Strava bez obilovin je vhodná pro psy - výstřelek, fakt nebo výmysl?

Publikováno Dr. Emma Milne
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

V posledních letech zaznamenáváme rostoucí trend - páníčci začínají své psy krmit stravou bez obilovin. Na internetu je plno nesourodých informací různé kvality, což nám komplikuje možnost zjistit, co je pro naše zvířata nejlepší. Ráda bych nyní této otázce věnovala trochu času a zaměřila se na to, proč mají lidé pocit, že chtějí přejít na krmivo bez obilovin a také na to, zda je to opravdu dobrý nápad.

Proč chtějí páníčci pro svého psa krmivo bez obilovin?

Jeden z důvodů, proč se lidé zajímají o krmivo bez obilovin spočívá v tom, že na psy nahlížejí jako na jejich vlčí předky a jsou pevně přesvědčeni, že by je podle toho také měli krmit. Tento předpoklad je ale problematický. Často můžete slyšet, že psi jsou masožravci a proto by měli konzumovat pouze maso. To je ovšem nesprávné tvrzení. Psi se z anatomického hlediska řadí do skupiny masožravců, ale z hlediska výživy patří mezi všežravce, stejně jako medvědi, a jsou schopni bez problémů konzumovat rostlinnou i masitou stravu. Nezapomínejme na to, že krásná a ikonická panda velká se také řadí mezi masožravce, i když z hlediska výživy je 100% vegetarián!

Psi se vyvíjeli po boku člověka po 20 - 40 000 let. V této době začali konzumovat různé zbytky a odpadky z naší stravy a genetický výzkum ukázal, že psi jsou z 99% schopni trávit sacharidy jako jsou obiloviny. Po světě se potulují miliony toulavých psů, kteří přežívají z vyhozených zbytků a masa konzumují jen velmi málo. Vlci mají jiné genetické nastavení.

Dalším klíčovým rozdílem je objem potravy a kalorické potřeby. Vlci potřebují asi 3-4násobek kalorií, které přijímá středně velký pes, proto konzumují potravu ve velkém objemu. Tím si zajistí dostatek vitaminů a minerálů. Pokud bychom tímto způsobem krmili psy, byli by buď chorobně obézní, nebo by trpěli velkým nedostatkem některých živin.

Mnozí páníčci o obilovinách také slyšeli různé znepokojivé informace, například tu, že se obiloviny používají jen jako levná výplň. Nahlížíme i my takto na obiloviny, zvláště celozrnné, které se snažíme konzumovat a podávat je našim dětem? Faktem je, že pro lidi i psy jsou obiloviny skvělým zdrojem vitaminů a vlákniny. Dodávají nám takzvanou prebiotickou vlákninu. Je to typ vlákniny, kterou se živí ty „správné“ bakterie v našem trávícím ústrojí a ty zase zajištují, aby naše střevní buňky zůstaly zdravé a aktivní.

Jak je to s alergií na obiloviny?

Jeden z důvodů, proč někteří páníčci volí krmivo bez obilovin, je ten, že si dělají starosti ohledně alergií. Opravdové potravinové alergie jsou u psů vzácné a alergie na bílkoviny v rostlinné stravě nejsou příliš rozšířené. Pouze malý počet psů má alergii na určité potraviny a ty nejčastější zahrnují hovězí a kuřecí maso, mléčné výrobky a pšenici.

Citlivost na lepek

Některým páníčkům dělá starost lepek v krmivu pro zvířata. Citlivost na lepek se u psů vyskytuje opravdu velmi vzácně a byla potvrzena pouze u malého počtu Irských setrů jako dědičné onemocnění.

Je tedy krmivo bez obilovin nutně nevhodné?

Stejně jako u stravy a stravovacích rozhodnutí obecně, i zde záleží, jaký typ stravy zvolíte. Psům může strava bez obilovin vyhovovat, ale je zásadní, aby byla vyvážená a celistvá. To znamená, že musí plnit všechny výživové požadavky ve správném poměru. Někteří páníčci se doslechli o tom, že krmiva bez obilovin způsobují jedno srdeční onemocnění (zvané dilatační kardiomyopatie neboli DCM). V době, kdy vzniká tento článek, nebylo toto tvrzení prokázáno a na stránkách asociace PFMA (Pet Food Manufacturers’ Association) si můžete přečíst bližší informace o probíhajícím výzkumu.

Pro shrnutí...

Když hovoříme o psí stravě, nejdůležitější je, aby psi konzumovali vyvážené a celistvé krmivo pro zvířata, které je vhodné pro jejich životní stádium. Když ze stravy jednoduše vyjmeme jednu ze složek nebo když se snažíme vytvořit vyváženou stravu doma, vystavujeme se riziku, že naše zvíře bude mít závažné nutriční přebytky nebo nedostatky. Psi jsou skvěle přizpůsobení ke konzumaci rostlinné i masité stravy a jsou schopni bez problémů trávit sacharidy.

Mnozí veterináři a páníčci mají zdravé a štastné psy, kteří ve své potravě konzumují obiloviny. Pokud tomu nebrání nějaké zdravotní omezení, vysoce kvalitní a vyvážené krmivo pro zvířata obsahující obiloviny je v pořádku. Obiloviny jsou dobrým zdrojem živin a pomáhají zajistit vyváženou stravu. Jestli máte pocit, že opravdu chcete krmivo pro zvířata bez obilovin, promluvte si se svým veterinářem o tom, ze kterých nejkvalitnějších krmiv vybírat, a na nové krmivo přecházejte vždy pomalu, během několika dnů, ať se vyhnete případným zažívacím potížím.

O autorovi

Dr. Emma Milne

Doktorka Emma Milne se stala veterinářkou v roce 1996. Pracovala 12 let v malé veterinární ordinaci a sedm let jako poradkyně pro klinickou výživu. Je známá díký svému působení v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a také napsala deset knih o domácích mazlíčcích.

 

Související produkty