Jak naučit štěně na vodítko

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Obojek a vodítko

Ačkoliv nemůžete vzít štěně prvních několik týdnů ven na procházku (období před vakcinací, byste štěně měli nosit, abyste zamezili riziku infekce), můžete jej zvykat na obojek, jakmile se usadí v novém domově. 

 

Jaký typ obojku?

První obojek Vašeho štěňátko by měl mít zapínání na přezku a rozhodně ne řetěz ani škrtící obojek. Když jej dáte štěněti, měli byste být schopni dát mezi krk štěněte a obojek dva prsty.

 

Kdy jej nasadit

Vyberte chvilku, kdy se děje okolo něj něco příjemného, jako je krmení, nebo když si s ním hrajete, nebo jej berete ven. Musíte počítat s tím, že se štěně bude snažit sundat obojek škrábáním. Ale měli byste to ignorovat, a jakmile přestane, zahrnout jej pochvalami. Po krátké době odveďte jeho pozornost jinou příjemnou činností a sundejte mu obojek a nasaďte jej opět později.

Zvykání si na obojek

Mělo by trvat jen několik dní, než si štěně zvykne. Když začne obojek ignorovat, můžete mu jej nechat celou dobu. Ale jsou zde dvě věci, které byste si měli v tuto chvíli zapamatovat; za prvé Vaše štěně skoro určitě poroste ohromnou rychlostí, takže kontrolujte obojek, každých několik dní a ujistěte se, že není příliš těsný a nestahuje. A zadruhé Vaše štěně se může snadno ztratit v prvních týdnech, takže je důležité připnout na obojek identifikační známku. Krom toho by na obojku od šestého měsíce stáří štěněte měla být podle zákona připojena známka o registraci psa na městském úřadě.

Později, když si štěně zvykne na manipulaci, začne si zvykat také na omezení svého pohybu díky obojku. Držte jeho tělo jednou rukou, abyste mu zabránili odejít od Vás a zastrčte prsty za jeho obojek. Zkuste ignorovat jeho kroucení, a když začne stát klidně, pochvalte jej. Jemným omezováním jako je tohle jej naučí akceptovat, že nemůže odejít, pokud jej držíte za obojek.

 

Čas na vodítko

Když si štěně zvyklo na určité omezení obojkem, můžete připojit vodítko. Takže když si zvykne na to, že má vodítko, nechte jej tahat vodítko okolo, když si hraje. Můžete zvednout vodítko v průběhu her, ale … Tento způsob naučí vaše štěně, že být na vodítku znamená, že nemůže jít kamkoliv chce, protože je spojeno s Vámi. Když štěně akceptuje, že je omezeno v pohybu, zahrňte jej pochvalami před tím, než jej necháte jít.

 

Identifikace štěněte

Jak již bylo zmíněno, existuje zákon týkající se označování psů. Na obojku by měla být připnuta identifikační známka přidělená městským úřadem. Můžete na obojek připnout také známku s Vaším jménem, adresou a telefonem; pomůže Vám opět se shledat se štěnětem, pokud se ztratí.

Související články

Související výrobky