Létání se psem

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Klíčovým prvkem pro cestování letadlem se psem je příprava. Informujte se o karanténních požadavcích cílové země. Karanténa může trvat až 6 měsíců, což je o mnoho více, než kolik většina lidí tráví na dovolené!

Informace o cestování se zvířaty v rámci EU poskytuje veterinární správa. Další informace naleznete na stránce www.svscr.cz.

V kabině pro cestující, nebo v nákladovém prostoru?

Pokud máte velmi malého psa, může Vám být umožněno vzít jej do kabiny pro cestující, pokud je přepravní klec schválena leteckou společností a její velikost odpovídá velikosti příručního zavazadla.

Většina psů však bude muset cestovat v přepravní kleci uložené v nákladovém prostoru. Letecké společnosti požadují přepravní klece tak velké, aby se v nich pes byl schopen postavit a otočit. Přesné rozměry Vám poskytnou jednotlivé společnosti.

Včasné upozornění

Leteckou společnost náležitě upozorněte, že cestujete se psem. Nejlepší je informovat se o přepravním řádu dané společnosti ještě před rezervací letenek. Některé společnosti nepřepravují psy v určitých ročních obdobích nebo v určitých částech dne.

Dohlédněte, aby se před cestou vyvenčil.

Před letem je důležité psa důkladně vyvenčit. Vystelte přepravní klec zmačkanými novinami, protože je velmi pravděpodobné, že pes bude během přepravy močit, a to i v případě, že to jinak nedělá. Let pro něj může být strašidelným zážitkem a je pravděpodobné, že nad sebou ze strachu ztratí kontrolu.

Krmení a voda

Panují spory ohledně toho, zda je dobrý nápad dát do přepravní klece krmení a vodu. Působí to prakticky, protože pes může mít během cesty hlad nebo žízeň, zvláště pokud dojde ke zpoždění. Na druhou stranu se krmení nebo voda může rozlít a znečistit klec.

Zvýší se také pravděpodobnost, že se psovi bude chtít vykonat potřebu, a kombinace stresu a jídla může způsobit podráždění žaludku.

Pes vydrží bez krmení a vody několik hodin, avšak pokud máte pochybnosti, zeptejte se na názor svého veterináře a zjistěte, jaké zásady dodržuje letecká společnost.

Pokud psovi chcete v kleci nechat vodu, může být užitečné ji před zahájením cesty zmrazit. Bude méně pravděpodobné, že se při nakládání klece rozlije.

Označení

Zkontrolujte, zda je přepravní klec zvenčí zřetelně označena. Pro snazší identifikaci na ni upevněte reflexní pásek a štítek se jménem psa a informacemi o Vás. Věřte nebo ne, není od věci označit, která strana klece je dno!

Pro případ, že by došlo k delšímu zpoždění, připojte také pokyny k péči. Některé letecké společnosti Vám mohou umožnit sledovat nakládání přepravní klece, jiné Vám oznámí, že je Váš pes na palubě.

Další možnosti

Pokud se jedná o let s přestupem, zjistěte, zda je během přestupu možnost psa krátce vyvenčit.

Psa je také možné po dobu letu utišit sedativy, neměli byste to však nikdy dělat bez předchozí konzultace s veterinářem.

Související články

Související výrobky