Proč kočky tolik spí?

Publikováno
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Není žádným tajemstvím, že nejvyšší prioritou ve světě koček je dostatek odpočinku. Ale jak dlouho kočky přesně spí a proč? Ukázalo se, že kočky si rády podřimují, protože to mají prostě v genech.

Proč kočky tolik spí?Cat sleeping in a yellow fuzzy cat bed.

Kočky vykazují spoustu zvláštního chování jako je hnětění, schovávání se na malých místech nebo visení v krabicích. Ve všem jsou motivány sými instinkty (například potřebou pohodlí a bezpečí). Spánek jako vrozená aktivita spadá také do této kategorie. Kolik tedy kočky spí? Hodiny spánku se mohou nasčítat od dvanácti do šestnácti hodin denně.

Navzdory dlouhým hodinám, které tráví váš kočičí mazlíček schoulený v říši snů, nemůžeme ho nazvat líným, ba naopak. Odpočívá a připravuje se na velký lov. „Lov vyžaduje energii a pak k tomu ještě přičíst stresový faktor koček, které jsou současně dravcem i kořistí," vysvětluje expertka na chování koček Pam Johnson-Bennett. „Spánek je nutný pro úsporu energie a jejího znovudobití pro další lov." Vaše kočka může být domestikována a může jíst krmivo pro kočky podávané vámi místo toho, aby lovila svou večeři, ale i přesto si zachovává biologický impuls svých divokých předků.

Kočky jsou soumračné, což je zoologický termín pro zvířata nebo hmyz, kteří jsou aktivní za soumraku (mezi soumrakem a úsvitem). To je důvod, proč vaše kočka stráví většinu pozdního rána a odpoledne spaním na slunci, a většinu večera a brzy ráno běhá v kruzích po domě. Stejně jako její větší kočičí protějšky i vaše malá kočička dodržuje tento plán lovu, hodování a spánku.

Úspora energie je jedním z hlavních důvodů dlouhého spánku vaší kočky, od kterého pochází i pojem "kočičí zdřímnutí". Kromě hlubokého spánku mohou kočky dřímat na krátké okamžiky, při kterých ale zůstávají ve vysoké pohotovosti pro predátory nebo kořist. Pokud vaše kočka usnula někdy v sedě, dělá jen svou práci.

Mezi spánky

Pro vaši kočku neexistuje nic jako „příliš mnoho“ a „příliš málo“ spánku. Kočka poslouchá své tělo a odpočívá tehdy, když potřebuje. To je důvod, proč opravdu není možné vaši kočku přinutit spát, i když jsou 4 hodiny ráno, přestože vy byste si dali ještě pár hodin spánku. Podle Nicholase Dodmana, ředitele kliniky Animal Behavior Clinic na Cummings School of Veterinary Medecine at Tufts University, „adekvátní spánek je důležitý pro zdraví kočky, její dlouhověkost, náladu, a změny spánkových vzorců mohou signalizovat nemoc".

Pokud máte podezření, že vaše kočka nespí dostatečně (a mějte na paměti, že kočky spí v režimu, který Dodman nazývá „pohotovostní režim“, připraven k akci a ne v hlubokém spánku) nebo v „náhlých záchvatech prodlouženého spánku“, poraďte se se svým veterinářem, aby vyloučil jakékoli zdravotní problémy.

Takže co by měla vaše kočička dělat během dne další čtyři až sedm hodin, kdy nespí? Mít hodně zábavy a cvičení! Důkladné hraní je obzvláště důležité večer, kdy má vaše kočka přednastaveno začít lovit. Poskytněte jí několik zábavných vlastnoručně vyrobených hraček které může pronásledovat a chytat a rozškrabávat (jiné vrozené chování).

Budete-li pracovat s přirozeným cyklem vaší kočky místo bojování proti němu, můžete se oba dobře vyspat.

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a letitá majitelka koček, jejíž dvě ruské modrooké vládnou domu. Její příspěvky se objevují také na Care.com, What to Expect a Fit Pregnancy, kde píše o domácích zvířatech, těhotenství a rodinném životě. Můžete ji také najít a sledovat na Instagramu a Twitteru @brovelliobrien.

Související výrobky