Proč lidé vrací psy do útulku a jak se takové situaci vyhnout

Publikováno
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Přivést psa z útulku je vždy vzrušující den. Koneckonců chcete, aby ten pes byl vaším blízkým společníkem po mnoho dalších let. Ale bohužel pro některé adoptované psy a jejich nové páníčky tento vztah nevydrží.

Studie American Humane Association z roku 2013 zjistila, že jeden z deseti domácích mazlíčků adoptovaných z útulku už po půl roce nebyl ve svém novém domově. Studie uvedla, že problémy spojené s navracením adoptovaného psa jsou komplikované a že „vzhledem ke složitosti situace a vztahů je nepravděpodobné, že existuje jeden zásah “stříbrnou kulkou”, který pravděpodobně výrazně zvýší pravděpodobnost vrácení.“

Běžné důvody, proč jsou psi vráceni

Studie zjistila, že potenciální páníčci, kteří byli přísní ve svých očekáváních od nového pejska, byli častěji zodpovědní za vrácení adoptovaného chlupáče. Mezi běžné problémy spojené s návratem patřily problémy související s časovým závazkem, zdravím a chováním. Konkrétněji:

 • Neočekávané náklady
 • Problémy lidského zdraví
 • Destruktivní chování (například znečištění domu, žvýkání nábytku)
 • Nevychovanost
 • Štěkání
 • Hyperaktivita
 • Agresivita (na děti, jiné členy rodiny nebo domácí mazlíčky)

Brown puppy lies on dog bed in dog crate.

Jak se vyhnout návratu psa do útulku

Studie AHA zjistila, že překvapivě nebyl žádný rozdíl v míře návratnosti mezi majiteli, kteří před přijetím provedli mnoho průzkumů o zvířatech, a těmi, kteří učinili okamžité rozhodnutí. Studie však zjistila, že lidé, kteří před vrácením domácího mazlíčka požádali o pomoc, si zvíře častěji ponechali, než ti, kteří nepožádali o radu veterináře, přátele, rodinu nebo útulek.

Jak se tedy můžete ujistit, že nebudete muset procházet bolestivým procesem návratu psa do útulku? Zjistěte si více, než jen to, jaké plemeno psa chcete. Přemýšlejte o tom, jak budete reagovat na problematické situace, které mohou nastat, a jak si představujete, že zapadá do vaší stávající rodiny. Několik věcí, které je třeba zvážit:

 • Ujistěte se, že si můžete dovolit psa. Statistiky z University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine zjistily, že průměrné náklady na psa v prvním roce byly 3 085 $ (cca 67 000 Kč). Toto číslo zahrnuje vybavení, krmivo, náklady na veterináře a jednu vážnou nemoc, ale nezahrnuje trénink a výcvik.
 • Problémy lidského zdraví. Zvířata mohou způsobit alergie nebo sdílet parazity, jako jsou měchovci a tasemnice. Zjistěte, zda vaši stávající členové rodiny nemají alergie a mohou pohodlně žít s domácím mazlíčkem. Je také dobrý nápad navštívit veterináře, abyste svému novému psu poskytli zdravotní prohlídku a začali spolu s čistým štítem. Pokud jste příliš pozdě zjistili, že je někdo ve vaší domácnosti alergický na vašeho nového chlupáče, poraďte se s lékařem o tom, jak snížit reakci. Je také dobré zahrnout všechny členy rodiny do adopce, abyste mohli snížit riziko neočekávaných alergií po adopci nebo navštivte přátele se psy, abyste zjistili, zda vaše rodina nebude mít alergickou reakci.
 • Destruktivní chování a neposlušnost. Naučení vašeho nového člena domácnosti na pobyt v kleci nebo kennelce (látkové boudičce) může být velmi užitečný pro ty dny, kdy jste mimo domov. Když si zvyknete na svou klec nebo kennelku, můžete omezit nebo eliminovat chování, jako je žvýkání nebo znečištění doma. Jsou také velmi doporučované výcvikové kurzy, jde o způsob, jak se propojit s vaším novým parťákem a šancí, jak ho naučit nové důležité dovednosti a dobré chování. Psi jsou členy smečky a hledají vůdce své smečky. Je potřeba jim stanovit a vysvětlit hranice (a také je dodržovat - všichni členi rodiny stejně), naučit je, co je dobré chování, a odměňovat je za to. Tím pomůžete předejít tendencím něco zničit.
 • Štěkání a hyperaktivita. Separační úzkost může u psa způsobit nonstop štěkání nebo vést k hyperaktivitě. Chcete-li tomu zabránit, nezapomeňte mu věnovat spoustu lásky a pozornosti, když jste doma, a vezměte ho na dlouhou procházku nebo pořádnou hru do psího parku. Nejen že díky tomu bude na konci dne unavený, ale také mu to pomůže zmírnit jeho obavy nebo separační úzkost. Štěkání na ty, kteří žijí ve stejném nebo sousedním (bytovém) domě, způsobuje problém nechtěného rušení sousedů. Mějte to na paměti před adoptováním psa. Zjistěte si více o různých plemenech psů, kteří jsou méně náchylní ke štěkání, pokud by vám štěkání následně mohlo způsobit problémy.
 • Je také dobré podotknout, že mnoho lidí vrací svého psího parťáka do útulku, protože si nejprve nevyjasnili pořízení mazlíčka se svým pronajímatelem. Některé nájemní smlouvy mohou uvádět, že domácí zvířata nejsou povolena, nebo vyžadují poplatek za zvíře. Ať už je to v rozporu s vaší nájemní smlouvou, nebo jsou náklady na zaplacení poplatku za zvíře příliš vysoké, měli byste se předem domluvit se svým pronajímatelem, abyste se ujistili, že s adopcí psa nejsou žádné problémy.
 • Agrese. Většina útulků před přijetím psa zkontroluje jeho agresi, ale výsledky nemusí být vždy spolehlivé. Vaše první zodpovědnost jako majitele zvířete v zájmovém chovu je zajistit, aby děti, rodina, přátelé, cizí lidé a další zvířata nebyli oběťmi agrese vašeho nového psa. Toto riziko můžete snížit tím, že znáte spouštěče agresivního chování vašeho psa, ale pokud se obáváte, že jste si agresivního psa adoptovali, měli byste ho okamžitě oddělit od každého, s kým by se mohl dostat do konfliktu. Poraďte se s veterinářem a profesionálním trenérem psů. Agrese je často výsledkem faktorů prostředí, jako je špatné přístup či výchova od předchozího majitele. Správný trénink chování může pomoci zmírnit mnoho příčin agrese u psů.

Tím, že si uděláte přípravu a pochopíte, že při přijetí nového nového psa do vašeho domova mohou nastat potenciální problémy a problémy s chováním, můžete snížit pravděpodobnost, že učiníte srdcervoucí rozhodnutí vrátit svého mazlíčka do útulku. Pamatujte, že nejste jediní, kdo má zlomené srdce, když musíte pejska vrátit do útulku. Je to stejně těžké nebo ještě těžší pro psa. Pečlivé zvážení předem může zajistit, že spolu vy dva budete šťastně žít po mnoho dalších let.

Contributor Bio

Kara Murphy

Kara Murphy

 

Kara Murphy je spisovatelka na volné noze z Erie v Pensilvánii. Její rodina byla adoptována kočkou z útulku jménem Olive.

 

Související články

Související výrobky