Proč kotě naříká? (ajak mu pomoci přestat)

Publikováno Christine O'Brien
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Blahopřejeme! Stali jste se páníčkem svého koťátka! Nyní si nové kotě zvyká ve vaší domácnosti a vy jste si u něj mohli povšimnout, že dělá zvuky, které připomínají pláč. Slyšet koťátka naříkat působí opravdu velmi smutně. Chcete-li se dozvědět, proč koťátka naříkají a jak jim pomoci, čtěte dále.

Proč koťátka naříkají

Stejně jako lidské miminko i kotě s vámi komunikuje pomocí vokálních zvuků. Naříkající kotě vám chce říct, že něco moc rychle potřebuje. Kočka bude toto chování uplatňovat po celý život, protože se jedná o účinný způsob, jak upoutat vaši pozornost.

Malé kotě v koši, které mňouká.

Obecně i jinak zdravá koťata mňoukají, protože chtějí něco z následujícího:

 • Krmivo

 • Teplo

 • Lásku

 • Hrát si

 • Emocionální uspokojení

Znuděné kotě je (potenciálně) zlobivé kotě, a proto je třeba je zabavit! Budete-li si s kotětem každý den hrát a obohatíte-li jeho život, bude duševně i fyzicky spokojené.

Jak uklidnit naříkající kotě

Budete-li znát vývojové a výživové potřeby kotěte během jeho prvních měsíců, pomůže vám to určit, proč kotě naříká. Zde uvádíme několik důvodů, proč koťata v určitých věkových fázích pláčou, a také způsoby, jak je uklidnit.

Novorozené kotě do stáří 8 týdnů

Novorozená koťata jsou hluchá a slepá. Během prvních týdnů život je normální je slyšet naříkat nebo mňoukat, aby sdělili své matce, že mají hlad nebo se bojí, uvádí organizace Cats Protection. Koťata u maminky obvykle stráví 8 týdnů, kdy se kojí a mohou se tulit. Odstavování od mléka obvykle začíná kolem 4 týdnů věku a trvá 2 až 4 týdny. Během odstavování může kotě naříkat, protože má hlad, a maminka není k dispozici, aby kotě nakrmila. Máte-li kotě mladší 8 týdnů a jeho maminka není k dispozici, musíte zakročit.

Jak pomoci: Potřebujete-li kotě krmit z lahve, organizace PDSA doporučuje krmit kotě výhradně náhradním mlékem vytvořeným speciálně pro koťata. Jiná mléka, např. kravské mléko, nemají stejné složení živin a mohou být pro kotě ve skutečnosti škodlivá. Pokud koťata právě nekrmíte, měla by koťata do věku 4 týdnů zůstat v přepravce nebo jiném bezpečném boxu, kde mají dostatek přikrývek nebo ručníku, aby se zahřála. Další možností je poskytnout jim vyhřívanou dečku určenou speciálně pro koťata.

8 týdnů až 6 měsíců

Mléčné zuby kotěte začnou vypadávat přibližně kolem věku 3 týdnů. Kolem 3. měsíce je začne nahrazovat trvalý chrup. Růst zubů mohou doprovázet nepříjemné pocity, uvádí organizace PDSA, ale většina koček při růstu zubů neprojevuje žádné problémy. Většina koťat si od nepříjemných pocitů uleví žvýkání různých věcí, ale mohou také naříkat více než obvykle. Pokud pláč doprovází zarudlé a oteklé dásně a výtok nebo se kotě hodně škrábe tlapkou v tlamce, obraťte se hned na veterináře, protože kotě potřebuje ošetřit.

Jak pomoci: Poskytněte kotěti bezpečné hračky, které může žvýkat. Dásně kotěte můžete otřít studenou a namočenou žínkou. Výhodou je také to, že kočku přivyknete na sahání do tlamy, což může později usnadnit čištění zubů. Dbejte na to, aby to byla pro kotě příjemná zkušenost, protože určitě nechcete, aby si kotě spojovalo sahání prsty do tlamy s bolestí a nepříjemnými pocity.

Kotě se rychle naučí, že mu právě vy dáváte krmivo. Pak může začít naříkat, když se blíží doba krmení, kdykoliv otevřete skříňku nebo vstoupíte do místnosti, kde je krmivo uloženo. Někteří lidé si s kočkami velmi rádi povídat a rozvíjejí s nimi dlouhé rozhovory, zatímco jiní si přejí méně hlučné kotě.

Jak pomoci: Pokud chcete upovídanou kočku, nemusíte nic moc dělat. Pokud byste ovšem raději zvukové projevy kotěte mírnili, můžete využít skutečnost, že se velmi rychle učí, a naučit je, aby přišlo, když zatřesete nádobou s krmivem, nebo aby vlezlo spokojeně do své kočičí přepravky.

6 měsíců až dospělost

Když se dospívající kotě blíží dospělosti, jeho tělo i mozek nadále roste a rozvíjí se. Kotě již brzy dosáhne velikosti dospělé kočky, a proto je třeba zvážit také velikost kočičí toalety. Všimnete-li si, že kotě naříká před, během nebo po použití toalety, může to být kvůli bolestivému močení nebo vyprazdňování. 

Jak pomoci: Projevují-li se u kotěte při použití toalety nepříjemné pocity, jako první věc je třeba nechat kotě vyšetřit veterinářem. Nicméně pro všechny kočky, i ty bezproblémové, se doporučuje vytvořit bezpečné, čisté a pohodlné místo, kde může kočka toaletu používat. Zkontrolujte, zda je kočičí toaleta pro kočku dostatečně velká a jestli jí vyhovuje používané stelivo. Kočičí toaleta by měla mít na délku asi 1,5 násobek délky kočky a mělo by být pro kočku snadné do ní vlézt a vylézt. Nečistoty je třeba odstraňovat každý den a zajistit, aby byla toaleta čistá.

Kdy je nutné kontaktovat veterináře

Pokud kotě nepřestává naříkat nebo pokud si všimnete dalších projevů strádání, jako např. průjmu, zvracení, netečnosti, menší chuti k jídlu nebo nadměrné péče o srst, promluvte si s veterinářem nebo požádejte o návštěvu.

Mňoukání a naříkání kotěte se postupem času, až vyroste v dospělého bouřliváka, ale i poté, bude měnit. Komunikaci kočky naslouchejte, reagujte a projevujte jí dostatek lásky.

O autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D., je autorkou, výzkumnicí, vzdělávací pracovnicí STEAM, odbornou členkou sdružení Cat Writers' Association (CWA) a také oddanou paničkou svých čtyřnohých přátel. Ji a její kočky najdete také na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Související články

Související produkty

 • Suché krmivo pro koťata

  Add copy here
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan krmivo pro koťata s kuřetem – kapsička

  <p>Koťata potřebují optimální množství různých živin pro zdravý vývoj. Tyto živiny musí být přesně vyvážené, protože příliš mnoho může být stejně škodlivé jako příliš málo. Je také důležité, aby byly použity kvalitní suroviny pro jejich citlivé trávení. Hill´s<sup>TM</sup><span class='nowrap'>Science Plan<sup>TM</sup></span> poskytuje správně vyvážené krmivo, které pokrývá individuální potřeby kotěte, aniž by se tím kotě dostalo do přebytku nebo nedostatku některých živin. 
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan krmivo pro koťata kuře

  Add copy here
  Buy Now »
 • Hill's Science Plan krmivo pro koťata s mořskou rybou – kapsička

  <p>Koťata potřebují optimální množství různých živin pro zdravý vývoj. Tyto živiny musí být přesně vyvážené, protože příliš mnoho může být stejně škodlivé jako příliš málo. Je také důležité, aby byly použity kvalitní suroviny pro jejich citlivé trávení. Hill´s<sup>TM</sup><span class='nowrap'>Science Plan<sup>TM</sup></span> poskytuje správně vyvážené krmivo, které pokrývá individuální potřeby kotěte, aniž by se tím kotě dostalo do přebytku nebo nedostatku některých živin. 
  Buy Now »