Rakovina kůže u psů: příznaky, diagnóza a včasné odhalení

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Rakovinu kůže u lidí jistě znáte, ale mohou ji dostat i psi? Jak vypadá rakovina kůže u psa? U psů se může objevit několik různých druhů rakoviny kůže a stejně jako u lidí se každá z nich projevuje jinak. Většina kožních výrůstků u psů je naštěstí nezhoubná, ať už se jedná o tukový nádor (lipom) nebo o cystu mazové žlázy.

Mohou psi dostat rakovinu kůže?

Ano. Podle Royal Veterinary College existuje několik druhů rakoviny kůže, které mohou postihnout psy. Spadá sem:

  • Mastocytom. Nejčastější nádor u psů, mastocytom, se týká jednoho druhu bílých krvinek zvaných mastocyty a může způsobit rakovinné bujení na kůži nebo pod ní. 
  • Karcinom. Tento druh rakoviny napadá různé kožní buňky a podle toho se také jmenuje. Jako příklad můžeme zmínit bazaliom (bazocelulární karcinom) nebo spinaliom (spinocelulární karcinom).
  • Melanom. Tento typ rakoviny napadá pigmentové buňky, které určují barvu kůže vašeho psa. 
  • Lymfom. Tento druh rakoviny má původ v lymfatickém systému a když napadne kůži, nazývá se kožní lymfom.

Neexistuje sice jasná odpověď na otázku, co u některých psů rakovinu způsobuje, ale organizace Blue Cross hovoří o následujících rizikových faktorech:

  • Pobyt na slunci a spáleniny od slunce. 
  • Nutkavé olizování konkrétního místa na kůži. 
  • Genetika a plemeno.

Organizace Blue Cross vysvětluje, že obecně rakovina kůže nejvíce hrozí psům se světlou kůží, řídkou srstí a málo osrstěným jedincům. Některé rasy jsou také náchylnější vůči konkrétním druhům rakoviny, než jiné. Například bíglové, boxeři a buldoci patří mezi rasy, kterým hrozí nejvyšší riziko mastocytomu, uvádí organizace PDSA

Podobně jsou i nezhoubné výrůstky běžnější u určitých ras. U labradorů se častěji vyskytují lipomy, zatímco pudli jsou zvláště náchylní k tvorbě cyst. Rakovina však může postihnout jakékoli psí plemeno a rakovinotvorný výrůstek si lze splést s benigním. Proto je důležité zůstat obezřetný a jakékoliv změny na kůži vašeho psa probrat s veterinářem.

Jak vypadá rakovina kůže u psů?

Mohou psi dostat rakovinu kůže? Ano. Jak tedy rakovina kůže u psa vypadá? Organizace Blue Cross uvádí, že rakovina kůže může mít mnoho různých podob, od bulek a hrbolků až po strupy a bradavice. Výrůstky a změny na kůži se také mohou lišit barvou. 

Většina druhů rakoviny kůže například vypadá jako bulka na kůži a může, ale nemusí, na ní být srst. Zhoubný melanom ovšem může vypadat jako černá nebo hnědá skvrna a může vyčnívat jako mateřské znaménko, ale ne vždy. Kožní lymfom může naopak vypadat jako místa se zarudlou, šupinatou kůží, podobné kožní infekci. Jak kožní lymfom tak zhoubný melanom mohou rychle dospět do fáze, kdy jsou smrtelně nebezpečné, vyžadují proto rychlou diagnózu a léčbu. 

Když u psa objevíte bulku, jak velký je to důvod k obavám? Základním pravidlem je, že jakýkoliv výstupek na kůži může být u psa důvod k obavám, zvláště pokud se objevil nově nebo rychle roste. Řekněme, že pravidelně hladíte psa na jeho oblíbeném místě. Jednoho dne si všimnete malé bulky. Později si uvědomíte, že se zvětšuje. To může signalizovat problém. Mějte ale na paměti, že některé druhy rakoviny mohou být na omak tvrdé a jiné měkké, proto tvrdost kožního výstupku není spolehlivým ukazatelem. 

Další projev, který nelze opomíjet, je místo, které zdánlivě bezdůvodně krvácí nebo hnisá. Psovi to může, ale nemusí vadit, proto míra jeho zájmu nebo bolesti obvykle není spolehlivým ukazatelem rakovinného bujení.

Diagnóza rakoviny kůže u psů

Když přivedete k veterináři psa se znepokojivými kožními příznaky, veterinář pravděpodobně provede aspiraci jehlou. Tento proces spočívá ve vpichu jehly, podobné té, kterou se provádí očkování, do daného místa, aby se získal vzorek buněk. Veterinář poté buď vzorek prozkoumá pod mikroskopem, nebo jej odešle k posouzení specialistovi. Někdy pár buněk na rozbor nestačí ke stanovení diagnózy, proto váš veterinář může provést biopsii vašeho psa nebo chirurgicky odstranit celé postižené místo a odeslat jej na rozbor. To je nejpřesnější způsob, jak dospět k diagnóze.

Oříznutý portrét nerozpoznatelného veterináře, který vyšetřuje žlutého labradora na veterinární klinice

Léčba rakoviny kůže u psů

Když vašemu psovi diagnostikují rakovinu kůže, nikdy to není snadné. Kromě všech emocí, kterým musíte čelit, si pravděpodobně kladete otázku, jaké budou další kroky. Jaká léčba je k dispozici? Jak svému psovi zajistit co nejlepší podporu? 

Mnoho druhů rakoviny kůže se u psů dá naštěstí vyléčit díky chirurgickému zákroku. Pokud je rakovina agresivní nebo se rozšířila do dalších částí těla (metastázovala), váš veterinář může také doporučit chemoterapii nebo léčbu ozařováním. Je důležité s veterinářem hovořit otevřeně, abyste zjistili, jaké léčebné postupy jsou pro vás a pro vašeho psa k dispozici.

Včasné odhalení je zásadní

I když se rakovině kůže u psů nedá zcela předejít, její včasné odhalení může představovat obrovský rozdíl, který může psovi pomoci zotavit se rychleji a případně také žít déle. Abyste si udrželi dobrý přehled o zdraví svého psa, minimálně jednou týdně se s ním důkladně pomazlete a přitom sledujte, zda nenarazíte na podezřelé bulky, výstupky nebo skvrny. Berte to jako psí masáž! U starších psů, kteří mají větší počet takových hrbolků, si načrtněte tabulku nebo diagram s jejich umístěním a velikostí. Kdyby se některý z nich začal rychle zvětšovat, díky tomu to rychle zjistíte. 

V případě nových výstupků nebo skvrn konzultujte svého veterináře. Někdy může být po příchodu se psem k veterináři obtížné najít malý hrbolek na kůži, proto zvažte ostříhání okolního místa nebo místo rovnou zakroužkujte perem.

Mohou psi dostat rakovinu kůže? Odpověď je sice ano, ale můžete být v klidu, neboť většina druhů rakoviny kůže u psů se dá léčit. Nejdůležitější je psa pravidelně prohlížet a jakékoliv obavy bez odkladu probrat s veterinářem.

O autorce

Dr. Karen Louis

Dr. Karen Louis

Dr. Karen Louis studovala molekulární biologii v doktorském programu, ale změnila kariéru a rozhodla se pro veterinu. Vystudovala University of Illinois a už téměř 20 let působí v oboru. Vlastní veterinární ordinaci zaměřenou na malá zvířata poblíž St. Louis, MO, kde kombinuje návštěvy u pacientů s vedením své jedinečné nízkostresové kliniky. Vydávaná autorka a oceněná fotografka přírody, Dr. Louis zachraňuje starší psy z místních útulků a rozmazluje je během posledních let jejich života.