Štěně kouše a je agresivní: Učte štěně hrou a upevňujte žádoucí chování

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Nedovolte, aby z Vašeho roztomilého štěněte vyrostl agresivní pesDog image

Mnoho lidí si myslí, že psi koušou „protože to je to, co dělají“. Ale psi se nestanou agresivními bez dobrého důvodu a mnoho psů vyjadřuje agresivitu, protože se nachází ve stresující situaci. Nejlepší způsob jak předejít tomu, aby se z Vašeho štěněte později nestal zuřivý a agresivní pes, je vyvarovat se nebo tolerovat stresující situace. K tomu je potřeba se naučit rozeznat známky strachu, jako je zacouvání do rohu, nebo omezení pohybu vodítkem.

 

Strach je nejběžnější faktor

Aby pes byl vystrašený, nemusí mít nezbytně špatné zážitky. Někteří psi, jsou vystrašení například proto, že neměli možnost setkat se s dostatečným božstvím lidí. Proto je socializace velice důležitá – pro rady týkající se socializace klikněte zde. Jestliže je štěně vychováváno tak, že potkává lidi (dospělé i děti) jako poskytovatele zábavy, pochvaly a odměny, nemá důvod ukazovat agresivní chování.

Měli byste už od mala vystavovat Vaše štěně hlučným situacím, které jej můžou vylekat, což mu pomůže překonat svůj strach. Pak potenciálně strašidelné věci, jako je třeba vysavač, provoz nebo pošťák, se pro něj stanou každodenní událostí a nebude se bát.

 

Vaše štěně a ostatní lidé

Je samozřejmé, že lidé jsou různí; různého věku, různé postavy a výšky. A Vaše štěně by je mělo potkat všechny. Nechtě jej zvykat si na cizince, ale buďte opatrní a nenechte Vašeho mazlíčka zaplavit jejich náklonností.

Je důležité, aby se Vaše štěně seznámilo také s dětmi. Pokud nemáte doma děti, vezměte jej někam ven, kde je potká. Jeden z osvědčených způsobů je vzít jej do blízkosti školy. Děti nebudou potřebovat povzbudit, aby obskakovali Vašeho přítulného svěřence. Ale nezapomeňte, Vaše štěně se může rychle unavit, takže se ujistěte, že čas pro seznamování s lidmi bude celkem krátký a nechte poté štěňátko odpočívat.

 

Hra na kousanou by neměla zahrnovat ruce

Předtím než si vezmeme štěně z vrhu, bylo zvyklé si hrát se svými bratříčky a sestřičkami. A „kousací hra“ je pro štěně přirozená hra. Takže když se usadí ve svém novém domově, bude si chtít tuto hru hrát s Vámi. Vy ovšem pro omezení přehnaného kousání, budete potřebovat odklonit jeho pozornost pryč od Vašich rukou k jeho hračkám.

Kdykoliv budete trávit čas s Vaším štěnětem hlazením a mazlením se s ním, bude chtít kousat Vaši ruku, takže se ujistěte, že máte po ruce připravenou nějakou jeho hračku. Znemožněte mu, aby kousalo Vaši ruku, sevřete ji v pěst a nabídněte místo ní hračku, mávejte a třeste jí okolo štěněte. Zanedlouho se naučí, že hrát si s hračkami a kousat je mnohem zábavnější než veliká pěst.

 

 

Vaše štěně bude umět jen to, co jej naučíte

Je důležité si pamatovat, že cokoliv naučíte Vaše štěně nyní, bude časem normální chování Vašeho dospělého psa. Takže když si hraje jako štěně, zkuste si jej představit jako smělého psa a rozhodněte, jestli je jeho chování přijatelné nebo není. Jestliže začne vrčet, nebo se pokouší kousnout do ruky, která drží hračku, nebo honí Vaše děti při hře, zastavte hru a odejděte s hračkou. Brzy se naučí, proč byla hra ukončena a bude se vyhýbat chování, které to způsobilo.

Jestliže máte pochybnosti ohledně výchovy Vašeho štěněte, nebo budete chtít více informací o dostupné literatuře, výcvikových kurzech a třídách, Váš veterinář Vám s potěšením poradí.

Související články

Související výrobky