Může můj pes jíst pizzu?

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

To ne! Přistihli jste svého psa s čumákem zabořeným do krabice s pizzou a teď si děláte obavy, zda mohou psi konzumovat pizzu? Když sní pes okraje od pizzy, může mu z toho být špatně? Mohou psi konzumovat rajčatovou omáčku? Ať už vás pes snědl jen okraje, které zbyly, nebo zhltnul celou pizzu včetně všech ingrediencí, měli byste vědět následující věci.

Jsou ingredience na pizze pro psy nevhodné?

Sýr

I když se jedná o nízkotučný sýr jako mozzarella, tradiční součást tohoto jídla, pro psy nikdy není dobré jíst ho příliš mnoho. Sýr typicky obsahuje velké množství tuku a kalorií, což může vést u vašeho zvířete k příliš vysokému kalorickému příjmu.

Omáčka

Co když si váš pes jenom trochu líznul červené omáčky na pizze? Dobrou zprávou je, že tato omáčka se často vyrábí ze zralých rajčat, která psi konzumovat mohou. Ze zelených částí, jako jsou listy nebo stonek, může být psům špatně. Omáčka na pizzu se ale vyrábí pouze z plodů. Psovi ovšem mohou vadit některé z dalších ingrediencí, jako je česnek nebo bylinky. Mnohé pizzy zakoupené v obchodě navíc obsahují přidaný cukr. Podle organizace RSPCA může přispívat nezdravá strava k obezitě, což potom u vašeho zvířete může vést k vyšší pravděpodobnosti výskytu cukrovky nebo jiných zdravotních problémů.

Okraje a těsto

Jestli váš pes snědl okraj od pizzy, je to důvod k obavám. Okraje mohou obsahovat ingredience, které jsou pro psy nebezpečné, jako např. cibule, česnek a bylinky.

Konzumace syrového těsta je ale ještě problematičtější. Pokud váš pes ukořistil kus syrového domácího těsta na pizzu, jeďte hned k veterináři nebo na veterinární pohotovost. Syrové kynuté těsto může zvířeti roztáhnout žaludek a vyvolat závažné dýchací problémy, případně až natržení tkáně. Podle organizace The Kennel Club může syrové chlebové těsto u psů dokonce způsobit intoxikaci. Je to proto, že kvásek produkuje jako vedlejší produkt etanol.

Mladý muž se ženou jí doma pizzu u laptopu a ze země se na ně dívá velkýma psíma očima bígl.

Mohou psi jíst ingredience na pizze?

Pokud kus pizzy, který váš pes snědl, obsahoval také ingredience, může to být důvod k obavám. Mnohé z běžných ingrediencí na pizze jako např. cibule či česnek jsou považovány za nezdravé. Některé dokonce mohou být pro psyjedovaté . Kromě toho salám, klobása a sardinky mají vysoký obsah soli a tuku, což může zhoršit zdravotní obtíže, kterými pes trpěl už předtím.

Podstatné je, že byste pizzu svému psovi dávat neměli, ať už jako hlavní jídlo nebo jako pamlsek. Může způsobovat mírné bolesti břicha, pokud je zvíře citlivé na mléčné výrobky, kvůli příliš vysokému obsahu tuku, ale ve většině případů se psům nic nestane. Jestli váš pes zkonzumoval velké množství pizzy a vy máte z toho obavy, zavolejte svému veterináři a objednejte se na kontrolu.

Mějte na paměti, že i malé kousky lidského jídla jsou plné kalorií, které mohou vést postupem času k problémům s váhou a způsobovat řadu dalších potíží spojených s nadváhou. Snažte se proto, aby vaše pizza zůstala mimo dosah vašeho pejska.

O autorce

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila je milovnice domácích mazlíčků, která věří v sílu slova, a v to, že sdělení může poučit a dokonce i změnit čtenáře, kterým je určeno. Její tvorbu, která zahrnuje rozhovory, ghost writing, příspěvky na blozích a kreativní literaturu faktu, najdete na internetu i v tištěné podobě. Erin je nadšená pro sociální média a SEO. Vystudovala Fairfieldskou univerzitu, kde získala titul v tvůrčím psaní. Sledujte ji na Twitteru @ReinventingErin nebo si o ní přečtěte bližší informace na http://erinollila.com.

Související produkty