Průvodce pamlsky pro psy

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Každý si rád občas dopřeje nějaký ten pamlsek, což před Vánoci platí dvojnásob. Ač může být lákavé dát Vašemu psovi nějaké zbytky od stolu, většina oblíbených vánočních pochoutek může ohrozit jeho zdravotní stav. I když se zbylý plátek krocana jeví jako maličkost, pro psa představuje porci, které by u člověka odpovídalo sedm plátků!

Dopřát pamlsek či nikoli?

Někteří psi si o jídlo umí říct a tváří se, jako by několik dní nežrali! Často si však tímto způsobem pouze žádají Vaši pozornost nikoli porci Vašeho svátečního pokrmu. Než abyste se se psem dělili o jídlo, raději si s ním hrajte nebo běžte na procházku. Krmení psa zbytky od stolu nevytváří jen špatný návyk, kdy se pes objeví na stole, zrovna když máte návštěvu, což často působí nepříjemně, ale krmení lidskou stravou obecně může mít nežádoucí účinky na zdravotní stav psa. Proto dejte ostych stranou a požádejte návštěvu, která to nemyslí nijak zle, aby Vašemu psovi nedávala zbytky od stolu ani jiné nevhodné pamlsky.

Pozor na čokoládu!

Pokud psovi dovolíte sežrat nějaké lidské dobroty, může to u něj skončit nevolností. Nejlepším příkladem je čokoláda, která je jednoznačně nejznámější potravinou, která u psů vyvolává toxické účinky. Veterinární informační služba o jedech každoročně přijímá stovky telefonátů v souvislosti s otravou čokoládou. Je velmi těžké určit, kolik čokolády musí pes sežrat, aby se u něj problém projevil, neboť záleží na druhu čokolády. Kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa je pro psy nejnebezpečnější a i neslazená čokoláda na vaření a samotný kakaový prášek jsou pro psy toxičtější než běžná mléčná čokoláda. Toxickou složkou v čokoládě je theobromin. Jelikož se theobromin metabolizuje pomalu, mohou být malé dávky čokolády podané během několika dní stejně škodlivé, jako velké množství čokolády zkonzumované najednou.

Pro trávicí systém psů jsou však velmi nebezpečné i další potraviny, například cibule, česnek a některé kořenové zeleniny obsahují látky, které mohou být pro psy toxické a mohou u nich vést k anémii. Nezapomeňte, že zde nemluvíme jenom o syrové zelenině, kterou byste neměli svého psa krmit, protože i šťáva či omáčka na mase může tyto přísady obsahovat. A vyhnout byste se měli i některým dalším pamlskům, které jsou pro psí trávicí soustavu škodlivé, například hroznovému vínu a rozinkám.

Správné živiny ve správném množství

I když se o svátcích často proviníme tím, že si dopřejeme příliš bohaté jídlo, naši mazlíčci by neměli jít v našich stopách. Překrmování psů nebo podávání nezdravých pamlsků v období Vánoc může mít za následek nárůst váhy, což může vést ke zvýšení rizika vážných zdravotních problémů, jako je cukrovka, artritida či srdeční problémy.  

Navíc Vánoce, kdy se v domě pohybuje spousta lidí, mohou být pro psa samy o sobě poměrně stresující. Nejlépe uděláte, když zachováte podmínky, na které je pes zvyklý, a také přesně vyváženou stravu Hill's™ Science Plan™. Granule Hill's Science Plan jsou dostatečným pamlskem, který je navíc pro Vašeho psa mnohem vhodnější. Odměnou může být psovi i obměna v krmení, kombinace vlhkých a suchých krmiv a občasná změna příchutě. Nadále však platí stejné doporučené denní dávky. Sortiment krmiv Hill's Science Plan nabízí různé chutě přímo připravené pro potřeby Vašeho psa. Pokud by snad Vašemu psovi naše krmení nechutnalo, máte od nás záruku vrácení peněz!

Než tedy svému mazlíčkovi dáte nějaký pamlsek, dobře si to rozmyslete. Sobě sice můžete vánoční cukroví dopřát, ale nedávejte jej svému psovi – vyčerpáte tím více než čtvrtinu jeho doporučeného denního příjmu kalorií!

Související články