Může psovi po jídle "zamrznout mozek"?

Publikováno Chrissie Klinger
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Nic si člověk s létem nespojí víc než osvěžující kornout zmrzliny. Z takové pochoutky vám ale bohužel hrozí takzvané zmrazení mozku, krátkodobá bolest hlavy způsobená příliš rychlou konzumací studených pokrmů. Vzhledem k tomu, jak často tenhle pocit zažíváme, se nabízí otázka: Může zmrazení mozku zasáhnout i psa? Sice (zatím) není vědecky prokázáno, že se zmrazení mozku týká i psů, ale lze zpozorovat několik příznaků, že váš pes možná právě pociťuje brnění nervů nebo ostrou bolest v oblasti hlavy. Žádné strachy - existuje několik způsobů, jak si váš chlupáč může pochutnat na studeném letním pamlsku, aniž by se musel zmrazení mozku obávat!

Jak může vypadat zmrazení mozku u psů

Close up of Shih Tzu dog is eating an ice cream.

Všude po internetu se dají najít videa koček, psů nebo dokonce vyder, jak zdánlivě zažívají bolesti hlavy ze zmrazení mozku. Vykulí oči a někdy zeširoka otevřou tlamu, což jim dodá překvapený výraz. Jelikož jsou lidé i psi savci, není nerealistické se zamýšlet, jestli můžou tihle naši čtyřnozí společníci stejně jako my pocítit zmrazení mozku, když si pochutnávají na studené svačince. Veterinární lékař dr. Zachary Glantz v rozhovoru s PetMD uvedl: „Zmrazení mozku u lidí se odborně nazývá ganglioneuralgie sphenopalatine, což de facto znamená bolest sfenopalatinního nervu. Nastává, když dojde k rychlému ochlazení jedné z cév v ústech nebo hrdle kvůli látce nacházející se v ústech (třeba zmrzlině). Tím se cévy o něco rozšíří, což pociťujeme jako bolest.“ Lidé mají v porovnání s jinými savci lepší kognitivní schopnosti a vědí, že mají jíst studené mlsky pomaleji nebo přestat a dát si pauzu, když pocítí zmrazení mozku. Psi a jiní savci si nemusí uvědomit, co bolest a brnění nervů způsobuje, takže potřebují, aby zasáhl člověk a učinil zmrazení mozku přítrž.

Sbohem, zmrazení mozku

Přes léto bývá psům horko a velmi ocení, když dostanou speciální pamlsek na ochlazení. Klasická zmrzlina se psům sice nedoporučuje, ale existuje spousta jiných přijatelných ledových pamlsků, které jsou dělané speciálně pro psy. (Na webu Love That Pet najdete recept na domácí zmrzlinu z jahod a banánů.) Psi však obvykle hltají, a tak je pravděpodobné, že se pocitu spojenému se zmrazením mozku nevyhnou. Jak lze potenciální reakci a brnění nervů zabránit? Můžete třeba svačinku rozdělit na víc dílů, než abyste mu ji dali celou naráz. Nebo smíchejte normální pamlsky s těmi ledovými, abyste extrémní chlad co nejvíc zmírnili. Kromě toho můžete psa pomoct zbavit nadměrného brnění, když ho budete hladit a masírovat na hlavě.

Zamyslete se také nad tím, jakou teplotu má voda, kterou psovi dáváte. V létě je někdy fajn ji ochladit pár kostkami ledu, ale čím je studenější, tím větší je riziko zmrazení mozku. Dbejte na to, aby měl pes dostatek studené vody, ne ledové. Jak se ještě s mazlíčkem zchladit.

Jak se ještě s mazlíčkem zchladit

Snad příznaky zmrazení mozku rozpoznáte a dokážete psovi ulevit od bolesti. Pokud vám přijde, že je zmrazení mozku pro psa příliš nepříjemné, a rozhodnete se s mraženými pamlsky přestat, zvažte jiné způsoby, jak mazlíčka v létě ochladit. Pořiďte si na zahradu bazének nebo postřikovač trávníku. Po celém světě navíc vznikají akvaparky, kam můžete i se psem, aby si užil pohyb, kontakt a chládek. Léto je ideální doba na zábavné aktivity se čtyřnohým společníkem, ale nikdy mu nezapomeňte dopřát odpočinek ve stínu a příležitost ochladit se čerstvou vodou nebo ledovým psím pamlskem.

Contributor Bio

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

 

Chrissie Klinger je páníčka, která se o svůj domov vesele dělí s několika chlupáči, dvěma dětmi a manželem. Když Chrissie zrovna neučí, nepíše ani nebloguje, tráví ráda čas s celou rodinou. Snaží se psát články, které pomohou nejen ostatním rodičům čtyřnohých mazlíčků, ale i zvířatům samotným žít aktivně a naplno.

 

Související články

Související výrobky