Tipy, jak nechat nového psa doma samotného

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Nový pes v domě představuje velkou změnu. Snad je váš neposedný přírůstek do domácnosti spokojený, jak jen to jde a obklopený nekonečnou láskou a pozorností své nové rodiny.

Když se ale přiblíží pondělí, objeví se první obavy. Kvůli práci a škole je někdy nutné nechat nového psa pár hodin doma samotného (pokud nepatříte k několika málo vyvoleným, kteří si mohou přivést psa na pracoviště). Jak ale zajistit, že pes bude během vaší nepřítomnosti spokojený a v bezpečí?

Využijte psí klec

Klec pro psa, když se používá správně, je skvělým nástrojem pro výcvik psa v domácnosti a zároveň to může být místo, kam se pes uchýlí, když je sám doma - bezpečné útočiště a příjemné místo na spaní. Může to být dobrá volba, když trávíte v práci celý den od 9 do 5 hodin, ale dejte si pozor, ať to s ní nepřeženete. Jestli tam pes strávil celou noc, neměl by v ní zůstat zavřený i celý den. Klece mohou být užitečným nástrojem, ale pokud si všimnete, že se váš pes kleci vyhýbá, když jsou dvířka otevřená, nebo už do ní dobrovolně nevleze, znovu se zaměřte na to, jak a proč klec používáte.

Pořiďte si malou kameru

Interiérové kamery, jejichž výstup můžete sledovat na telefonu, jsou skvělým prostředkem, jak zkontrolovat svého psa, když vám dělá obavy, že zůstal sám doma. Na trhu je k dispozici řada možností, které umožňují psa vidět i slyšet a upozorní vás, když zaznamenají nějakou činnost nebo zvuk, abyste mohli zvíře rychle zkontrolovat.

Přizpůsobte jednu místnost pro psa

Pokud musíte psa nechat doma celý den, můžete mu přizpůsobit jeden menší pokoj v domě, který se bude moci dát zavřít. Organizace Blue Cross uvádí několik bodů, které by páníčci měli vzít v potaz, když takto vybavují nějaký pokoj:

 • Odpojte elektrická zařízení a schovejte vodiče a kabely.
 • Odstraňte nebezpečné chemické látky, jako jsou čistící výrobky a léky.
 • Potraviny uložte mimo dosah.
 • Židle a další nábytek odsuňte od stolu a pracovní plochy, aby na ně pes nemohl vylézt.

Odstraňte v podstatě vše, do čeho by pes mohl během vaší nepřítomnosti vlézt, jakož i veškeré předměty, které by se daly spolknout nebo rozžvýkat jako boty či mince.

Vhodnou místností pro tyto účely je místnost, jejíž podlaha se snadno umyje, např. dlážděná. Na hru a spánek vyhraďte konkrétní místa. Nechte psovi čerstvou vodu a hračky, aby se nenudil, a na podlahu položte noviny nebo absorpční podložky pro případ nehody. Pokud je váš nový pes ještě štěně, k nehodám nejspíš bude docházet.

Jak psa naučit být sám

Nechte jej nejprve v pokoji samotného pár minut, aby si zvykl, a poté postupně prodlužujte dobu, po kterou bude sám. Až si pes na tento pokoj zvykne a jeho chování už vám nebude dělat starosti, můžete mu během vaší nepřítomnosti postupně umožnit přístup i do jiných částí domu. Dobrou příležitostí, jak to otestovat, jsou situace, kdy budete pryč asi 30 až 60 minut, jako např. během nákupu v supermarketu. Když se pes během krátké doby dokáže chovat tak, jak má, i na větším prostoru, můžete postupně prodlužovat čas, kdy má povoleno chodit po celém domě, až se dostanete na celý pracovní den.

Zajistěte mu dostatek zábavy

Ujistěte se, že dáte psovi k dispozici řadu věcí, kterými se zabaví: vhodné interaktivní hračky uvolňující krmivo a žvýkací hračky, aby se nenudil během doby, kdy vy jste pryč a on zrovna nespí. Ověřte si, že vše, co necháváte psovi k dispozici, je bezpečné a že jste byli u toho, když tyto předměty poprvé použil, ať máte jistotu, že je nezničí nebo nespolkne jejich kousky.

Páníček a labrador se procházejí s rozostřeným městem v pozadí

Najděte si někoho na venčení

Procházka během dne je pro vašeho psa víc než jen fyzická aktivita. Dobrá procházka je pro něj stimulující, protože zapojí všechny jeho smysly, pomáhá se socializací s jinými lidmi a zvířaty a také urychlí výcvik v domácnosti. Navíc psa unaví, takže je méně pravděpodobné, že doma něco rozžvýká nebo se pustí do jiného destruktivního chování, zatímco doma čeká, až se vrátíte. Pokud jsou vaše děti během letních prázdnin doma a jsou dost staré na to, aby psa vzaly na procházku, je to skvělý způsob, jak posílit vazbu mezi nimi a psem. Dále je to užitečný způsob, jak je dostat ven z domu a zapojit do fyzické aktivity také je.

Zapište svého psa do psí školky

Kvalitní psí školka nabízí psům tolik potřebné vyžití. Školky obvykle nechávají psy volně běhat a hrát si, nabízejí různé aktivity a hry a jejich zaměstnanci zahrnují psy spoustou lásky a pozornosti. Psí školka může být také dobrým řešením pro rodiny žijící hektickým životem, seniory nebo kohokoliv jiného, kdo nemá čas nebo možnost zajistit svému psovi fyzickou aktivitu a lidskou přítomnost, kterou pes potřebuje.

Organizace Blue Cross doporučuje při výběru školky zohlednit následující faktory:

 • Je dané zařízení profesionálně vyškoleno v oblasti psího chování, poskytování první pomoci a dalších důležitých aspektů péče o psy?
 • Má ke svému provozu vyřízenou licenci a pojištění?
 • Kde si bude váš pes hrát, běhat a odpočívat?
 • Kolik dalších psů tam bude a kolik lidí na ně bude dohlížet?
 • Jsou tam dostatečně vybaveni také na péči o psy se zvláštními potřebami z důvodu věku, zdravotního stavu, atd.?

Přečtěte si recenze a poraďte se s rodinou a přáteli o kvalitních psích školkách. Než psa někde poprvé necháte, projděte si dané zařízení a porozhlédněte se tam. Výhoda psích školek spočívá v tom, že tam psa nemusíte vodit každý den, protože to někdy může být dost nákladné. Den či dva v takovém zařízení zajistí vašemu psovi fyzickou aktivitu a zároveň si zvykne na jiné psy.

Vemte si volno

"Pawternity leave" (dovolená pro páníčky domácích mazlíčků) je nový koncept, který se pomalu prosazuje ve Spojeném království, uvádí The Independent. Promluvte si se svým nadřízeným, zda by byl otevřený možnosti, že byste si vzali pár dnů volna, pracovali z domova nebo dostali půlhodinku během oběda navíc, abyste si mohli odskočit domů a vzít psa na procházku. Adopce štěněte (a vlastně jakéhokoliv psa) představuje velkou odpovědnost. Měli byste k ní přistoupit pouze v případě, že jste si jistí, že vy a vaše rodina budete mít na zvíře dostatek času a budete se moci věnovat jeho výcviku a vývoji.

Nové zvíře v domě vyžaduje spoustu času, lásky a obětavosti a je nemožné vysvětlit tomuto huňatému uzlíčku radosti, že musíte jít do práce. Když si ale předem promyslíte různé možnosti a vytvoříte plán, můžete se vyhnout stresu a výčitkám, které se obvykle dostavují, když musíte nechat psa doma samotného. A pokud vás to uklidní, čas, který budete moci strávit společně, bude o to kvalitnější.

O autorce

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy je spisovatelka na volné noze a panička z města Erie v Pensylvánii. Má fenku goldendoodla Maddie.

 

Recenzovali Brana Bonder, B.S, M. S a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip.

Související produkty

 • Hill's Science Plan SMALL & MINI PUPPY DOG FOOD with CHICKEN

  <p> </p><p><span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Small & Miniature je receptura vyvinutá pro podporu imunity a zdravého vývoje mozku, svalů a kostí. Obsahuje vysoké hladiny klinicky ověřených antioxidantů a DHA z rybího tuku.</p><p> </p><p><strong></strong> </p><p> </p>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Puppy Food Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře imunity a mobility. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a DHA z rybího tuku.
 • Hill's Science Plan MEDIUM PUPPY FOOD with LAMB and RICE

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Lamb & Rice je vytvořeno pro podporu zdravého zažívání a imunity. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a optimální hladinou omega-3 a 6 mastných kyselin.
 • Hill's Science Plan Medium Puppy krmivo pro štěňata s kuřetem

  <br><b> </b>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Medium Chicken je vytvořeno k podpoře imunity a mobility, s přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a DHA z rybího tuku.