Zjistěte víc o psích plemenech pro děti

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Děti a psi k sobě patří jako pivo a párek. Psi dětem nepřináší jen lásku a společnost, ale mohou je naučit i leccos o odpovědnosti a soucitu. Někteří psi se však lépe hodí k dětem než jiní. Pokud se chystáte svou rodinu rozšířit o chlupáče, ale nevíte jakého psa ke svým dětem pořídit, níže vám nabízíme přehled těch nejlepších psích plemen pro děti.

Jací mají být psi, aby se hodili k dětem?

Family with two small children and brown dog running on the beach.Nejlepší psi pro děti jsou ti, co jsou uvolnění a trpěliví na to, aby si poradili s aktivitou a rozpustilostí dětí, a zároveň musí být dostatečně statní na to, aby odolali ostřejšímu zacházení i divočejším hrátkám. Měli by mít vlídnou a láskyplnou povahu. Vaše rodina může mít na psa dodatečné požadavky, které je potřeba zvážit před pořízením psa. Při rozhodování se, které psí plemeno je nejvhodnější pro vaši rodinu, zvažte pár hlavních faktorů:

 • Aktivita: Podobně jako u lidí se u psů mění hladiny energie. Pes, kterého si vyberete, by měl mít tak akorát energie, aby mohl držet krok s vaší rodinou. Pokud má vaše rodina sedavý životní styl nebo nemá dost času na dlouhé procházky či hraní, budete se chtít poohlédnout po plemenu, které nevyžaduje tolik aktivity. Stejně tak pokud je vaše rodina aktivní a rádi chodíte ven a vyrážíte na túry, budete si chtít vybrat psa, který s vámi bude moct držet krok.

 • Velikost: Správná velikost psa závisí na věku vašich dětí. Malí psi jako čivavy, které se jednoduše poraní při divokých hrátkách nebo když je někdo upustí, se obecně nehodí k batolatům a malým dětem. Na druhou stranu starší děti budou spíše schopné chovat se k malému psovi ohleduplně. Velká plemena, která mají sklon být rozpustilí nebo hyperaktivní, se příliš nehodí k malým dětem, ale některá velká plemena jako novofoundlandský pes jsou jemní obři, kteří umí být trpěliví a chovají se láskyplně k malým dětem.

 • Temperament: Poohlédněte se po psovi s něžnou, uvolněnou povahou. Psi, kteří jsou obecně klidní, šťastní, otevření a nejsou nervózní, tvrdohlaví nebo agresivní, vycházejí dobře s dětmi každého věku. Inteligentní, dobře cvičitelní psi se také lépe přizpůsobí vašim domácím pravidlům a lépe zapadnou do vaší rodiny.

 • Věk: To, jak starého psa hledáte, může rovněž ovlivnit to, jak bude vycházet s vašimi dětmi. I když jsou štěňátka roztomilá, učí se a poznávají svět podobně jako vaše děti. Takže, i když musíte věnovat pozornost především svým dětem a vychovávat je, štěňata také potřebují vaši pozornost k tomu, aby se mohla rozvíjet. Pokud byste si raději pořídili rovnou dobře vychovaného psa, který je zvyklý na interakci s lidmi a už se naučil poslouchat základní pokyny, poohlédněte se raději po starším psovi v útulku, který bude splňovat nároky vaší rodiny.

Hledání správného psa

S hledáním můžete začít v katalogu psích plemen, kde můžete zkoumat odlišné charakteristiky plemen a jejich vlastnosti. Chcete-li mít doma čistokrevné plemeno, nemusíte za něj nutně utratit desetitisíce korun (i když se vám tato investice do psa s PP vyplatí). V útulcích a záchranných stanicích najdete psy všemožných plemen a jejich kříženců. Nemyslete si, že pokud pes skončil v útulku, znamená to, že je s ním něco špatně. Mnoho pejsků skončí v útulku z důvodů, které nijak nesouvisí s jejich chováním.

I když si vysníte nějaké konkrétní plemeno, dejte šanci i voříškům. Zatímco čistokrevní psi mívají často sklon k povahovým extrémům, kříženci mají často vyrovnaný temperament a spojují se v nich nejlepší vlastnosti jednotlivých plemen. Kříženci také bývají houževnatější a méně náchylní ke zdravotním rizikům spojeným s určitými plemeny. Vůbec není špatný nápad nejdříve vaše děti krátce se psem seznámit, abyste se ujistili, že váš nový kamarád splní vaše očekávání a bude vyhovovat osobnostem vás i vašich dětí. Zvažujete-li, že do rodiny přijmete nového psího člena, je dobré, abyste se sami sebe zeptali na spoustu otázek. Určitě si položte následující otázky:

 1. Bude tento pes vycházet se všemi členy vaší domácnosti? Někteří psi se bojí mužů nebo dětí, zatímco jiným jen trvá déle než si zvyknou na nové prostředí.

 2. Bude se psem vycházet každý člen vaší rodiny? Odpověď je podobná jako u předchozí otázky, je však rovněž důležité, abyste se vy i vaše děti cítili ve společnosti nového psa příjemně. Děti se někdy zprvu mohou psa bát a potřebují čas, aby si na něj zvykli, ale je třeba se nad tím zamyslet, pokud uvažujete o pořízení nového chlupáče.

 3. Má váš vytoužený pes dost energie na to, aby udržel krok s vaší rodinou?

 4. Jak náročná bude péče o vašeho psa? Bude jeho srst potřebovat hodně kartáčování nebo se bude třeba jednat o staršího psa se zdravotními komplikacemi, se kterým budete muset často navštěvovat veterináře?

 5. Pokud už máte jiná zvířata, jak s nimi bude váš nový pes vycházet?

Nejlepší psí plemena pro děti

Boy with blue vest and rain boots walks beagle through puddle.Organizace American Kennel Club uvádí devět plemen (bez určeného pořadí), která jsou podle výše uvedených rysů nejlepší psí plemena pro děti:

 • Anglický buldok

 • Bígl

 • Novofoundlandský pes

 • Zlatý retrívr

 • Labradorský retrívr

 • Irský jemnosrstý pšeničný teriér

 • Anglický bulteriér
 • Německý boxer

Podle internetových stránek PetMD patří mezi další plemena, která se hodí k dětem, irský setr, kolie (dlouhosrstá či krátkosrstá) a maďarský ohař.

I když se všechna tato plemena liší v energičnosti, všichni tito psi jsou přátelští, klidní, pohodoví, inteligentní a lze je poměrně snadno vycvičit. Jedná se o statné, středně velké až velké psy, kteří by měli vydržet hrát si s dětmi bez toho, aby si ublížili.

Mezi dětmi a psy mohou vzniknout neobyčejná pouta, což může pomoci vašemu dítěti stát se odpovědným a soucitným dospělým člověkem. Ze všeho nejdřív je nutné najít si vhodného psa do vaší rodiny. Když se pustíte do vlastního průzkumu, budete si klást ty správné otázky, nespokojíte se jen s nejroztomilejším nebo nejdostupnějším psem a budete hledat toho nejvhodnějšího, vaše rodina bude na správné cestě k tomu, aby se stala šťastnou, bezpečnou a harmonickou psí rodinou.

O autorovi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je panička, zvířecí bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, odkud píše obklopena svými chlupáči.

Související produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Medium Adult Dog Food with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's® Science Diet® Adult Perfect Weight Chicken & Vegetable Entrée dog food

  <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight má unikátní směs ingrediencí a nízký obsah tuku. Krmivo pro dosažení zdravé váhy vašeho psa a jeho delší život.