Výcvik dvou štěňat: Jak uspět

Publikováno Kara Murphy
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pro většinu páníčků je i jeden nový pes v domácnosti dostatečně náročným úkolem. Proto odborníci nedoporučují přivádět do domácnosti dvě štěňata najednou. Ale pokud jste si domů už dvě štěňata přivedli, můžete zábavu vhodným výcvikem a technikami socializace zdvojnásobit.

Jste připraveni zjistit, jak cvičit dva psy najednou? Podívejme se, jak na to.

Výcvik dvou štěňat: Co by se mohlo pokazit?

Přijmout do rodiny dvě štěňata najednou je bezpochyby obtížnější. Porozumíte-li náročným úkolům, které vás čekají, předem a budete-li je očekávat, páníčci mohou vycvičit a socializovat oba najednou, aby z nich byli úžasní rodinní mazlíčci.

Kromě praktických otázek souvisejících s pořízením dvou štěňat (Jak drahá bude veterinární péče? Mám dostatek prostoru?) přináší jejich výchova zvláštní výzvy:

  • U dvou štěňat je pravděpodobnější, že si spíše než k lidským členům rodiny vytvoří pevnější vazbu mezi sebou.

  • Pokud rozdělíte psy, kteří byli do rodiny přijati společně, mohou být úzkostní nebo bázliví.

  • I psy jsou osobnosti a každé ze štěňat se bude učit a zvládat výcvik vlastním tempem.

Pes husky dává pusinku druhému psovi, zatímco sedí venku.

Strategie pro výcvik

Pokud jste si přivedli dvě štěňata, existují postupy, které lze uplatnit, aby se předešlo problémům s chováním a které pomohou s výcvikem více psů najednou. Mnoho z těchto návrhů zahrnuje čas, který štěňata tráví samostatně:

  • Na noc ukládejte psi samostatně, každého do vlastní klece. Nácvik na pobyt v kleci přispívá k bezpečnosti, prevenci škod v domácnosti, výcviku na pobyt v domácnosti a na cestování. Nově pořízená štěňata by se měla ukládat samostatně, každé do vlastní klece. Měli by vám být dostatečně blízko, abyste je v noci slyšeli, kdyby vás potřebovali.

  • Cvičte je jednotlivě. Při výcviku dvou štěňat je třeba je cvičit jednotlivě. Případně, pokud výcvik provádíte doma, se můžete věnovat výcviku jednoho psa, zatímco druhý pes je s jiným členem domácnosti v jiné místnosti nebo ho zaujme pomocí hračky a pamlsku. Štěně také lze dát venku na dlouhé a pohodlné vodítko, aby se mohli navzájem pozorovat, jak se jim někdo věnuje.

  • Štěňata socializujte a hrajte si s nimi odděleně. Tím se u štěňat vytvoří nezávislost a umožní, aby si bázlivější pes hrál, aniž by musel bojovat o vaši pozornost. Štěňata můžete například vzít jednotlivě na procházku ven nebo s nimi zajít na návštěvu k někomu z přátel, kde je domácnost pro štěně bezpečná.

  • Štěňata venčete po jednom. Během každodenní vycházky věnujte štěněti naprostou pozornost. I když byste vodili štěňata na dvou vodítkách, při společných vycházkách si méně sebevědomé štěně zvykne hledat sebejistotu a bezpečnost v přítomnosti druhého psa. Samostatné vycházky štěňatům umožní očichávat a setkávat se s jinými psy po svém.

To ovšem neznamená, že se budete snažit držet tyto dva potenciálně nejlepší přátele od sebe. Jen jim dáváte jejich vlastní prostor, aby mohli být během vývoje v dobře vychované dospělé psy sami sebou. Až začnete rozumět jejich nezávislým osobnostem a silným stránkám, můžete začít začleňovat více společných aktivit, které jim umožní společný výcvik. Jen vždy dbejte na to, abyste jim oběma věnovali náležitou dávku lásky a pozornosti, aby pro ně nebyla vaše pozornost vzácná a nevedlo to k neshodám nebo dokonce vážnějším soubojům. Výcvik dvou štěňat vyžaduje dávku svědomitosti navíc, aby se zajistilo, že se oběma štěňatům dostává stejné míry pozornosti.

Příběh se dvěma ocásky

Chystáte-li se do domácnosti přijmout čtyřnohého kamaráda, vždy musíte zvážit časovou náročnost a náklady na péči o něj. To nabývá na významu ještě více, hodláte-li přivést rovnou dva! Rozhodnete-li se mít rovnou dva psy, úspěchu můžete dosáhnout, budete-li s nimi zacházet jako se dvěma individuálními osobnostmi, poskytnete-li jim řádný výcvik a budete-li s nimi trávit čas v přítomnosti dalších lidí a psů. To vám pomůže vytvořit si se psy silné pouto na celý život a vytvořit základ, který štěňatům pomůže úspěšně vkročit do vaší rodiny, zvyknout si v ní a spokojeně žít jako člen rodiny.

O autorce

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy je spisovatelka na volné noze a panička z města Erie v Pensylvánii. Má fenku goldendoodla Maddie.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Související produkty