Plán zhubnout a jak vám s tím může pomoci váš pes

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Nadváha a obezita jsou v současné době velkým problémem jak pro lidi, tak pro zvířata. Kolem 40% psů a koček v Evropě má nadváhu nebo trpí obezitou. Když jsme v jednom kole, i naše váha jde často nahoru. Krmivo navržené na hubnutí nebo regulaci hmotnosti vám může pomoci s hubnutím u psa, ale fyzická aktivita je také velmi důležitá a to pro vás oba.

Máte konkrétní osobní cíl, kolik chcete zhubnout? Pokud ano, pravděpodobně jste zaznamenali, že nejlepší způsob, jak svůj cíl splnit, je mít k tomu parťáka. A váš pes může být v této věci skvělým parťákem, zvláště pokud by mu také prospělo shodit pár kilo. Nejste si jistí, jak by měl zdravý pes vlastně vypadat? Čtěte dál a dozvíte se vše, co potřebujete vědět o společném tréninku se psem.

Příznaky nadváhy u psa

Pokud jste si všimli, že je váš pes poslední dobou méně aktivní, může to být známka toho, že začíná mít nadváhu nebo se mu nedostává energie. Další příznaky obtloustlého psiska zahrnují dýchavičnost, potřebu povolit obojek nebo vodítko a také to, že už u psa není vidět za žebry zúžený pas. Vždy byste se ale měli poradit s veterinářem, co znamená zdravá váha pro vašeho psa. Nespoléhejte se na to, že vám internet nebo kamarád poradí, zda by váš mazlíček měl zhubnout.

Existuje řada důvodů, proč může mít pes nadváhu. Některé zdravotní obtíže, jako je onemocnění srdce, se mohou vyznačovat zátěžovou intolerancí, uvádí organizace PDSA. Mějte to na paměti a než se pustíte do hubnutí, vždy se poraďte se svým veterinářem. Může být totiž nebezpečné naordinovat dietu nemocnému zvířeti a pokud opravdu má nějaké zdravotní obtíže, čím dříve bude stanovena diagnóza, tím lépe. Ať už je příčina jakákoliv, veterinář je tím, kdo by měl rozhodnout, jaký postup bude nejvhodnější.

Pokud má váš pes zdravou váhu nebo teprve začíná být mírně baculatý, je nejvhodnější chvíle jednat! Jakmile váš pes začne trpět nadváhou nebo obezitou, některé související zdravotní potíže mohou být nevratné a vždy je jednodušší zabránit tloustnutí než následně hubnout.

Organizace PDSA odhaduje, že téměř polovina psů ve Spojeném království má nadváhu, což u nich zvyšuje riziko zdravotních potíží jako:

  • Kloubní potíže.
  • Dýchací potíže. 
  • Kožní problémy. 
  • Onemocnění ledvin.
  • Potíže se srdcem.
  • Cukrovka.
  • Kratší předpokládaná délka života.

Dobrou zprávou ale je, že když si vytvoříte pravidelný cvičební plán, může to pomoci vašemu chlupáči prožít dlouhý a šťastný život. Nezapomínejte na to, že kilo nebo dvě navíc se nemusí zdát moc, ale pro menší psy to může znamenat to stejné, co pro vás 10 kilogramů. Ideální je nepřemýšlet o váze vašeho psa v kilogramech, ale spíše jako o indexu tělesné kondice. Je to přesnější způsob, jak zjistit, zda má váš pes nadváhu, a také bere v potaz rozdíly mezi jednotlivými plemeny. Požádejte svého veterináře nebo jeho asistenta aby vám ukázali, jako posoudit tělesnou kondici vašeho psa.

I když se nezdá, že by váš pes měl nadváhu a vypadá to, že má celkem dost fyzické aktivity, je dobré potvrdit si, že má opravdu zdravou váhu ještě před tím, než se pustíte do cvičebního plánu pro vás oba. Společně s veterinářem se také můžete podívat na to, jaký druh a množství krmiva psovi dáváte a také jak často.

Jak zapojit svého psa do plánu na hubnutí

Když zapojíte svého psa do činností, pomocí nichž se snažíte zhubnout, může vám to pomoci posílit motivaci dosáhnout stanovených cílů. Nutnost vymyslet takový cvičební plán, kterého se bude moci zúčastnit i pes, vás může podnítit k plánování cvičení předem, neboť budete muset vymyslet taková místa a aktivity, které budete moci provádět společně. Plánování předem může vést k tomu, že se cvičení stane nedílnou součástí vašeho života a zároveň se zvýší pravděpodobnost, že svůj plán dodržíte. Pes si po čase zvykne na každodenní rutinu a když bude čas vydat se spálit kalorie, trochu vás k tomu popostrčí.

Výhody společného cvičení se psem

Portál Net Doctor a další experti na zdraví a fitness zdůrazňují, jaké výhody má v otázkách motivace společné cvičení s partnerem. Tím partnerem ovšem nemusí být člověk! Čas strávený společně se psem má řadu výhod, které jdou nad rámec štíhlé linie. Psi mají na lidi tak skvělý vliv, že pomáhají jako terapeutická a služební zvířata lidem se širokou škálou různých fyzických i emocionálních zdravotních potřeb, jako je úzkost, post-traumatická stresová porucha a rehabilitace po operaci, uvádí Patient.info. Ať je váš pes služební nebo jen mazlíček, je to váš celoživotní společník. Když se zaměříte na hubnutí a lepší stravování, abyste mohli být jako páníček zdravý a plný energie, může to být skvělá osobní motivace.

Čivava se prochází se svým páníčkem po běžecké dráze

Společné procházky a běh je pro vašeho psa jen jiná forma hry a když se takové hře budete věnovat častěji, spálíte tím kalorie oba, vy i váš pes. Častější hraní má ale ještě i další přínos: menší míru stresu. Stres spouští vylučování hormonu kortizolu, který souvisí s příliš velkým množstvím břišního tuku, uvádí University College London. Omezení stresu vám může pomoci předejít tloustnutí ještě před tím, než k němu dojde.

Ať už přidáte do svého režimu každý den procházku navíc, postavíte si na zahradě pro vás a vašeho psa překážkovou dráhu nebo prostě vyhledáte v okolí skupinku lidí, kteří se schází se svými zvířaty, více společného času stráveného hrou pravděpodobně povede k lepšímu celkovému zdraví u vás i vašeho chlupáče.

Dejte na sebe pozor

Než se pustíte se svým psem do nového cvičebního režimu, vždy to nejprve proberte se svým veterinářem. Pokud váš pes není ve formě nebo má velkou nadváhu, možná u něj bude nutné zvyšovat fyzickou aktivitu velice pozvolna. A mějte na paměti, že i když psi běhání milují, neznamená to nutně, že chtějí běhat dlouhé kilometry jako lidé. Pro psy je také velmi důležité moci se zastavovat, čmuchat a prozkoumávat okolí. Přirozená fyzická aktivita na procházce bez vodítka je pro ně mnohem zábavnější než běh. A procházky jsou i pro vás skvělým způsobem, jak spálit kalorie.

Pokud jde o lepší stravovací návyky, poraďte se se svým veterinářem o zdravých svačinkách, které si můžete dát společně se svým psem. Vy i vaše psisko byste také měli zvýšit příjem tekutin a dostatečně se hydratovat, zvláště během horka. Jestli dostáváte chuť na jídlo v souvislosti se stresem nebo nudou, než se vydáte k ledničce, zkuste dát psovi žvýkací hračku - a uvidíte, jestli budete mít chuť na jídlo i po hodině běhání se svým zvířetem.

Když si stanovíte cíl zhubnout a lépe jíst (a zároveň do toho zapojíte i svého psa), může to být zpočátku trochu náročné, ale když se vám zvíře stane parťákem při cvičení a hubnutí, bude to celé zábavnější a účelnější. Užijte si chození, běhání a hraní, které vás dovedou k co nejlepším výsledkům.

Contributor Bio

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

 

Chrissie Klinger je panička, která s radostí sdílí svůj domov se svými chlupáči, dvěma dětmi a manželem. Když zrovna neučí, nepíše nebo nebloguje, ráda tráví čas se všemi členy své rodiny. Snaží se psát články, které pomáhají ostatním páníčkům žít se svými domácími mazlíčky aktivnější a smysluplnější život.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

 

Související produkty