Bezobilné krmivo pro psy: Je vhodné pro vašeho psa?

Publikováno
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

V dnešní době najdete v potravinách celé regály věnované výrobkům, které jsou „bez“ toho či onoho. Bez cukru, bez mléka, bez laktózy a bez lepku – spotřebitelé sahají po těchto upravených potravinách, aby si v dobré víře dopřáli „zdravější“ a „přirozenější“ výživu. A to nejen sobě, ale i svým domácím mazlíčkům.

Trend zdravé výživy se zdomácněl i v regálech s krmivy pro zvířata. A proč také ne? Váš pes je koneckonců členem rodiny a zaslouží si být stejně zdravý jako vy. Mezi nedávné trendy v krmivech pro domácí zvířata patří krmivo pro psy bez obilovin. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení jsou alergie a nesnášenlivost obilovin u našich psích společníků vzácné.

Měli by psi jíst obiloviny? Pravdou je, že obiloviny obsažené v krmivech pro psy poskytují celou řadu důležitých živin, které psi potřebují.

Sečteno a podtrženo, krmivo pro psy bez obilovin nemusí být pro vašeho psa nutně lepší. Zde je několik běžných obilovin používaných v krmivech pro psy, a také důvodů, proč byste měli zvážit jejich použití.

Běžné obiloviny používané v krmivech pro psy

Při pohledu na seznam ingrediencí v krmivu vašeho psa můžete vidět zrna, jako například:

 • Ječmen
 • Kukuřice
 • Oves
 • Rýže
 • Pšenice
 • Žito
 • Čirok

Většinu těchto obilovin asi znáte, protože některé dost možná tvoří oblíbenou část vašeho jídelníčku. Některé, jako například ječmen, byly popsány jako „superpotraviny“. Ječmen má vysoký obsah vlákniny, rozpustné i nerozpustné. Oves je známý svou prospěšností pro zdraví srdce u lidí, když se konzumuje jako součást zdravé výživy.

Mají tyto složky stejné benefity i pro psy? Měli by psi jíst obiloviny?

Sibiřský husky se dívá na páníčka.

Celá zrna, jako je kukuřice, poskytují psům důležité stravitelné živiny včetně energie, bílkovin, vitaminu E a kyseliny linolové. Právě tyto živiny jsou rozhodující pro celkové zdraví psa. Pamatujte, že nejdůležitější je vybrat krmivo, které vašemu psovi poskytne kompletní a vyváženou výživu. To platí bez ohledu na to, zda potravina obsahuje obiloviny či nikoli.

Bez obilovin neznamená bez sacharidů

Veterináři jsou často svědky toho, jak si chovatelé pletou krmiva bez obilovin s těmi s nízkým obsahem sacharidů. Krmiva bez obilovin a nízký obsah sacharidů nejdou ruku v ruce. K nahrazení obilovin se v krmivech často používají přísady, jako jsou brambory, sladké brambory, čočka, quinoa a hrášek. Ve skutečnosti některá krmiva pro zvířata bez obilovin obsahují podobné nebo dokonce vyšší množství sacharidů než krmivo pro psy obsahující obiloviny.

Alergie a obiloviny

Webová stránka Veterinary Practice News uveřejnila rozhovor se čtyřmi certifikovanými odborníky na výživu zvířat ohledně alergií a vlivu obilovin na ně. Odborníci na výživu časopisu sdělili, že kukuřice, pšenice a sója jsou zřídka příčinou potravinových alergií.

„Upřímně nevím, kde to začalo. Není to založeno na žádných datech a existují vynikající krmiva, která obsahují jednu nebo více těchto složek,“ řekl Cailin Heinze, MS, VMD a diplomat z American College of Veterinary Nutrition.

Klinicky vzato, nejčastějšími potravinovými alergeny jsou hovězí a mléčné výrobky, přičemž pouze 10 procent všech případů alergií u domácích zvířat je způsobeno krmivem. Většina domácích mazlíčků skutečně reaguje na okolní svět, např. na pyl z trávy, stromů, plísně a blechy, nikoli potraviny. Pokud máte podezření, že váš pes trpí alergickou reakcí – buď prostředím, jídlem nebo kombinací těchto dvou – promluvte si s veterinářem o problémech, které vašeho čtyřnohého kamaráda trápí. Důsledným a dlouhodobým léčebným postupem včetně různých pokusů při krmení lze teprve určit, zda má váš pes potravinovou alergii a na kterou složku reaguje nepříznivě.

Správné krmivo bez obilovin pro vašeho psa

Ve vzácných případech, kdy je pes ve skutečnosti citlivý na obiloviny, byste se měli nejprve poradit s veterinářem. Ten vám může doporučit speciální krmivo nebo vysoce kvalitní krmivo pro psy bez obilovin, které stále poskytuje vyvážený poměr živin. Váš veterinář vám může opět dát skvělá doporučení.

Jak poznat, že to, čím krmíte svého psa, je vysoce kvalitní?

Stejně jako lidé, i psi mohou mít své vlastní jedinečné nutriční potřeby. Při výběru správného krmiva pro vašeho chlupatého přítele nezapomeňte promluvit s veterinářem a provést průzkum, abyste našli správnou rovnováhu, která odpovídá potřebám vašeho psa.

ZDROJ:

1Eckstein, S. (n.d.). Caring for a Dog with Food Allergies. Citováno 1.srpna 2019 z https://pets.webmd.com/dogs/guide/caring-for-a-dog-that-has-food-allergies#1

Contributor Bio

Kara Murphy

Kara Murphy

 

Kara Murphy je spisovatelka na volné noze v Erie v Pensylvánii. Má štěně goldendoodla, které se jmenuje Maddie.

 

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Medium Adult Dog Food with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's® Science Diet® Adult Perfect Weight Chicken & Vegetable Entrée dog food

  <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight má unikátní směs ingrediencí a nízký obsah tuku. Krmivo pro dosažení zdravé váhy vašeho psa a jeho delší život.