Pomoc, můj pes má podrážděný žaludek!

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Všimli jste si, že váš pes ma ve stolici krev nebo stále zvrací? Řadu psů postihne čas od času nějaká žaludeční nevolnost. Přestože konkrétní podrobnosti nejsou vždy příjemným čtením, je důležité vědět, co očekávat a jak jednat. Zvracení a průjem nejsou příjemné pro zvířata ani pro nás, páníčky, ale občasné vyvrácení potravy nebo vodnatá stolice jsou nedílnou součástí života se zvířaty.

Sledujte příznaky

Když uslyšíte, že váš pes vydává zvuky, jako by měl každou chvíli začít zvracet, reagujte rychle a položte před něj noviny nebo starou misku či tác. Nebudete tak s ním muset hýbat, když se necítí dobře, a zároveň omezíte nepořádek na minimum. Podobně, když pes kňučí u dveří a chce ven, může trpět průjmem, u nějž neovládá svěrače stejně, jako když je zdravý. Někteří psi můžou působit neklidně, obcházet kolem a mohou se dokonce pustit do hrabání děr, když je bolí břicho, nebo se naopak jen stočí do klubíčka a vypadají nešťastně. Další příznaky, na které je třeba si dát pozor, zahrnují úbytek na váze, změny v chuti k jídlu, plynatost, kručící žaludek nebo obtíže při vyprazdňování.

Co tyto potíže spouští?

Žaludeční potíže jsou ve většině případů způsobeny tím, že se pes přejedl, sežral něco, co neměl (např. zkažené jídlo) nebo něco, na co měl následně reakci, případně moc hltal. S menší pomocí se většina psů z těchto potíží relativně rychle zotaví, proto se poraďte s veterinářem již v rané fázi.

Někteří psi ale mají dlouhodobější obtíže, u kterých se zdá, že nikdy zcela nezmizí, nebo se čas od času zhoršují. Veterinář musí obvykle provést několik různých testů, aby mohl určit příčinu bolesti břicha, která je dlouhodobější povahy. Zapisujte si, kdy se u psa objevily potíže i s jejich příznaky a také co pes v předchozích dnech jedl, neboť to pomůže stanovit diagnózu.

Důležité tipy

  • Pokud váš pes zvrací, zabraňte mu v přístupu k jídlu a ujistěte se, že má k dispozici čerstvou vodu.
  • Jestli se vám zdá, že je psovi špatně, stále zvrací nebo má ve zvratkách či v průjmu krev, kontaktujte svého veterináře.
  • Poraďte se s ním, kdy můžete psovi začít dávat malé dávky snadno stravitelného psího krmiva. Zvířatům, která měla podrážděný žaludek, se často doporučuje terapeutické krmivo, dostupné ve veterinárních ordinacích.
  • Doporučené krmivo pro psy podávejte přibližně 5 dnů nebo dle instrukcí veterináře.
  • Poté pomalu přidávejte původní krmivo a postupně zvyšujte jeho objem a snižujte objem terapeutického krmiva po dobu 7 dnů, až se vrátíte zase zpět k původnímu krmivu.

Pokud vám zdravotní stav vašeho zvířete dělá obavy, vždy se poraďte se svým veterinářem.

Související články

Související produkty