Výhody mokrých krmiv pro psy

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

V posledních desetiletích se nám podařilo zjistit mnohem více informací o tom, co naši mazlíčci co se výživy týče potřebují. Dříve lidé krmili své psy suchary a jídlem z konzervy, na nichž se vlastně zakládala celá jejich strava. Z hlediska vhodné výživy to byla tak trochu metoda pokus omyl, proto je většina dnešních krmiv, suchých i mokrých, takzvaně kompletní a vyvážená. To znamená, že vašemu psu dodají ve správném množství všechny živiny, které potřebuje.

Díky tomu mají dnes páníčci větší flexibilitu při rozhodování, zda budou svému psovi podávat suché nebo mokré krmivo, případně kombinaci obojího. Suché krmivo neboli granule, jak se mu také říká, bývá sice levnější a pohodlnější, ale i mokrá krmiva mají řadu výhod. Existuje mnoho důvodů, proč je upřednostnit: slouží k hydrataci, která je velmi důležitá, dobře se žvýkají a mají lepší chuť.

1.  Hydratace

Voda je pro všechna zvířata naprosto nezbytná. Měli byste proto zajistit, aby měl váš pes neustále dostatek čerstvé vody. Skvělým zdrojem tekutin je i mokré krmivo, které tak pomáhá zajišťovat hydrataci zvířete. Ta je zvláště důležitá, pokud je venku teplo nebo horko. Zvýšený příjem vody je obrovským přínosem také pro psy trpící zdravotními obtížemi, jako jsou problémy s močovým měchýřem a ledvinami, a mokrá krmiva mohou v tomto ohledu velmi pomoci.

2. Rozmanitost

Kompletní suchá a mokrá krmiva jsou pro psy úplně stejně zdravá. Mokrá krmiva ale nabízejí větší rozmanitost. Jsou dostupná v různých podobách: jako paštika, masové kousky v omáčce nebo stew obsahující maso a zeleninu. Kromě toho mají všechny tyto produkty řadu různých příchutí, díky nimž bude strava vašeho psa stále rozmanitá a zajímavá.

3.  Lákavá vůně

I když má spousta psů granule ráda, mokrá krmiva mají obvykle skvělou vůni, která může i vybíravější jedlíky nalákat, aby se pustili do jídla. Psi, kteří jsou po nemoci nebo se zotavují po operaci, nemívají příliš chuť k jídlu a právě mokré krmivo může přispět k tomu, že se brzy postaví zpět na nohy.

4. Snadno se kouše

Někteří páníčci se podávání konzerv svým mazlíčkům vyhýbají. Bojí se, že neobsahují dostatečnou výživu, nebo že mokré krmivo není dobré pro zdraví psích zubů. Jedná se ale o nedorozumění. Organizace RSPCA uvádí, že suché krmivo má oproti krmivu mokrému určitou výhodu v tom, že mírně čistí zuby, ale zároveň nic nenaznačuje, že by mokré krmivo pro psí zuby dobré nebylo. Kvalitní mokré krmivo může vašemu psovi nabídnout vyváženou stravu, která bude sloužit k podpoře a udržování jeho zdraví během všech životních etap. Pro starší psy, kteří trpí problémy se zuby nebo dásněmi, pak může být konzumace mokrého krmiva snazší a příjemnější než konzumace krmiva suchého.

Štěně Jack Russel teriéra žere krmivo ze stříbrné misky.

5. Snadno se uchovává

Mokré krmivo v uzavřených kapsičkách a konzervách má dlouhou trvanlivost a skladuje se lépe než velká balení granulí. Pokud váš pes nesní celou kapsičku nebo konzervu najednou, myslete na to, že byste zbytek jídla měli uchovávat v ledničce. Tam obvykle vydrží až tři dny, ale než zbylé jídlo psovi dáte, vždy zkontrolujte, zda se nezkazilo. Většině zvířat vyhovuje, když má krmivo pokojovou teplotu, nebo alespoň teplotu o něco vyšší, než je v ledničce.

Kdy podávat suché krmivo

Vyvážená suchá a mokrá krmiva jsou sice stejně výživná, ale v některých případech může být lepší podávat zvířeti suché krmivo. U suchého krmiva je totiž jednodušší odměřit jednotlivé porce, zvláště pokud k tomu používáte váhu. Suché krmivo se také prodává ve větším balení, což může být výhodou pro páníčky psů větších plemen. A pokud váš pes rád jí v průběhu celého dne, suché krmivo se nezkazí, když se nesní hned a zůstane v misce. Granule se také snadno používají do různých hraček a hlavolamů, které psy zabaví a uspokojí, aniž by jim dávaly příliš mnoho krmiva najednou.  

Proč ne obojí?

Pokud je krmivo kompletní a vyvážené, je na vás, zda psovi dáte krmivo mokré, suché, nebo směs obojího.   Někteří páníčci ráno krmí psa granulemi a večer mu dávají mokré krmivo (nebo naopak) a jiní raději míchají suché a mokré krmivo při každém jídle. To některé psy přiměje konzumovat granule, i když by je jinak nejedli, a zároveň každé jejich jídlo obsahuje více různých konzistencí. S takto smíchaným krmivem nakládejte stejně jako s mokrým krmivem a veškerých zbytků se po jídle zbavte, zvláště v teplém počasí, kdy vůně mokrého krmiva přitahuje mouchy. A na závěr myslete na to, že je potřeba psu vždy podávat dávky krmiva vypočítané na základě jeho ideální váhy. Při míchání suchých a mokrých krmiv může být někdy náročné zjistit správnou velikost dávek, proto se v případě jakýchkoliv pochybností vždy poraďte s veterinářem.

  

O autorce

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert

  

Jeanne Grunert je spisovatelka na volné noze, blogerka a autorka románů. Žije a pracuje na téměř 7hektarovém pozemku ve Virginii, spolu se svou fenkou německého ovčáka jménem Shadow a šesti kočkami.

  

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS