Základní výcvik štěněte: Buďte trpěliví, hodně odměňujte a chvalte

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Štěňata se nerodí s vrozeným dobrým vychováním

Nové štěně nepřijde s dobrým vychováním, ačkoli je nepochybně přítulné a rozkošné. Chovatel jej může seznámit se základní toaletní průpravou, ale způsob jeho vychovávání je zcela na vás. Dobrou zprávou je, že se štěňata rychle učí, takže začít s výcvikem brzy je nejlepší. A jestliže budete dodržovat některá základní pravidla, rychle vytvoříte vděčné přátelství s Vaším miláčkem.

Vždy odměňujte dobré chování

Kdykoliv Vaše štěně přirozeně udělá něco dobře, odměňte jej. Ačkoliv psi všeho věku pozitivně reagují na odměnu pochvalou nebo pamlskem nebo obojím, když je štěně odměněno, bude jisté, že v budoucnu, bude opět „šikovné“. Ale načasování pochvaly je důležité, odměnu musíme dát v průběhu několika sekund po dobrém chování, nebo si to štěně může spojit s jiným typem chování, než je to chtěné.

 

Nežádoucí chování: Můžeme mu předejít, nebo ho ignorovat

Vlastně odpovědi jsou dvě.

Tak například kousání. Můžeme očekávat, že si v tomto bude štěně libovat, je to součást prozkoumávání svého okolí a objevování nových věcí. Důvody kousání mohou být různé, může to být z dlouhé chvíle, z prořezávání zubů, při vyžadování pozornosti anebo stresu, když je samo.

Oblíbené předměty kousání zahrnují polštáře, boty a různé části nábytku, jako jsou třeba nohy od židle, takže je důležité naučit Vaše štěně, co může a nemůže kousat. Vždyť se nenarodilo s genem „nesmím kousat pantofle od dětí“.

Je dobré upřít mu v prvních týdnech přístup do míst, kde by mohlo udělat škody a dát mu jeho vlastní hračky na rozžvýkání. Když bude kousat jednu z nich, zahrňte jej pochvalami a nechte jej pokračovat v kousání.

A když kouše nevhodné věci? Ignorujte to. Je správné ignorovat „špatné“ chování; žádné křičení, pleskání, žádné naštvané obličeje. Pouze předstírejte, že tu Vaše štěně není a jemu to brzy dojde.

 

Někdy musíte ignorovat „pravidlo ignorovat“

V některých situacích ignorování špatného chování Vašeho štěněte může být vyloženě nebezpečné. Například jej můžete chytit, když se snaží rozkousat elektrický kabel. Ono neví, že to je špatné nebo nebezpečné, takže musíte zakročit a říci „Ne“. Nesmíte křičet, nebo otálet se zásahem; krátké ostré „NE“ by mělo stačit na získání jeho pozornosti. Když přestane a máte jeho pozornost, pochvalte jej a odměňte jej pamlskem.

 

Nenechte se vyvést z míry štěkáním

Věděli jste, že štěňata dosáhnou dospělosti okolo 6 nebo 7 měsíce a stávají se přirozenými hlídači? Je to tak a majitelé, kteří to nevědí a podporují svého psa ve štěkání, končí tak, že pes bude štěkat při každé příležitosti a nebudete schopni to později ovládat.

Takže jestliže chcete klidný spokojený život, nepodporujte štěně ve štěkání. Není však řečeno, že štěně bude ignorovat opravdové hrozby; bude reagovat přirozeně a nebudete schopni štěkání kontrolovat.

Prosím, nepodporujte a neodměňujte dráždivé štěkání. Může štěkat vzrušením, když chce jít ven na procházku, takže klidně stůjte a ignorujte jej. Když se uklidní, pokračujte v přípravách na procházku.

Související články

Související výrobky