kočky vždy důvodem k obavám. Krev má být vždy uvnitř těla. U kočky se krev ve stolici může objevit z řady různých důvodů, z nichž některé nejsou důvodem k obavám a jiné mohou být velmi závažné. Jak ale poznat, který z nich za tím stojí a kdy byste měli vzít kočku k veterináři? Pojďme se podívat na některé z běžných příčin krvavé stolice u koček, spolu s dalšími příznaky závažnějších onemocnění.
Příčiny krvavé stolice u koček
Když jde o přítomnost krve ve stolici, někdy to není tak zřejmé, jak by se mohlo zdát. Čerstvá krev se pozná snadno, ale krvácení, ke kterému dochází výše v trávícím traktu, má mnohem tmavší vzhled. Je to proto, že krev je již natrávená a to změní její barvu. K tomu připočítejme skutečnost, že mnohé kočky chodí na záchod venku a ne na kočičí záchodek, což majitelům vyhovuje. U těchto koček je extrémně těžké zjistit, že mají trávící obtíže, pokud nejsou jinak zjevně nemocné.
V podstatě cokoliv, co způsobí střevní zánět nebo jinak poškodí citlivou střevní sliznici, může vyvolat krvácení. Nejběžnějšími příčinami krvavé stolice u kočky jsou:
Paraziti. Je dobré kočku pravidelně odčervovat. Kočky, které často loví a konzumují svou kořist, mohou tento zákrok potřebovat častěji. Ale i kočky, které neloví, mohou mít červy.
Průjem. V mnoha případech průjem zmizí sám od sebe za den nebo dva. Pokud ale přetrvává, může dojít ke krvácení.
Zánět tlustého střeva (kolitida). Jde o zánět tlustého střeva, který často způsobuje přítomnost jasně červené, čerstvé krve a hlenu ve stolici.
Chronické enteropatie. Spadají sem různá onemocnění, jako např. enteropatie způsobená potravinami, antibiotiky či steroidy.
Nežádoucí reakce na potraviny. Ty zahrnují potravinové alergie a intolerance.
Rakovina nebo polypy ve střevech.
Jedy. Některé jedy, jako např. návnada na hlodavce, způsobují krvácení v celém těle, včetně střev.
Bakteriální či virové infekce.
Stres. Život s jinými kočkami, případně i jen přítomnost kočky od sousedů, může vyvolávat stres. Kočky jsou choulostivá stvoření a umí tuto skutečnost dobře skrývat.
Kdy si začít dělat starosti?
Svou kočku znáte lépe než kdokoliv jiný a čím dříve zjistíte, co je u ní normální, tím dříve budete schopni odhalit případné změny. Nejlepší páníčci jsou ti, kteří svou kočku pečlivě pozorují.
Pokud vaše kočka používá kočičí záchodek, nemělo by být obtížné zaznamenat změny v její stolici nebo si všimnout, že příliš tlačí nebo si stěžuje. Jestli chodí na záchod ven, snažte se udělat si představu, jaká je její běžná rutina - jak často chodí ven? Je to vždy po jídle? Jí a pije normálně?
Mnohé trávící obtíže se vyřeší samy od sebe nebo si jich dokonce ani nemusíte všimnout. Jindy ale zase nastanou situce, kdy je rozhodně potřeba vyhledat veterinární péči.
Zdá se vám, že vaše kočka není ve své kůži? Pokud kočka přestane jíst nebo jí méně, hubne, je apatická nebo pije více než obvykle, měli byste vždy navštívit veterináře. To vše jsou rané příznaky řady různých onemocnění, včetně závažných trávících obtíží.
Když u kočky zaznamenáte silný, vodnatý průjem, s přítomností krve nebo bez, zvláště pokud kočka zároveň zvrací, měli byste vyhledat pomoc. Ztráta tekutin, způsobená zvracením či průjmem, může snadno způsobit dehydrataci a odčerpání důležitých minerálních látek.
Vaše kočka má potíže s vylučováním. To může být známkou zácpy, zánětu tlustého střeva nebo přítomnosti cizího tělesa ve střevech. Zároveň se může jednat o ucpání močového měchýře, což je naléhavá situace, která by se měla okamžitě řešit. Když bude mít vaše kočka potíže s vylučováním, okamžitě ji vezměte k veterináři.
Dlouhodobé obtíže. I když se vám kočka zdá v pořádku a žere, pokud jakákoliv trávící obtíž trvá déle než 48 hodin, je vždy lepší vzít ji na kontrolu.
Když se rozhodnete navštívit veterináře, snažte se vzít s sebou vzorek stolice, pokud je to možné. Veterinář kočku vyšetří, zda nemá parazity nebo infekce. Také jí může udělat krevní testy a případně i vyšetření rentgenem či ultrazvukem.
Krmení snadno stravitelným krmivem po několik dnů (případně v kombinaci s léky) často vrátí věci zpět do zajetých kolejí. Čím dříve ale odhalíte, co za potížemi stojí, tím lépe. Nezapoměňte, že veterináři jsou tu od toho, aby vám i vašim zvířatům pomáhali. A nedělejte si starosti s tím, že budete reagovat přehnaně. Je vždy lepší se o něčem ujistit, než toho následně litovat.
Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA