Proč můj pes vypadá tak smutně?

min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Vztah mezi vámi a vaším psem je zcela mimořádný. Pes vám přináší radost a pohodu a dělá vám společnost a když se zrovna cítíte smutně nebo jste nemocní, vždy je ještě o něco pozornější. Jako milující páníčci byste rádi měli stejnou intuici a zajistili svému milovanému domácímu mazlíčkovi stejnou pozornost.

Proč psi vypadají smutně?

Možná si kladete otázku, zda svému psovi připisujete lidské vlastnosti, nebo zda je opravdu smutný, když se na vás dívá těma svýma velkýma očima a se svraštělým čelem. A co je ještě důležitější, možná vás napadá, jestli ten smutný výraz nemůže být známkou fyzických nebo psychických potíží. Čtěte dál a dozvíte se, jaké jsou odpovědi na tyto otázky.

Proč vypadají psi smutně?

Vědci se snažili zjistit, proč mají psi v očích někdy ten dobře známý, smutný, štěněcí výraz. Časopis Scientific Reports zveřejnil studii, která uvádí, že psi mění svůj výraz ve tváři v reakci na lidskou pozornost. Vědci pozorovali 24 psů různého věku a různých plemen, kteří žili v rodině, a zkoumali jejich reakce na čtyři různé scénáře: lidskou pozornost spolu s potravou, lidskou pozornost bez potravy, potravu bez lidské pozornosti a absenci potravy i lidské pozornosti. Zatímco pouhá potrava neměla na výraz v psí tváři žádný vliv, vědci zjistili, že když se psi ocitli tváří v tvář člověku, jejich výraz byl expresivnější. V takovém případě psi častěji pozvedli vnitřní část obočí, díky čemuž vypadali smutně a tak trochu dětsky.

Časopis Proceedings of the National Academy of Sciences zveřejnil další výzkumy, které se věnovaly otázce výrazu v psí tváři ještě podrobněji. Vědci dokázali, že během 33 000 letého vývoje od vlka až po roztomilého domácího mazlíčka tak, jak známe svého psa dnes, se obličejové svaly psa, které mu umožňují dosáhnout toho smutného, štěněcího výrazu, posílily a jedná se o výsledek lidské preference pro tento rys.

Takže pokud si kladete otázku, proč vypadá váš pes tak smutně, možná vás trochu uklidní zjištění, že ten smutný výraz v jeho očích třeba výrazem smutku vůbec není. Možná se prostě jen snaží získat si vaši pozornost nebo vás přesvědčit, že jste ho před pěti minutami rozhodně nenakrmili.

Smutný hnědobílý pes s modrýma očima se dívá vzhůru.

Jak poznat, zda je můj pes v depresi?

Zároveň je třeba poznamenat, že deprese u psů existuje. I když nám to psi nemohou sami říct, vědecké výzkumy jasně ukázaly, že psi jsou schopni zažít širokou škálu emocí, včetně těch negativních, jako strach a úzkost. Jestli váš pes vykazuje některé z následujících rysů:

  • Změny chuti k jídlu
  • Příliš časté lízání, zvláště tlapek
  • Nezájem nebo ztrátu zájmu o procházky, hru a/nebo jinou zábavu, kterou měl dříve rád
  • Špatný spánek nebo poruchy spánkového režimu
  • Příliš velkou závislost na vás nebo na jiném členovi rodiny
  • Náhlé destruktivní chování
  • Změny ve vztahu k jiným lidem nebo zvířatům v domácnosti

Může to být známkou toho, že váš pes má bolesti, necítí se dobře nebo zažívá negativní emoce. Pokud některé z těchto příznaků zpozorujete, kontaktujte svého veterináře. Někteří psi vykazují chování, které naznačuje, že zažívají smutek, když jim zemře blízký člověk, nebo když už není poblíž.

Psi jsou silně naladění na lidskou řeč těla a nálady lidí a když odejde někdo blízký, mohou prožívat i váš smutek. Jestli váš mazlíček prožívá váš smutek s vámi, je možné, že by pomohlo trochu péče o sebe sama. Abyste se mohli co nejlépe postarat o své zvíře, musíte se postarat také sami o sebe.

Psi mohou zažívat stres a depresi také z jiných důvodů, například kvůli velkým změnám v chodu domácnosti nebo v jejich životní situaci. Pokud jste si na sebe nedávno vzali nové úkoly a máte teď méně času na fyzickou aktivitu, hru nebo interakce se svým mazlíčkem, mohlo to u něj vyvolat frustraci nebo nudu.

Proč můj pes vypadá tak smutně?

Možná, že velké štěněcí oči vašeho psa ve vás vyvolávají dojem, že vám něco zásadního uniká. Co je ale důležitější, je všímat si změn v psím chování a pokud vám dělají starosti, poradit se s veterinářem nebo s odborníkem na chování psů. (Zde si můžete přečíst bližší informace o veterinářích, kteří jsou odborníky na chování, a o odbornících na chování zvířat.)

Jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících emoční stav vašeho psa je vzájemný vztah mezi vámi dvěma. Najděte si věci, které oba rádi děláte, a udělejte si na ně čas každý den. Když si uděláte dost času na hru, fyzickou aktivitu a mazlení, budete mít jistotu, že děláte pro štěstí svého psa vše, co je ve vašich silách.    

O autorce

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila je milovnice domácí mazlíčků, která věří v sílu slova, a v to, že sdělení může poučit a dokonce i změnit čtenáře, kterým je určeno. Vystudovala Fairfieldskou univerzitu, kde získala titul v tvůrčím psaní. Najdete ji na Instagramu, kam přispívá jako @ErinOllila, a více se o ní dozvíte na jejích internetových stránkách http://erinollila.com.

 

Zrevidovala Dr Aileen Pypers

Související produkty