Jak dát psovi prášek

Publikováno
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Vybrat si způsob, jak dát psovi pilulku, může být občas výzva. Ale pro majitele psa je naučit se, jak ho přimět vzít si pilulku, důležitá dovednost, kterou je třeba zvládnout a ve většině případech je naštěstí poměrně jednoduchá.

Většina psů se zdráhá, když dojde na braní jejich léků ve formě pilulky jednoduše proto, že jim nechutná. Co pro to mohou majitelé domácích mazlíčků udělat, aby proběhl tento proces hladce? Čtěte dále a dozvíte se některé triky schválené veterináři.

Jak podat psovi pilulku: Metoda s masovou koulí

Přestože psi nepotřebují lžičku cukru, aby lék spolkli, lze zde uplatnit stejný koncept. Pokud vám dá veterinář zelenou, že mohou být léky podávány s jídlem, můžete kapsli nebo tabletu schovat uprostřed doma připraveného jídla. Můžete použít krmivo z konzervy, libové maso, sýr, arašídové máslo a nebo jakékoli jiné tvarovatelné jídlo, které váš pes miluje, a kolem pilulky vytvořit masovou kouli, sýrovou kouli nebo arašídovou máslovou pochoutku. Libové maso nebo krmivo z konzervy pro psy je ideální ke sledování kalorií, takže medikace vašeho psa nepovede k přibývání na váze. Existují také speciálně vyvinuté pamlsky pro psy, které jsou vyráběny speciálně pro skrytí medicíny pro psy, ty často najdete u místního veterináře nebo v obchodě pro potřeby zvířat. Nedoporučuje se používat syrové maso při podávání pilulky psovi, protože syrové maso mu může přivodit další problémové bakterie jako je salmonela.

Mnoho psů přijme svou první masovou kouli s radostí a vděčností, což je nejjednodušší řešení, jak orálně podávat pilulku většině psů. U skeptičtějších psů budete muset podat obyčejnou masovou kouli bez pilulky, abyste si nejprve získali jejich důvěru, a pilulku vložit až na další pokus.

Když jídlo není ta pravá volba

Když nemůže být pilulka podávána s jídlem nebo máte super čichavku, která ji vyplivne, je na čase vzít trénink, jak dát psovi pilulku, do svých rukou - a to doslova. Jako návod můžete použít následující kroky:

  1. Postavte se vedle svého psa a ujistěte se, že oba stojíte stejným směrem. Poté vemte pamlsek do své dominantní ruky.
  2. Zatímco položíte vaši nedominantní ruku na horní čelist svého psa, použijte palec na jedné straně a prsty na druhé straně své dominantní ruky ke stažení dolní čelisti. V této ruce budete mít také lék. Pamatujte, že ústa psa se otevírají dolů, když klesá dolní čelist. Při otevírání úst nevytahujte tlamu. Small black and white dog licks a pill from a human hand.
  3. Aby se váš pes na tuto novou zkušenost aklimatizoval, nabídněte mu lék umístěním směrem ke spodní části jazyka. Budete muset na chvíli sundat vaší ruku ze spodní čelisti, abyste mohli lék umístit na jazyk směrem dozadu, a to zkuste být rychlí. Tento tah vyžaduje, aby vaše ruka byla na okamžik v ústech vašeho psa, takže to udělejte s velkou opatrnosti, protože existuje riziko, že vás během tohoto manévru váš pes kousne. Cílem tohoto způsobu podání léku je pomoci vašemu psovi uvolnit se, protože pochopí, že to není strašný zážitek a malá spolupráce bude jen k jejich prospěchu. V závislosti na tom, jak velkou výzvou byly tyto první kroky, můžete to opakovat s pamlsky - nebo dokonce s pravidelným psím krmením - jako způsob výcviku vašeho psa, aby si dal pilulku bez boje.
  4. Když vy a váš pes zvládnete manévr "otevři čelist a dostaneš pamlsek", nastal čas pro hlavní akt, který nahradí pamlsek pilulkou. Pokud je to možné, položte pilulku směrem k zadní části jazyka, nejlépe ke kořeni.
  5. Poté, co váš pes užije léky, ho vždy slovně pochvalte a věnujte mu pamlsek. U zvláště úzkostlivých psů pomůže opakovaný trénink s pamlskem namísto pilulky a pochválením pokaždé, když přijme lék, vašemu zvířeti snížit citlivost na zkušenost s pilulkou.

Protože tato technika vyžaduje trochu více dovedností, je na místě požádat veterináře o předvedení, než se o to pokusíte sami. Jakmile úspěšně umístite pilulku do úst vašeho psa, snažte se udržet ústa štěněte zavřená rychlou výměnou dominantní ruky zpět na dolní čelist, abyste umožnili jemnou kontrolu. Foukání na nos vašeho psa a jemné hlazení po krku podpoří polykání. Většina psů si olízne nos poté, co spolknou pilulku. Ty diskrétnější psy, kteří jsou všímaví, na chvíli sledujte, abyste zjistili, zda nevyplivli pilulku.

Jiné formy medicíny

Pokud stále nejste schopni přinutit svého psa, aby si vzal pilulku, budou nutné jiné formy léčby. Například vám může váš veterinář předepsat léky v tekuté formě; tekutiny mohou být podávány injekční stříkačkou (nebo kapátkem dodávaným s lékem) do zadní části úst vašeho psa zasunutím špičky injekční stříkačky co nejblíže zadním zubům na obou stranách. Lícní vak je další vhodné místo pro užití tekutých léků. The Merck Veterinary Manual vysvětluje, že držení hlavy vašeho psa směřující částečně nahoru, může pomoci zabránit rozlití - obzvláště dobrý tip, když se učíte, jak psa přimět, aby si pilulku vzal. Je důležité, aby komunikace s vaším veterinářem byla otevřená a upřímná, pokud se mu snažíte zasahovat do předepisování léků, aby přizpůsobil zvířeti plán léčby takovým způsobem, který jak vám, tak i zvířeti bude pohodlný a bezpečný. V případě, že vám nemohou předepsat jinou formuli léků, mohou se s vámi podělit o vlastní tipy a triky, které se za ta léta naučili.

Pokud jste se již v minulosti potýkali s problémy při podávání léků vašemu psovi, nezapomeňte si projít tyto kroky, abyste pochopili, jak dát pilulku svému psovi.

Contributor Bio

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible

Laci Schaible, DVM, MSL, CVJ je veterinářka pro malá zvířata a veterinární spisovatellka. Získala řadu ocenění za svůj závazek vzdělávání majitelů domácích zvířat a je považována za předního veterinárního odborníka na telehealth.

Související výrobky