Jak si poradit se sezónními alergiemi vašeho psa

Publikováno Dr. Sarah Wootenová
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Věděli jste, že psa můžou postihnout sezónní alergie stejně jako člověka? Je tomu tak! U psů se sezónní alergie většinou projevují svěděním kůže, ale existují i jiné příznaky. Například může se také jednat o alergii, pokud mazlíčkovi teče z nosu, nadměrně se drbe nebo se chová nezvykle.

Zde naleznete několik způsobů, jak můžete u psa sezónní alergie odhalit, spolu s tipy, jak psa zase postavit na nohy, když se zrovna necítí nejlíp.

Příznaky sezónních alergií u psů

Psí reakce na alergeny vypadají trochu jinak než u lidí. Nejčastější příznaky sezónních alergií u psů bývá svědění kůže a opakující se ušní infekce. Kromě toho ale můžou mazlíčka trápit také zarudlé, oteklé oči, čistý výtok z nosu a záchvaty kýchání.

Co se týče svědění, jeho intenzita se u psů může značně lišit (od mírného po silné) a většinou k němu dochází v oblasti podpaží, rozkroku, čenichu nebo tlapek. Poznámka: Psi jsou schopni se rozdrápat do krve. Pokud si tedy všimnete, že se ten váš škrábe, otírá o koberec či nábytek, kouše nebo olizuje víc než obvykle, vyplatí se vzít ho k veterináři. Takové chování může způsobit bolestivou infekci, — k příznakům patří nezvyklý zápach a výtok — kterou bude třeba vyléčit.

German shepherd mixed breed in pink collar sniffs flowers.

Co u psů vede k sezónním alergiím?

K sezónním alergiím u psů dochází, když vdechnou nebo přijdou do kontaktu s něčím, na co jsou citliví. Když půjdeme trochu do hloubky: alergie vzniká, když se sníží tolerance imunitního systému vůči alergenu. Kdykoli se pak s tímto alergenem imunitní systém setká, začne bláznit a jeho protizánětlivá reakce způsobí některé (případně všechny) z výše uvedených symptomů.

Na sezónní alergie mají vliv faktory, které se objevují pouze v určitou roční dobu. Jedná se třeba o pyl ze stromů a trav, prach a roztoče v prachu, plíseň nebo roztoče v plísni, bleší kousnutí a čerstvou trávu na podzim či v létě.

Jak u psa diagnostikovat sezónní alergie?

Veterinář dokáže na základě anamnézy, fyzické prohlídky, laboratorních testů a reakce na terapii určit, jestli vašeho psa trápí sezónní alergie nebo něco jiného. Navíc psa můžete vzít k dermatologovi na kožní testy. To je další metoda, díky níž lze spolehlivě diagnostikovat sezónní alergie.

Kožní testy většinou provádí kvalifikovaný veterinární dermatolog, který změří psovu reakci na mikrodávky různých alergenů, aby určil, na které z nich má alergii. Na základě této informace může vytvořit sérum, které bude zvířeti vpichovat, a postupem času se psova reakce na alergeny může zmírnit.

Zvážit můžete taky krevní testy, i když kožní testy jsou považovány za přesnější metodu.

Jak řešit sezónní alergie u psů s pomocí léků

Jeden způsob, jak řešit sezónní alergie u psů, je nechat si od psího dermatologa předepsat antialergické sérum. Pes dostává injekce alergenu, jehož dávka se postupně zvyšuje. Používá se k tomu velmi drobná jehla, ale když vám nejdřív odborník ukáže, jak na to, můžete tyto injekce podávat sami doma.

Antialergické injekce mívají pouze slabé vedlejší účinky, takže bývají dobrou volbou pro psy se středně vážnou až vážnou alergií.

Pokud má váš pes pouze mírnou sezónní alergii, může dobře reagovat na několik volně prodejných léků, které lze podávat doma, třeba antihistaminika.

Senior dog sitting in wildflowersDalší možnost představují orální léky na předpis. Třeba vašemu psovi pomůžou léky proti svědění, které dokážou působit rychle a lze je vysadit bez negativních vedlejších účinků. Existují dokonce léky, které napodobují reakci imunitního systému na alergeny. Oba druhy jsou k dostání na předpis u veterináře a je kvůli nim potřeba každoroční prohlídka anebo krevní testy.

Oba zmíněné druhy léčiv na předpis mají vedlejší účinky, takže s veterinářem nezapomeňte probrat, jaký by mohlo mít jejich užívání dopad na zdraví vašeho psa. Obecně platí, že je vždy dobré se informovat u veterináře, než do těla pejska vpravíte něco nového, — obzvlášť když se jedná o volně dostupné léky — abyste se rozhodli pro optimální metodu a dávku odpovídající jeho specifickým potřebám.

Jak řešit sezónní alergie u psů s pomocí výživy

Další možnost léčby sezónních alergií vašeho psa je pomocí výživy. Existují specializovaná terapeutická psí krmiva, jejichž složení pomáhá zmírnit kožní alergie u psů. Takovým krmivem můžete výborně doplnit nebo dokonce nahradit dražší léky. A co je na tom nejlepší? Že je to úplně jednoduché - normálně psa krmíte, jak jste zvyklí! Určitě se veterináře zeptejte, jestli pro vašeho psa neexistuje nějaké nutriční řešení. Pokud vám doporučí terapeutické krmivo, dbejte na to, abyste na něj přešli správným způsobem.

Jak držet sezónní alergie u psů v šachu

Kromě toho byste měli dbát na to, aby byl váš pes co nejméně vystaven alergenům. Když se vrátíte z procházky, otřete psovi břicho, nohy a tlapky dětskými ubrousky, než ho pustíte dovnitř. Tím mu z kůže odstraníte alergeny.

Pomoct může rovněž každotýdenní mytí šamponem obsahujícím ovesnou kaši. Voda nesmí být horká, pouze vlažná, aby kůži nedráždila a nevysušovala. Většina psů reaguje na mytí léčivým šamponem s antihistaminiky nebo steroidy pozitivně. K dostání jsou také emulze a spreje se stejným účinkem jako přípravky na předpis.

Sezónní alergie se sice každý rok vracejí, ale když zvolíte správnou léčbu a aktivní preventivní opatření, můžete jejich dopad na kvalitu života psa omezit. Ne každá metoda bude vyhovovat každému chlupáči, ale po několika pokusech a omylech poznáte, jak udržet sezónní alergie v šachu.

Contributor Bio

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wootenová

Dr. Sarah Wootenová absolvovala Vysokou školu veterinární medicíny UC Davis v roce 2002. Je členkou Americké společnosti veterinárních novinářů a rozděluje svůj profesní čas mezi ambulancí pro malá zvířata ve městě Greeley, stát Colorado, veřejná vystoupení k souvisejícím otázkám, leadership, komunikaci s klienty a psaní. Ráda kempuje se svojí rodinou, lyžuje, potápí se a pravidelně se účastní triatlonu.

Související články

 • Jak mohou potravinové alergie ovlivňovat vašeho psa

  Dogs running Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě potravinové alergie a intolerance u psů a také o dopadech, které to má na vaše zvíře.
 • Sledujte, kolik váží vaše štěně.

  Věděli jste, že podle definice má obézní zvíře o 15 nebo více procent vyšší hmotnost, než je jeho ideální hmotnost? To u malého psa jako čivava znamená pouhých 330 gramů, zatímco u rotvajlera je to přes 7,5 kilogramu.
 • Březost psů

  Jak vypadá těhotenství psů? Zjistěte, jak poznat, že vaše fenka čeká štěňata, abyste jí mohli dopřát tu nejlepší péči a připravit se na nové přírůstky.
 • Zvracení a průjem: jedná se u psů o naléhavou situaci?

  Pokud je vašemu zvířeti špatně a má průjem, prvním krokem je přestat ho krmit a pouze mu podávat často a po malých doušcích vodu.

Související výrobky